SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Inzulinrezisztencia, amely a cukorbetegség előszobája lehet

Családinet [cikkei] - 2020-06-26
Az inzulinrezisztencia a cukorbetegség felé vezető út egyik lépcsőfoka lehet. A június 27-ei Cukorbetegek Világnapja alkalmából erre a sokakat érintő, de megfelelő életmóddal és terápiával kezelhető állapotra hívjuk fel a figyelmet.

Az inzulinrezisztencia önmagában nem okoz speciális tüneteket, de olyan betegségekhez társulhat többek között, mint a magas vérnyomás, zsíranyagcserezavar vagy a PCOS - policisztás ovárium szindróma.1 

Az inzulint a hasnyálmirigy állítja elő és az anyagcseréért felel, azon belül is leginkább a cukoranyagcserét szabályozza – feladata, hogy a sejtekbe juttassa a cukrot, amelyből így energia keletkezik. Akkor beszélünk inzulinrezisztenciáról, amikor a szervezet termel ugyan inzulint, de a sejtek ennek ellenére nem képesek a cukrot megfelelő módon felvenni2, ezáltal megemelkedik a vércukorszint, így hosszabb távon 2-es típusú diabétesz is kialakulhat.


Tünetek és kockázati tényezők

Az inzulinrezisztencia a cukorbetegséghez hasonlóan alattomos állapot lehet. Nincsenek speciális tünetei és nincs rá kifejezett szűrési program, így akár hosszú ideig is lappanghat észrevétlenül. Azoknál az embereknél alakul ki nagyobb eséllyel a betegség, akiknél az alábbi genetikai vagy életmóddal összefüggő kockázati tényezők fordulnak elő:

  • elhízás - különösen hasi elhízás,
  • mozgásszegény életmód,
  • magas szénhidrát bevitel,
  • dohányzás,
  • terhességi cukorbetegség,
  • nem alkoholos zsírmáj,
  • policisztás ovárium szindróma,
  • előrehaladott életkor,
  • hormonális rendellenesség,
  • alvási zavarok.3,4


Hogyan előzhető meg az inzulinrezisztencia?

Vannak olyan kockázati tényezők, mint például a genetikai faktorok, amelyeket nem lehet befolyásolni. Azonban lehet tenni lépéseket annak érdekében, hogy csökkenteni lehessen az inzulinrezisztencia kialakulásának esélyét. Ezen lépések kulcsfontosságú szerepet játszanak a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásánál is. A tudatos életmódváltás, rendszeres testmozgás és a plusz kilók leadása hozzájárulhatnak a vércukorszint egyensúlyban tartásához.5 Törekedni kell a fokozatosságra, mert az inzulinrezisztencia kialakulásának kockázata leghatékonyabban a lassú, fenntartható változások végrehajtásával csökkenthető. Szakaszosan kell felépíteni a fizikai aktivitást, étkezésenként pedig hétről-hétre egy-egy összetevőt javasolt lecserélni egy egészséges, alacsony szénhidrát tartalmú alternatívával.5


Diagnózis és kezelés

Az inzulinrezisztencia megállapítása terheléses cukorvizsgálattal mutatható ki. Célzottan általában olyan betegségeknél vizsgálják, mint a meddőség, PCOS vagy bőrgyógyászati problémák.6 Jó hír viszont, hogy ha időben felismerték az állapotot, akkor tudatos életmódváltással van esély visszafordítani a kórállapotot és akár meg is előzhető a cukorbetegség kialakulása. Ehhez fontos, hogy a beteg szigorúan betartsa a dietetikus által előírt diétát, megszabaduljon a súlyfeleslegétől és állapotának megfelelő rendszeres fizikai aktivitást végezzen, melyet szükség esetén egyeztessen kezelőorvosával. Táplálkozásnál javasolt előtérbe helyezni az alacsony glikémiás indexszel rendelkező és magas rosttartalmú élelmiszereket, továbbá kerülni az olyan élelmiszereket, mint például a fehérliszt és a finomított cukor.

Szerencsére a betegeknek akkor sem kell kétségbeesni, ha későn ismerjük fel az inzulinrezisztenciát vagy a 2-es típusú cukorbetegséget. A mai innovatív terápiáknak köszönhetően teljes életet lehet élni cukorbetegséggel. Az érintettek számára elérhetőek az injekciós készítmények mellett szájon át szedhető gyógyszerek is, melyek hozzájárulnak a betegek életminőségének javításához. Természetesen az előírt terápia mellett itt sem elhanyagolható a tudatos és egészséges életmód kialakítása.

Testünk sokszor nehezen beazonosítható jeleket küld, ezért bármilyen szokatlan tünetet vélsz felfedezni magadon, ne törődj bele, fordulj orvoshoz, mert ezzel olyan komoly betegségek kialakulását is megelőzheted, mint például a cukorbetegség.

1 Winkler Gábor dr.: Az inzulinrezisztencia valós és téves értelmezése a klinikai gyakorlatban – Orvosi Hetilap 2020 júniusi száma
2 https://www.etk.pte.hu/protected/OktatasiAnyagok/%21Palyazati/ATaplalkozastudomanyAlapjai.pdf
3 American Diabetes Association: All About Insulin Resistance  https://professional.diabetes.org/sites/professional.diabetes.org/files/media/All_about_Insulin_Resistance.pdf
4 National Diabetes Information Clearinghouse:Insulin Resistance and Prediabetes
5 https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/what-is-diabetes/prediabetes-insulin-resistance#symptoms
6 Winkler Gábor dr.: Az inzulinrezisztencia valós és téves értelmezése a klinikai gyakorlatban – Orvosi Hetilap 2020 júniusi száma

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: stevepb / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja