SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fontos tudnivalók a gyapjú ágyneműkről

Családinet [cikkei] - 2009-06-18
A tiszta gyapjúból készült takaró - szemben a hagyományos paplanokkal - nemcsak melegen tartja az alvó testet, hanem kitűnő szellőzőképessége révén szinte együtt lélegzik vele. Az állandó hőmérséklet miatt megakadályozza befülledést és a hőingadozás közben fellépő megfázást, reumatikus ízületi bántalmak kialakulását és fokozódását.


Jó, ha tudjuk...


A garnitúrák különböző minőségben, különböző anyagból (bárány, kasmirkecske, birka, merinói juh, stb) készülnek, ennek megfelelően igen különböző áron vásárolhatók meg.

Jó, ha tudjuk...

mire ügyeljünk a gyapjú ágyneműk vásárlásakor:

  • A gyártók jelentős része árubemutatókkal egybekötött vásárokon kínálja ezeket a termékeket. Vásárlás előtt célszerű több árubemutatót is végignézni, mert ma már igen széles a kínálat és jelentős árkülönbségek is vannak.
  • Megfontoltan kell dönteni és még megfontoltabban kell szerződést kötni. A bemutatókon kitöltendő szerződést aláírás előtt figyelmesen át kell olvasni! Ez az apróbetűs részekre is vonatkozik, ugyanis a vásárlóra nézve kedvezőtlen pontok általában itt találhatók.
  • A vonatkozó jogszabály alapján a fogyasztó nyolc munkanapon belül indoklás nélkül elállhat a szerződéstől. Az elállási jogot a fogyasztó a szerződéskötés, vagy ha az áru átvétele későbbi időpontban történik, akkor az átvétel időpontjától gyakorolhatja. Amennyiben a szerződéskötéskor előleget fizetett, elállás esetén ez is visszajár neki.
  • A bemutatón a terméket alaposan szemügyre kell venni. Forgalmaznak ugyanis olyan ágyneműket is, amelyek ránézésre semmiben nem különböznek a 100%-os gyapjúból készült termékektől, mégis 70-80%-ban szintetikus száltartarlmúak, az áruk azonban megegyezik a tiszta gyapjúból készültével. Ezeket a garnitúrákat az előadásokon ugyanúgy dicsérik, mint a gyapjút. E termékek cimkéjén általában rövidített százalékos nyersanyag tanúsítás van, ezért célszerű a bemutatón a termékek cimkéjét is ellenőrizni.
  • A "tiszta élő gyapjú" minőségtanúsító védjegy garancia lehet a minőségre. E termékeket antiallergénként forgalmazzák, azonban a gyapjúra érzékeny embereknél allergiás bőrreakciót válthat ki, ezért a vásárlás előtt célszerű tisztázni, hogy nem allergiás-e valaki a gyapjúszálra.


Jó, ha tudjuk...

hogy szakszerű kezelés mellett ezek a takarók, derékaljak, párnák hosszú ideig megőrzik jó tulajdonságaikat.

A termékeket rendszeresen át kell szellőztetni és óvatosan ki kell rázni. A szellőztetésnél azonban ügyelni kell arra, hogy a valódi tiszta gyapjú rosszul reagál az erős fényre, szilárdsága csökken, elveszíti fényét, ezért a tűző naptól óvni kell. Lehetőleg árnyékos helyen, sugárzó hőtől távol kell szellőztetni.

A gyapjú a pára és a nedvesség hatására kitűnően regenerálódik, ezért időnként célszerű vízzel megpermetezni, vagy ködös, nyirkos, párás időben szellőztetni. Ezután azonban az ágyneműt ki kell rázni, majd meg kell szárítani.

Jó, ha tudjuk...

A használat elején tapasztalható szálhullás, mely a használati idővel arányosan csökken, általában a nyírási maradék következménye. A gyártástechnológiából adódóan kismértékű szálhullás minden esetben várható, mely a termék természetes velejáró tulajdonsága, gyártási hibának nem tekinthető.

A gyapjúszál pikkelyes szerkezetű, ezért használat közben a hő, mechanikai hatás, valamint a mosás hatására nemezelődhet (a pikkely-szerkezet egymásba csúszhat), mely bizonyos mértékig szintén a termék velejáró tulajdonsága. Nemezelődéstől csak akkor nem kell tartanuk, ha a garnitúra ún. Super Wash eljárással készült, ennek során ugyanis a gyapjú pikkely-szerkezetét szüntetik meg.

Jó, ha tudjuk...

Hogy a gyapjú ágyneműt mindenképpen célszerű huzattal használni, annak ellenére, hogy a bemutatókon gyakran ezzel ellentétest javasolnak.

A huzat használatával a termék kevésbé szennyeződik, elkerülhető a gyakori tisztítás, csökken a nemezelődés lehetősége. Kizárólag természetes szálasanyag-tartalmú - pamut, viszkóz, len - huzatot célszerű használni, mert a gyapjú kedvező tulajdonságai csak így érvényesülhetnek.
A derékaljat célszerű időnként forgatni, hogy a nagyobb terhelések, igénybevételek helye változzék, így a derékalj élettartama meghosszabbítható. (legelőször általában a derék és a fenékrészen kopik ki a termék.)

A termékek mosása, tisztítása előtt mindenképpen meg kell nézni a vásárláskor kapott használati-kezelési útmutatót, melyben a kezelhetőségre vonatkozóan a gyártók, forgalmazók részletes tájékoztatást adnak.

forrás: nfh.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja