Hogyan jöhetsz rá, hogy valószínűleg te is inzulinrezisztens vagy?
Már rég nem igaz az a 3 legfőbb tévhit, amiben még mindig sokan élnek. Hogy az inzulinrezisztencia
- főként nőket érint
- leginkább a 25-45 éves korosztályról derül ki
- a túlsúly az egyik fő tünete.
Akkor milyen tünetekből lehet erre következtetni?
Sajnos nem is olyan könnyű, hiszen vannak olyan „apró”-nak tűnő tünetek, amire az emberek többsége csak legyint. Ilyenek például a feszültség, ingerlékenység, kimerültség, rossz alvás, stb.
Aztán ott vannak azok is, amik már sokkal zavaróbbak (pl. a fogyási sikertelenség, meddőség), amivel már gyakrabban fordulnak az emberek orvoshoz.
De íme a leggyakoribb tünetek, amiből sejtheted, hogy probléma van a szénhidrát-anyagcseréddel:
- édességsóvárgás,
- remegés,
- feszültség,
- ingadozó energiaszint,
- koncentrációs zavar,
- ingerültség,
- étkezések utáni kajakóma,
- rossz alvás,
- sportolás közbeni vércukorszint leesés,
- depresszió,
- meddőség, vetélés,
- szabálytalan menstruáció,
- petefészek ciszták,
- hajhullás,
- erőteljes szőrnövekedés,
- alvás közbeni jelentős izzadás,
- indokolatlan testsúlynövekedés,
- sikertelen fogyókúra.
Természetesen nem mindenkinél jelenik meg az összes tünet, van akinél csupán 1-2, van akinél a fentiek közül jó néhány….
…és van olyan is, amikor még szinte semmi tünet nincsen, csupán a terheléses cukor-és inzulinvizsgálat mutatja meg az eltérést.
Először is jól tesszük, ha elkezdjük megvizsgálni, hogy mit, hogyan, milyen időközönként eszünk, illetve hogy ezek után milyen tüneteket észlelünk. Erre remek módszer, ha 1 héten keresztül minden nap feljegyezzük egy úgynevezett étkezési naplóba az elfogyasztott ételeket, italokat, vitaminokat, sőt a tüneteket is /mint pl. fejfájás, szédülés, gyengeség, hipózás/.
Nem kell aggódni, természetes, ha ezt laikusként az ember nem fogja átlátni. Erre vannak a táplálkozástudományi szakemberek, akik rengeteg információt kinyernek egy-egy ilyen étkezési naplóból. Nem véletlenül kérem én is mindig étrendeseimtől hogy 1 komplett héten át folyamatosan írják a bevitt táplálékot.
Azt nem árt tudni, nem feltétlenül egy-egy étkezést kell figyelembe venni diétahibát keresve, hanem mindig komplexen érdemes nézni. Például gyakori hibának látom pácienseimnél, hogy nem megfelelően reggeliznek, vagy kávéval kezdik a napot. Ez pedig utána kihatással lehet akár az egész napjukra is.
De számos ilyen apró eltérés lehet, amire nem is gondolnánk, mégis nagyban hozzájárul egészségünk nem megfelelő működéséhez.
Amennyiben úgy érzed, te is inzulinrezisztens lehetsz, vagy a családodban van olyan, akire a tünetek alapján gyanakszol, kérd segítségemet, hiszen:
Az idejében felismert diagnózis és kezelés életminőség javulást eredményez, és a célokon túl fontos, hogy ne egyenes út vezessen a cukorbetegségig, és annak szövődményéig. Az egészség a legnagyobb értékünk, vigyázzunk rá!
Fotók: canva.com
táplálkozástudományi szakértő, inzulinrezisztencia specialista, életmód- és hormontanácsadó
Elérhetőségeim:
Email: mail@stop-sugar.hu
Honlap: www.stop-sugar.hu/
Facebook: Stop-Sugar by Gina
Instagram: STOP-SUGAR by Gina
Közösségi hozzászólások: