SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A PCOS igenis kezelhető!

Dr. Vereczkey Attila [cikkei] - 2012-03-13
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb endokrin női betegség, a női meddőség hátterében az esetek 15 -20%-ban igazolható. Ez az állapot élete végéig elkísérheti a beteget, ezért egy életen keresztül kezelésre, orvosi követésre szorulhat. A PCOS-ben szenvedő nők gyermekvállalási esélyeiről a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet két szakértőjét, Dr. Csajbók Éva endokrinológust és Vági Zsolt dietetikust kérdeztük.

Dr. Csajbók Éva szerint a betegség pontos oka részben ismeretlen, bár több tényezővel, így például az inzulin-rezisztenciával és a túlsúllyal is összefüggésbe hozták. Az azonban tévhit, hogy minden PCOS-es páciens túlsúlyos, bár az esetek 60%-ban valóban elhízott páciensekkel találkoznak a szakemberek. Vannak normál testsúlyú PCOS-ben szenvedők betegek is, klinikai tüneteik túlsúlyos társaikéhoz hasonlítanak. Náluk feltételezhetően az agyi hormonális irányító folyamatok károsodása áll a háttérben. A betegség diagnózisa akkor mondható ki, ha az alábbi három tünetből legalább kettő jelen van: 1. menstruációs zavar, 2. fokozott, férfias típusú szőrnövekedés klinikai és/vagy laboratóriumi jelei, 3. nőgyógyászati ultrahang vizsgálattal igazolt sok apró ciszta a petefészekben. A kezelés elsősorban a tünetektől és azok súlyosságától, valamint részben a páciens igényeitől és társuló betegségeitől függ. A túlsúlyos pácienseknél az első és legfontosabb teendő az életmód megváltoztatása, a kalóriaszegény diéta szigorú megtartása, a rendszeres testmozgás, a testsúly szoros kontrollja. Már az induló testsúlyhoz képest 5%-os fogyás is jelentős javulást eredményezhet, csökken a vérben az inzulin szint, javul az inzulinrezisztencia. Indokolt esetben úgynevezett inzulin-érzékenyítő szert (pl. metformin) is alkalmazhatunk. A menstruációs zavart jól megválasztott fogamzásgátlóval kezelhetjük, meddőség esetén gyógyszeres kezeléssel is elérhető a peteérés. A kivizsgáláshoz és a kezelés mikéntjének eldöntéséhez mindenképpen érdemes endokrinológus segítségét kérni.


Vági Zsolttól megtudhattuk, hogy a PCOS-ben szenvedő nők javulási esélyeit a helyes életmód alapvetően javítja, s ez megfordítva is igaz, a rossz életviteli szokások mellett súlyosbodik a betegség. A legfontosabb lépés a komoly szövődmények kialakulásának megakadályozásához, annak felismerése, hogy a táplálkozás és a testmozgás az alapkezelés két legfontosabb pillérét jelentik. A tünetmentes állapot eléréséhez az inzulinrezisztenciát kell kezelni. Ez egy többtényezős feladat, ugyanis magában foglalja a magas és ingadozó inzulinszint elkerülését és a sejtek inzulinérzékenységének javítását. Ehhez a gyakorlatban egyrészt törekedni kell a megfelelő testtömeg elérésére és megtartására, másrészt kerülni kell minden olyan nyersanyagot, ami gyorsan és erélyesen emeli meg a vércukorszintet. Ide tartoznak a cukrok, finomított szénhidrátok és egyes gyümölcsök. Az étrend alapját a teljes értékű gabonák, zöldségek és gyümölcsök alkotják, melyet a testmozgás egészít ki. Mivel a PCOS komplex anyagcserezavar, ezért az összes tápanyag mennyiségére és arányára figyelni kell. A legújabb kutatások egyöntetűen állítják, hogy a legjobb esélyeket csak a megfelelő táplálkozással és testmozgással lehet elérni.

Fotó: Nils Mehlhorn: Brown Eyed Girl 2

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja