SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

Családinet [cikkei] - 2024-12-27
A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.
Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

Közép-Európában az első világháború után csak hét százalékban fordult elő a miópia, ezzel szemben az utóbbi években szinte népbetegségnek számít. A 2021-es adatok szerint a miópia előfordulása világszerte folyamatosan növekszik. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése alapján 2050-re a világ népességének hozzávetőleg fele (közel 5 milliárd ember) rövidlátó lesz, ha a jelenleg kirajzolódó tendenciák folytatódnak. A kutatások szerint a változás abból ered, hogy a gyerekek egyre több időt töltenek telefonnal a kezükben, órákat ülnek a számítógép és a tévé előtt, míg egyre kevesebbszer mennek ki a szabad levegőre, hogy pihentessék a szemüket.

Mi a rövidlátás oka?

A környezeti faktorok szerepe jóval jelentősebb a miópia kialakulásában és progressziójában, mint a genetikai tényezők. A Világ Szemorvostársaságának ajánlása alapján a gyermekeknek naponta minimum két órát kellene a szabadban, mozgással tölteniük a szemük egészségének megőrzése érdekében. A terhelt, fáradt belső szemizmok a szabadtéri tevékenységek során ellazulnak, ezáltal a szem regenerálódhat a megerőltetésből és fáradtságból. A szabadban való játék emellett segít a gyerekeknek a fizikai aktivitásban és a létfontosságú D-vitamin begyűjtésében is. A téli szünidő alatt tehát törekedjünk arra, hogy minél több szabadtéri programot szervezzünk a családnak. Menjünk kirándulni vagy tegyünk egy nagy sétát a környező utcákban. A lényeg, hogy a gyermek szeme a kinti aktivitás során távolra fókuszáljon.

Azoknál a gyermekeknél, akiknél a rövidlátás gyorsan kialakul és/vagy közepes vagy súlyos, fokozottan fennáll a veszélye annak, hogy felnőttkorukban retinabetegségek és más, a látást veszélyeztető szembetegségek jelennek meg, mint például: glaukóma, szürkehályog, makuladegeneráció, retina leválás.

A miópia tünetei

A rövidlátás jeleit kívülről nem mindig könnyű észrevenni. Ráadásul az egészen kicsi gyerekek nem is jelzik, hogy nem látnak jól. Ez azért fordulhat elő, mert nincs valódi összehasonlítási alapjuk a megfelelő látásélességről.

Mivel a rövidlátás jellemzően iskoláskorú gyermekeknél jelentkezik először, a korai jelek olyan egyszerűek lehetnek, mint a tábláról való olvasási nehézség. A rövidlátás nemcsak megnehezítheti az iskolai összpontosítást, de úgy tűnhet, hogy gyermekünk hiperaktív vagy figyelemzavaros.

Milyen eszközök állnak rendelkezésünkre a rövidlátás progressziójának lassítására?

„A hagyományos szemüveg és kontaktlencse korrigálhatja a rövidlátást, de nem lassítja annak előrehaladását. A gyermek korától és személyiségétől függően különböző módszerek alkalmazhatók a rövidlátás progressziójának fékezésére" – mondja Dr. Barcsay-Veres Amarilla, a Budai Szemészeti Központ gyermekszemésze. „A miópia kontroll célja a rövidlátás progressziójának lassítása gyermekeknél és fiatal felnőtteknél. Számos módszert ismer ma a tudomány, melyek hatékonyan használhatók erre célra."

  • Éjszakai orthokeratológia kontaktlencse: Ez egy speciálisan kialakított gázáteresztő kemény kontaktlencse éjszakai viselésre, mely a szaruhártya átmeneti formálásával ér el látásjavulást.  Az éjszakai kontaktlencsét csak alvás közben kell viselni, napközben a látás megfelelő lesz mindenféle segédeszköz nélkül. Az ortokeratológia lencsék célja, hogy kielégítő látást biztosítsanak a nap folyamán, ugyanakkor lassítsák a szemgolyó megnyúlását. Az orthokeratológia lencse megfelelő használata fegyelmet igényel, mivel minden éjszaka viselni kell és szigorú higiéniai szabályokat is be kell tartani.
  • Speciális lágy kontaktlencsék: A speciális nappali defókusz kontaktlencse célja a miópia progressziójának csökkentése, valamint az éleslátás biztosítása viselés közben.
  • Speciális lencséjű szemüvegek: A speciális szemüveglencséket úgy alakítják ki, hogy jó látást biztosítsanak és gátolják a szemtengelyhossz növekedését, ezáltal a miópia romlását. A speciális defókusz szemüvegek ránézésre teljesen úgy néznek ki, mint a hagyományos szemüvegek, mégis a közelre nézéskor segítik a belső szemizmok ellazulását.

„A rövidlátás kezelésére mindhárom módszer hatékony és bármelyik eszköz alkalmazása akár 59%-kal lassíthatja a rövidlátás előrehaladását. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a rövidlátás-szabályozására irányuló módszerek hatékonysága egyéni tényezőktől is függ. Ilyenek lehetnek az életkor, a rövidlátás mértéke,  genetika és a környezeti hatások. Gyermekszemész szakorvossal folytatott konzultáció elengedhetetlen a gyermek speciális igényeinek felméréséhez, a megfelelő megoldás kiválasztásához és a hatékonyság nyomon követéséhez" – hívja fel a figyelmet Dr. Barcsay-Veres Amarilla.

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja