SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Csiribú-Csaba bá…

- 2017-10-26
Sokfélék a gyerekek: ahogy rácsodálkoznak a világra, kapcsolatot létesítenek vele, s bár életkorukban, megnyilvánulásaikban hasonlítanak is egymásra, mégis mind egyediek, megismételhetetlenek.
Csiribú-Csaba bá…

Az óvodás korúak világa még inkább varázslatos és titkos. Nem egykönnyen érthető, vagy fejthető meg: vajon mi mindenen jár játék közben kis fejük, minek képzelik közben magukat? Mi lehet az oka annak, ha valaki nem tud beilleszkedni a többiek közé? Mit tehet a pedagógus a másság elfogadtatásáért, az agresszió, vagy kiközösítés ellen? Elővesz egy varázspálcát, vagy elsuttog néhány varázsigét? Na persze…

Hát először is rájuk kell hangolódni: ha közéjük ülünk, figyelünk rájuk, rájöhetünk, mi mozgatja őket, vagy miben akadtak el. Könnyen azonosulnak Buksival, a kutyussal, vagy Murundával, a manóval: a bábok történeteire, félelmeire, tévedéseire reagálva megnyílnak, beavatnak érzéseikbe, gondolataikba, megmutatkozik kis belső világuk. Pár találkozás után kezdeményezhetünk olyan együttléteket, amelynek során képzeletben kirándulva, verselve, mesélve, énekelve, vagy drámajátékokat alkalmazva észrevétlen fejlődhet ön- és társismeretük, kapcsolatteremtési készségük, érzékenységük egymás iránt.

Nagy öröm, ha valamelyik gyerek a „medvevadászaton” vezetővé lépteti magát elő, vagy ha a karmesteres játékban már nem csak utánoz, hanem ő mutatja a mintát, vagy vállalkozik nyomozó szerepre: vajon ki a karmester? Felfedezhetik a gyerekek, ki miben egyedi, miben más, miközben az együttjátszás öröme összehozza őket. Dramatikus tevékenységben, szerepjáték során, vagy történet dramatizálásakor először mindig mozgással, saját testünkkel építjük fel a helyszínt: erdőt, veteményes kertet, királyi palotát. Aztán jöhet a szerepbe lépés, ember-állatbőrbe bújás. Ez a legizgalmasabb, óriási energiákat mozgósít, s nagyon jellemző, ki akar leginkább farkas, Piroska, vadász, vagy éppen ma olyan divatos mágikus erejű hős lenni. Félénk, nehezen oldódó gyerek esetében a sokadik ismétlés, vagy a szereptöbbszörözés segít, ahol egyszerre több Piroska is van, s ez bátorítólag hat, vagy egy mozgékonyabb gyerek esetében a vadmalac szerep a megfelelő, mert így vezethető el hatékonyan a többlet energia.                                       

A visszajelzést, az értékelést, megerősítést, vagy éppenséggel az „ejnyeejnyét” sosem az egyes gyerek nevezetten, hanem mindig a teljes csoport, vagy maga a szerep kapja. Így nem emel  ki, nem sztárol, nem is skatulyáz, vagy diszkriminál a pedagógus, hanem indirekt módon varázsol, nevel.

 

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja