SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megelőzés és korai diagnosztizálás - Vedd fel a harcot a mellrákkal!

Családinet [cikkei] - 2023-10-11
A mellrák a nők körében a leggyakrabban előforduló daganatos betegség a világon. Minden 10. nő személyesen is megtapasztalja, a WHO szerint pedig évente több mint 1 millió nőnél diagnosztizálnak emlőrákot világszerte. Hazánkban évente több mint 7000 új mellrákos megbetegedésre derül fény, és 2000-nél is több nő veszíti el az életét a betegség miatt.1 Pedig a daganatos elváltozás korai felismerés esetén jó eséllyel gyógyítható. Sajnálatos, hogy a súlyos számok ellenére azonban még mindig kevesen vesznek részt szűrővizsgálaton, és kevesen ismerik az önvizsgálat lépéseit is. Nem beszélve a betegségre utaló tünetekről, amelyek észlelésekor azonnal orvoshoz kell fordulni.
Megelőzés és korai diagnosztizálás - Vedd fel a harcot a mellrákkal!

„Október a mellrák elleni küzdelem hónapja világszerte. A betegséggel kapcsolatos kezdeményezéseknek, programoknak nagyon fontos szerepe van, ugyanis ilyenkor a szokottnál nagyobb figyelmet kap az emlőrák, jobban megismerhetjük a tüneteket, még többet hallhatunk a szűrővizsgálat fontosságáról és számos információt tudhatunk meg a kórról. Az egyik legfontosabb üzenet, hogy az időben diagnosztizált mellrák jó eséllyel gyógyítható, ezért nagyon fontos, ha bármi szokatlant észlelünk, ne féljünk felkeresni az orvost. Bármennyire is sokat lehet hallani a mellrákról, sajnos még mindig sok téves információ van róla a fejünkben. Nagyon fontos ezeket tisztázni, ugyanis ezzel sokat tehetünk mi magunk is az egészségünkért” – mondta Dr. Vajda György PhD, a Budai Egészségközpont nőgyógyász szakorvosa.

Dr. Vajda György PhD, a Budai Egészségközpont nőgyógyász szakorvosa

A mammográfiai vizsgálat igenis nagyon fontos

Sokan úgy vélik, hogy a vizsgálat fájdalmas, sőt, akár káros is, ezért inkább nem mennek el mammográfiára. Pedig a vizsgálattal a betegség akár már a tünetek megjelenése előtt 2 évvel is diagnosztizálható, így időben megkezdhető a kezelés. Az ultrahang vizsgálat 35 éves kor felett kiegészítője lehet a mammográfiának, ám önmagában ez nem alkalmas az elsődleges diagnosztizálásra, éppen ezért nem helyettesíti a rendszeres, évenkénti mammográfiai vizsgálatot.

Az önvizsgálatnak is nagy szerepe van a megelőzésben

Az önvizsgálat könnyen elsajátítható, viszont annál jelentősebb szerepe van a megelőzésben. Segítségével szinte azonnal felfedezhetőek az elváltozások, így annak ellenére, hogy járunk rendszeres szűrővizsgálatra, nem árt havonta elvégezni. A vizsgálatot célszerű minden hónapban ugyan abban az időszakban, a menstruációs ciklust követő napokban végrehajtani az alábbi módon:

  • Álljunk a tükör elé és tegyük csípőre a kezünket. Figyeljük meg a mellek formáját, méretét, kontúrját, a mellbimbókat és a bőr változásait.
  • Emeljük fel mindkét kezünket a fejünk fölé, és így is nézzük meg a fentiek szerint, valamint azt is, hogy a mell körvonala változik-e.
  • Tegyük tarkóra az egyik kezünket, a másik kezünk 3 középső ujjának ujjbegyével, körkörös mozdulatokkal vizsgáljuk át a mellünket. Végezzük el a vizsgálatot álló és fekvő helyzetben, mindkét mellen.
  • Vizsgáljuk át a mellekhez tartozó nyirokrétegeket is a hónaljnál, kulcscsontnál és a szegycsontál is.
  • Végül pedig préseljük össze a mellbimbót, hogy meggyőződjünk arról, nem váladékozik-e.
  • Amennyiben csomót vagy bármilyen elváltozást észlelünk, azonnal forduljunk szakorvoshoz!

 

A tünetek ismerete életmentő lehet

Ahhoz, hogy akár megmenthessük a saját életünket, nem kell szakembernek lennünk. Ha ismerjük a mellrákra utaló jellegzetes tüneteket, időben el tudunk menni az orvoshoz. Melyek ezek?

  • Kitapintható csomó a mellben és a hónaljban
  • Megduzzadt, kemény, pirossá váló mell
  • A mell alakjának változása
  • A mellbimbó váladékozása, viszketése, kipirosodása

Mi is sokat tehetünk az egészségünkért

A daganatos betegségek kialakulásában nagy szerepet játszanak a genetikai tényezők, így, ha volt a családunkban mellrákos, vagy egyéb daganatban szenvedő beteg, fokozottan ajánlott a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel és az önvizsgálat. Ha elhagyjuk a dohányzást és az alkoholfogyasztást, figyelünk a testsúlyunkra és rendszeresen mozgunk, azzal pedig mi magunk is sokat tehetünk a megelőzésért.

„Fontos, hogy ne csak ebben a hónapban kapjon figyelmet a betegség. Az egészségünkre az év minden napján figyelnünk kell, a szokatlan tünetek jelentkezésekor pedig mihamarabb forduljunk szakemberhez. Jobb egy időben felfedezett elváltozás, mint egy későn diagnosztizált, nehezebben, vagy nem gyógyítható betegség” – tette hozzá a szakorvos.

1 https://www.etk.pte.hu/public/upload/files/oktatas/jeles_napok/JelesNapokAzEvFolyaman.pdf (80.oldal)

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja