SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Apa: besegít vagy aktívan részt vesz? Nem mindegy!

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-02-13
Miért fogalmazunk mi nők sokszor úgy, hogy a férjünk milyen rendes, hiszen elviszi a gyereket edzésre, vagy leül vele játszani, vagyis: nagyon sokat segít otthon. Hiszen az apa is szülő, akinek nem besegítenie kellene, hanem aktívan részt vennie.

Nem kell tökéletes apának lenni, de jelen kell lenni

Vekerdy Tamás pszichológus gyakran hangoztatta, milyen fontos, hogy a gyerekek elég minőségi időt töltsenek a szüleikkel. Az anyákról általában több szó esik, de most az apákról fogunk beszélni. 

Sok apa számára az a természetes, hogy ő dolgozik, az anya pedig intézi a gyerekekkel kapcsolatos teendőket. 

Azonban amikor hazajön a férfi a munkából, fontos lenne, hogy bemenjen egy kicsit a gyereke szobájába. Hogy abban a félórában ne foglalkozzon semmi mással, ne nézegesse a telefonját sem, csak a gyerekére figyeljen.

Vekerdy Tamás szerint az apáknak, hasonlóképp az anyákhoz, nem kell tökéletesnek lenniük, csak "elég jó" apáknak. Az viszont nagyon fontos, hogy jelen legyenek a gyerekeik életében. 

"De a jelenlét fontos. És különösen fontos, sorsformáló erejű a fiú számára, hogy érezze: az apja büszke rá. Ezt persze nem kell folyton hajtogatni, elég, ha érzésként jelen van, már táplálja a kapcsolatot és növeli az önbizalmat!

Bár az apa jellemzően kevesebbet van együtt a gyerekkel, mint az anya, valamennyi együtt töltött időre szükség van, és nagyon kell az érzelmi kapcsolódás, a szeretet és a kölcsönös bizalom.

Ezek vezetnek oda, hogy élvezetes lehet az együttes tevékenység, hogy az apa példaképpé válhat, hogy egyszerre tudja nyújtani a közelség és a megnyugtató távolságtartás élményét" - mondja a szakember.
 

Besegít vagy aktívan részt vesz? 

Érdekes kérdéskör az is, hogy apa csak besegít-e otthon, vagy aktívan részt is vesz-e a tennivalókban. 

Mi nők ugyanis hajlamosak vagyunk egymás között úgy fogalmazni, hogy kinek mennyit segít be a férje otthon. Van aki azt mondja, az ő férje semmit nem csinál otthon, semmiben nem segít a kicsi körül. Míg más büszkén meséli, hogy az ő férje bizony még egy vacsorát is összedob a gyerekének ha úgy alakul, ráadásul mindig ő viszi edzésre, vagyis nagyon sokat segít otthon. 

De miért használjuk a segít szót? Az apa is szülő. Ugyanúgy ahogy az anya. Teljes értékű szülő. Akinek nem besegítenie kellene otthon, hanem aktívan kivennie a részét. Mert nemcsak a mi dolgunk gondozni, nevelni a gyerekünket, hanem az övé is. 

Az apákra épp annyira szükségük van a gyerekeknek, mint az anyákra. Egy kisfiú számára az apa igazi példakép lehet. 


Ha az apák komolyan veszik az apaszerepet, akkor a gyerekük kiegyensúlyozottabb és boldogabb lesz

Számos kutatás bizonyítja, milyen fontos, hogy a gyereknevelésből az apák is kivegyék a részüket. 

Paul Amato, a Pennsylvania Állami Egyetem szociológusa, a szülő-gyermek kapcsolatok tanulmányozása során arra jött rá, hogy azok a gyerekek jobban teljesítenek, akiknek apjuk aktívan részt vesz a gyereknevelésben.

  • Azok a gyerekek, akik mellett aktív apa van, kisebb eséllyel hagyják abba az iskolát és kerülnek rossz társaságba vagy akár börtönbe, mint azok, akiknek nincs jelen az életükben a férfi.
  • Akik elkötelezett apával nőnek fel, azoknak általában magasabb az IQ-juk, és kevesebb pszichológiai problémával küzdenek az életben. 
  • Ha az apa komolyan veszi az apaszerepet, akkor a gyerekének nagyobb valószínűséggel lesz jó állása, egészséges, stabil párkapcsolata és barátai. 

Indexkép: StockSnap képe a Pixabay-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja