SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hererákos a kétszeres vb- második sznúkeres

Dr. Vereczkey Attila [cikkei] - 2013-07-16
A 33 éves Ali Carterrel június utolsó hetében közölték orvosai, hogy hererákja van, pár napra rá meg is műtötték, majd megkezdték a kemoterápiás kezelését, írja a worldsnooker.com. A diagnózis után ezt üzente rajongóinak: "Remélem, hogy mihamarabb visszatérhetek a sznúkerhez." Az angol 2003-óta a bélrendszert megtámadó Crohn-betegséggel is küzd, amely miatt 2012-ben visszavonulását fontolgatta.

Sajnos a hererák sokszor a még termékeny korban lévő férfiakat támadja meg, a kemoterápia pedig a legjobban az ivarszervek működését károsítja. A betegség diagnózisa mindig nagy megrázkódtatást jelent, ilyenkor természetesen a gyógyulás elősegítése a legfontosabb szempont. Ugyanakkor érdemes hangsúlyozni, hogy a termékenység a kezelést követően óhatatlanul is károsodni fog, ezért még a kezelés megkezdése előtt fontos gondoskodni arról, hogy lehetőség nyíljon a későbbi gyermekvállalásra. A férfiak esetében ez egyszerűen kivitelezhető, hiszen a spermabankok lehetőséget nyújtanak a minta hosszú időn keresztül történő tárolására, így a gyógyulást követően ezek a férfiak nem lesznek megfosztva attól, hogy a későbbiekben édesapává váljanak. A spermafagyasztást akkor is érdemes megfontolni, ha a gyermekvállalás nem szerepel a tervek között, hiszen sajnos a kemoterápiát követő károsodás a termékenység tekintetében nem visszafordítható, így ezeknek a férfiaknak a későbbiekben nem lesz lehetőségük meggondolni magukat. – tudhattuk meg Dr. Vereczkey Attilától, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet meddőségi és endoszkópos specialistájától.

Dr. Erdei Edit, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet urológus- andrológus specialistája egyetért azzal, hogy a termékeny korban levő hererákos betegek esetében mindenképpen gondolni kell a termékenység prezervációjára a kemoterápia vagy a sugárterápia megkezdése előtt.  Amennyiben kiegészítő képalkotó vizsgálatok készülnek, az azokból adódó sugárterheléseket is figyelembe kell venni. A kemoterápia típusától, illetve időtartamától függően a megtermékenyítő képesség súlyosan károsodhat, vagy olyan esetekben, amikor az ondósejttermelő képesség már alapvetően is csökkent, annak teljes elvesztése is bekövetkezhet a kezelés hatására.  A szakember szerint a hererák kialakulása viszonylag ritka. Az okok között szerepelhet hereleszállási zavar, esetleg ismétlődő traumák, vagy genetikai eredet. A hererák korai felismerése érdekében a páciensek számára az „önvizsgálat” (a herék megtapintása) gyakori elvégzése ajánlott ellenőrzés céljából. A herében észlelt legkisebb eltérés esetén tanácsos azonnal szakemberhez fordulni. Tudni kell arról is, hogy az időben felfedezett heredaganat kombinált módszerekkel (a daganatos here sebészi eltávolítása, szövettani eredménytől függően kemo- vagy sugárterápia, esetleg mindkettő együttes alkalmazása) tökéletesen gyógyítható.  Ezeket a pácienseket célszerű andrológiai szempontból is ellenőrizni, illetve gondozásba venni különös tekintettel a megtermékenyítő képesség további megítélése érdekében.



Forrás: www.versysclinics.com

Fotó: jscreationzs - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja