SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyerek fiatalon tart... vagy mégsem?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-02-25
A gyerek nem csak örömforrás, hanem egyes kutatók szerint még fiatalon is tart. Igaz, mások ezzel azért vitatkoznak.

A történelem során dokumentált legtermékenyebb anya összesen 69 gyermeket hozott a világra. A saját neve nem maradt fenn, azt azonban tudjuk, hogy egy orosz földműves, Fedor Vasziljev felesége volt a 18. században. 27 alkalommal szült, ebből 16-szor kettes, hétszer hármas, és négyszer négyes ikreket.

Nem kell azonban ennyi gyerek ahhoz, hogy egy nő a szervezetén és a testén érezze a gyerekvárás nyomait. A kérdés csak az, hogy mindez pozitívan vagy inkább negatívan hat-e rá?


Egy meglepő tudományos eredmény

A Simon Fraser University kutatói egy kétlépcsős megfigyelés során azt elemezték, hogyan hat a gyermekszülés a női szervezetre. Alanyaikat először 2000-ben, majd 2013-ban vizsgálták meg, és azt tapasztalták, hogy a többször szült nők lassabban öregszenek.

A jelenség okát az úgynevezett telomerekkel magyarázták. A telomer a kromoszómát alkotó DNS szál végén lévő rövid, többszörösen ismétlődő szakasz, amelynek az a szerepe többek között, hogy megvédje a DNS-t a sejtosztódás során bekövetkező rövidülés káros hatásaitól. Minél hosszabb a telomer, annál lassabb az öregedés, a kutatók pedig úgy találták, hogy minden egyes várandósság növeli ezek hosszát – tehát segít fiatalnak maradni.

Nem mindenki ért azonban ezzel egyet. Egy, a Human Reproduction című lapban 2018-ban megjelent tanulmány ennek pont az ellenkezőjét állítja: szerintük a telomerek már egy várandósság után is rövidülnek, tehát a gyerekvállalás valójában öregít.


Gyerekek és mentális egészség

Sajnos úgy tűnik, hogy a gyerekvállalás a mentális egészségre sem feltétlenül hat kedvezően. Egy ausztrál kutatás szerint egy gyerek világra hozatala pozitívan befolyásolja a szellemi állapotot, ez azonban minden egyes további szüléssel csak romlani fog. A 3 gyerekes szülők sorsa a legnehezebb, ők aggódnak és stresszelnek a legtöbbet. Négy vagy több gyerek nevelésekor már képesek lazán kezelni a felmerülő nehézségeket, és ez az általános állapotukra is kedvező hatással bír.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja