SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Elég az egészséges táplálkozás a várandósság alatt?

Családinet [cikkei] - 2015-01-29
Sokat hallani az elmúlt években arról, hogy a baba és az anyuka egészsége érdekében már a várandósság előtt érdemes várandósok számára készített vitaminokat szedni. Ennek ellenére sokan szkeptikusak a témával kapcsolatban és úgy gondolják, bőven elég, ha a kismama odafigyel a táplálkozására. Megkérdeztük Csősz Katalin védőnőt, neki mi a véleménye.

Pár évtizeddel ezelőtt még semmit nem lehetett hallani a várandós vitaminokról, majd később többféle, kismamáknak való készítmény jelent meg a piacon, mondván, hogy segítségükkel elkerülhetőek bizonyos betegségek, fejlődési rendellenességek, ennek ellenére sok vélemény-ellenvélemény él a témával kapcsolatban. Hogy miért?

Régebben elég volt, ha a kismama odafigyelt az kerülte a káros szenvedélyeket.  Mára azonban sajnos változott a helyzet, hiszen az emberi szervezetre veszélyes anyagok lehetnek az élelmiszerekben. Például a nehézfémek közül az ólom, mint erősen mérgező hatású szennyezőanyag elsősorban az ipari létesítmények, és nagy forgalmú utak közelében termesztett növényekben fordul elő, valamint a vizekben. Ráadásul a túlzott műtrágyázás miatt a talaj és a talajvíz is szennyezett lehet nitrátokkal, ami azért baj, mert a nitrát- és nitrittartalmú élelmiszerek, víz fogyasztása a csecsemőkre nézve különösen veszélyes. A növényvédő szerek a szervezetben felhalmozódva anyagcsere-zavarokat okozhatnak. Az igaz, hogy élelmiszerek hormon- és antibiotikum tartalmát szigorúan szabályozzák az
EU-ban, de még így is egészségügyi kétségek merülnek fel ezzel kapcsolatban.

Csökkent vitamin és ásványi anyag tartalom

A Világ Antidopping Szövetségének felmérése alapján az elmúlt 20 évben 70%-kal csökkent a zöldségek és gyümölcsök vitamin- és ásványianyag-tartalma, és a hosszú szállítási idő és eltarthatóság érdekében vegyszerrel kezelik azokat- mondja Csősz Katalin.

Ez pedig összefüggésben lehet a vetélésekkel is, és statisztikák szerint a megfogant terhességek 20, a felismert terhességek 10 százaléka végződik spontán vetéléssel. Az ismétlődő vetélések gyakorisága a népességben 1-2 százalék, a harmadik után az ismétlődés kockázata több mint 55 százalék.

A spontán vetélés egyik oka lehet az alultápláltság vagy vitamin,- ásványi anyaghiány, illetve bizonyos fertőzések. Természetes élelmiszerekből a várandós nem képes fedezni a szükséges anyagokat, ezért javasolt pótlásuk várandós vitamin formájában. Fontos szerepük van egyes fejlődési rendellenességek kialakulásának megakadályozásában is. A legjobb, ha olyan szerves formában előállított készítményt választ a kismama, ugyanis ezek jobb lényegesen jobb felszívódásúak.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy napjainkban az emberek egyre későbbi életkorban alapítanak családot, ezért a megnövekedett vitamin, és ásványi anyag igényt pótolni szükséges!

Már a terhesség előtt érdemes

Már a fogamzás előtt legalább egy, de inkább három hónappal érdemes elkezdeni a vitaminok szedését, hiszen a várandósság kezdeti időszakában, amikor még nem is tudjuk, hogy kisbabát várunk, mennek végbe a létfontosságú fejlődési folyamatok. Így tehát a megfelelő táplálkozás mellett vitaminok/ásványi anyagok/nyomelemek pótlásával biztosíthatjuk magunk számára az egészség megőrzését, és a kisbabánk egészséges fejlődését.

Forrás: Trimeszter
Fotó: graur razvan ionut/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja