SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tesóra várva

Családinet [cikkei] - 2005-11-24
A szülők elkezdik tervezni a következő gyermeket vagy már tudják is, hogy érkezni fog. Örömmel készülődnek az új családtag jövetelére, azonban gyakran tanácstalanok, hogy hogyan osszák meg az örömteli hírt a már meglévő gyerekkel vagy gyerekekkel. Fontos szerepe van annak, hogy hogyan közlik mindezt a kisgyerekkel és hogyan készítik fel a változásokra.

Nagyban meghatározza a családi harmóniát és a testvérek későbbi viszonyát, hogy az idősebb gyerek vagy gyerekek hogyan lesznek felkészítve az új családtag érkezésére.

Amikor a szülők eltervezik, vagy ha esetleg már tudják a következő kisgyerek érkezését, érdemes erre felkészíteni a másik gyereket. Természetesen figyelembe kell venni a felkészítés során a meglévő gyerek vagy gyerekek életkorát. Ha már a harmadik vagy negyedik baba érkezik a családba, könnyebb a helyzet, mert főleg a legidősebb testvér szinte rutinosan fogadja a hírt.

Második kisgyerek érkezése előtt főleg kisebb gyerek esetén nem túl szerencsés rögtön egy az egyben bejelenteni a hírt. Amikor csak alkalom és lehetőség adódik rá, mondják el a szülők a kisgyereknek, hogy milyen jó lesz, vagy lenne, ha lenne egy kistestvére, akivel tudna játszani. Ügyeljünk azonban arra, hogy a gyerek a szülőktől tudja meg, hogy bővül a családi létszám, mint valamelyik rokontól vagy ismerőstől. Ez utóbbit azért fontos elkerülni, mert nagy szerepe van annak, hogy hogyan tudja meg egy kisgyerek, hogy kistestvére lesz. Ha másoktól tudja meg a hírt, félő, hogy a kisgyerek kirekesztettnek fogja érezni magát. Az az egészségesebb, ha a gyermek a szülőktől értesül az örömhírről. Nagy élményt jelenthet az, ha akár ő újságolhatja el az örvendetes hírt másoknak.

A kistestvér születését szerencsés úgy előadni, mint egy fantasztikus meglepetést, hiszen az is.



Ha a szülőnek van testvére, akkor meséljen a testvérükkel való közös élményekről, ha jó a kapcsolatuk, akkor arról is, hogy milyen jó egy testvér, mert mint a saját esetében, lehet számítani rá. Ha a szülőnek nem túl jó a viszonya a testvérével és erről a gyerek is tud, mondják el, hogy mennyire örülnének neki, ha jobb lenne a kapcsolatuk egymással és tudják, hogy a kisgyereknek és a születendő kistestvérnek sokkal jobb lesz a kapcsolata. Ha a szülőnek vagy szülőknek nincs testvére, beszéljenek arról, hogy mennyire vágytak rá és milyen jó lesz a gyereknek, hogy neki ez megadatik. Ennek azért van nagy jelentősége, mert nem mindegy, hogy milyen elvárásai és beállítódása lesz a gyereknek a testvérével szemben. Jó, ha tudatosan is arra törekszik, hogy jó kapcsolatuk legyen majd.

Meséljenek arról, hogy a legelején a picit szoptatni kell, tisztába kell tenni, és sokat fog aludni. Mondják el, hogy játszani csak egy kicsit később lehet majd vele. Beszéljenek arról a gyereknek, hogy amikor ő kicsi volt, ugyanígy kellett vele is foglalkozni.

Közösen is beszéljenek a névválasztásról. Amikor már mozog a baba, néha mutassák meg a gyereknek, had tegye a kezét az anyuka pocakjára. Ilyenkor is mondják el, hogy ő is így rugdosott az édesanyja hasában. Fontos, hogy együtt várják a kistesót. Az új családtag érkezése ideális estben kicsit hasonlít az Adventre, örömteljes várakozás előzi meg a baba érkezését. Ez egy emlékezetes élmény lehet és nagyszerű alapja egy harmonikus testvéri kapcsolatnak.

www.nevelesitanacsok.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja