SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Váljék egészségére! - a vacsora

Családinet [cikkei] - 2009-10-29
Legyen ez a nap legszebb étkezése!

A vacsora optimális időpontja kb. 17-19 óra közé esik, mert a gyomornak és a beleknek ekkor még elég idejük van a táplálék megemésztésére, mielőtt a szervezet az éjszakai "takarékos" majd "alvási" üzemmódra kapcsolna.

Tegye le a nap gondjait
Vége a stresszes napnak és a munkát is befejezte. Tehát: engedje el és kényeztesse magát. Lehetőleg ne a konyhapult mellett állva „falatozzon” és a TV-nézés is várathat magára. Esetleg megterítheti az asztalt kedvenc színeiben, vagy felteheti az ünnepi étkészletet is.

Kicsi, de ízletes adagok
Aki keveset eszik napközben, hajlamos rá, hogy esténként nagyobb mennyiségű ételt vegyen magához. Pedig ez nem egészséges, mert a szervezet az este felvett felesleges tápanyagokat nem képes időben feldolgozni. Napközben még mindig megvan az esély rá, hogy mozgással „ledolgozzuk” a felesleges kalóriát.

Estére is érvényes: sok vitamin, legyen ballasztanyag is; kevés szénhidrát, zsiradék. Optimális a párolt zöldség, fogyasztása mérsékelt mennyiségű hús, hal vagy tésztafélék kíséretében ajánlott. Aki nem szeret estére meleg ételt fogyasztani, az vacsorázhat teljes értékű kenyeret kolbásszal, sajttal. Ehhez passzol a friss zöldség és gyümölcs.

Én csak salátát vacsorázom!
Semmi kivetni való sincsen a salátában, ha tésztafélék, rizs, vagy krumpli mellé fogyasztjuk. Salátát vacsorázni önmagában nem érdemes, mert nincs megfelelő tápanyag-tartalma. A salátalevelek méretüknél fogva viszonylag hamar megtöltik a gyomrunkat. (Ugyanez mondható el a többi nyers zöldségről, mint répa, paradicsom, uborka) is. Amilyen gyorsan laktatnak, olyan hamar meg is emésztjük, és akkor megint visszatér az éhség. Hiába fogyasztunk hozzá csirke- vagy pulykamellet, nem eredményez sok változást. A zsiradékszegény, lájtos öntetekkel is ugyanez a helyzet.

Itt az a baj, hogy vagy éhesen fekszünk le, vagy röviddel a vacsorát követően chips, keksz, vagy csokoládé után nyúlunk. Ettől sem jóllakottak, sem elégedettek nem leszünk, mert nem hagy nyugodni minket a rossz lelkiismeretünk. És mindez jogos, mert sem kalóriát nem spóroltunk meg, sem a szervezetünk nem jut elegendő életfontosságú tápanyaghoz. Tudományos kutatások bizonyították, hogy ez az „életmód” hosszú távon koncentrációs nehézségekhez, túlsúlyhoz, anyagcserezavar kialakulásához fog vezetni.

Az a kis éhség elalvás előtt
Ahogy ez már lenni szokott – az édességtől nem fogunk jóllakni. Becsapós, mert átmenetileg megemeli a vércukor szintet, ám a jóllakottság érzése nem tart sokáig, mert hamarosan ismét visszatér az eredeti állapot. Aki jólesőérzéssel a pocakjában szeretne lefeküdni, az elrágcsálhat (pár szem) teljes értékű gabonából készült kekszet, (néhány) aszalt gyümölcsöt, vagy megehet egy pohár joghurtot zabpehellyel. Elűzheti az éhséget reggelig egy szelet vékonyan kent vajas kenyér sajttal is.
 

Vacsoraötletek
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja