SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyermekvállalás akadályai

Családinet [cikkei] - 2005-06-08
Az egyedülálló nők gyermekvállaláshoz való jogáért és a dajkaanyaság visszaállításáért fogott össze a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Lombikprogramban Résztvevőkért Alapítvány (LORA) és érintett magánszemélyek egy csoportja


A TASZ, a LORA és érintett, magukat megnevezni nem kívánó nők egy csoportja személyes találkozó során hívta fel Újhelyi István gyermek- és ifjúsági kormánymegbízottat, hogy szüntesse meg a gyermekvállalás méltánytalan korlátait.

 

Jelenleg Magyarországon csak az igazolt (házastársi vagy élettársi) párkapcsolatban élő meddő nők kaphatnak orvosi segítséget a gyermekvállaláshoz, de dajkaanya közreműködésének igénybevételét a törvény még számukra sem teszi lehetővé, petesejt-adományozásra pedig egymást ismerő személyek között nincs lehetőség.

 

Dajkaterhességből 1997 előtt hazánkban is születtek gyermekek, és az akkor elfogadott egészségügyi törvény (Eütv.) is szerepeltette az eljárást a legálisan igénybe vehető reprodukciós lehetőségek között. A dajkaanya és a gyermeket felnevelő szülők jogi helyzetének megfelelő tisztázása érdekében az Eütv. vonatkozó része csak késleltetve lépett volna hatályba, az akkori parlament azonban még a hatályba lépés előtti utolsó pillanatokban kiiktatta a törvényből a dajkaterhességet. A korábbi ESZCSM éléről többször is elhangzott az az ígéret, hogy a dajkaterhesség lehetőségét vissza fogják állítani - ez a mai napig nem történt meg.

 

Az egyedülálló nők helyzetét a jelenlévő civil szervezetek és az általuk képviselt magánszemélyek súlyosan diszkriminatívnak tartják. Az érintettek elmondták, hogy ők maguk és számos ismerősük is hosszú évek küzdelme után jutottak arra a nehéz elhatározásra, hogy akár egyedül is, de akarnak saját gyermeket. Többen, egészségügyi problémáik, illetve a biológiai korlátok miatt nem is halogathatnák - halogathatták volna tovább a gyermekvállalást, e nőknek orvosi javaslatra tehát meg kellene - meg kellett próbálkozniuk a teherbeeséssel. Kiss Marianna, a LORA elnöke is egymaga, a törvényt kijátszva vágott bele a hosszú és fájdalmas procedúrába, melynek eredménye - egy ikerterhesség - sajnos nem volt hosszú életű. A csoport egy másik tagja ma már boldogan neveli illegális úton fogant gyermekeit, és a szülés után döntött úgy, küzdeni fog azért, hogy mások előtt már ne csupán a csalás és törvényszegés, illetve a gyermektelenség közötti választási lehetőség álljon.

 

A civilek jogegyenlőséget szeretnének, azt, hogy az állam ne akadályozza az érintett nőket tudatos gyermekvállalásukban. Újhelyi Istvánhoz azért fordultak, mert a TASZ korábban hiába kérte mind az egészségügyi, mind az igazságügyi, mind pedig az esélyegyenlőségi minisztertől, hogy tegye meg a szükséges lépéseket a reprodukciós eljárásokban való igazságos részvételi lehetőség megteremtése érdekében. A találkozón a kormánymegbízott elmondta, az a célja, hogy mindenkinek, aki szeretne gyermeket, lehessen is gyermeke: a gyermekvállalás az emberek alapvető emberi joga. A meddőség megelőzése és a méltánytalan helyzetek orvoslása érdekében Újhelyi István a közelmúltban országgyűlési határozati javaslatot terjesztett a Parlament elé, amely megelőzési, támogatási-finanszírozási és munkajogi kérdések mellett a petesejt-adományozás kérdését is érinti. A dajkaanyaság és az egyedülálló nők gyermekvállalásának lehetővé tétele azonban e javaslatból is kimaradt.

 

A petesejt-adományozás anonimitásának feloldására 2004 decemberében az állampolgári jogok biztosa és az adatvédelmi biztos is közös ajánlásban hívta fel az illetékeseket. Az egyedülálló nők helyzete kapcsán a LORA azt fontolgatja, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul, a családi állapot szerinti diszkriminációnak tartja ugyanis, hogy jelenleg csak házas- ill. élettársak fordulhatnak orvoshoz meddőségi problémáikkal.

 

 

 

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja