SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kockázatok és mellékhatások a reklámokban

Török Monika [cikkei] - 2005-02-23
A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség tavaly összesen 78 millió forint értékben bírságolt szabálytalan reklámtevékenység miatt. Sok probléma volt az alkoholos italok és gyógyszerek hirdetéseivel, és tavaly már jogszabálysértő internetes reklámok miatt is szabtak ki büntetést a fogyasztóvédők.

Miközben az Európai Unióban a fogyasztókat alapvető jogként illeti meg a biztonsághoz, a tájékozódáshoz, a választáshoz, a képviselethez, a jogorvoslathoz, az alapszükségletek kielégítéséhez és a tiszta környezethez való jog - addig idahaza sem tétlenkedtek a fogyasztóvédők.

Megállapításaik szerint a kereskedelem szereplőinek jelentős része nem veszi figyelembe a gazdasági reklámokkal kapcsolatos jogszabályokat. A felügyelőségek tavaly 701 esetben hoztak határozatot jogszabály-sértés miatt, az elsőfokú határozatokkal kiszabott bírságok összege meghaladta a 78 millió forintot.

A felügyelők számos jogszabály-sértést tártak fel az akciós áruk feliratozásánál, reklámozásánál. Jó néhány esetben a reklámokból nehéz volt eldönteni, hogy mettől meddig tart az akció. Visszatérő probléma, hogy a reklámokban az árakat nettó értékükön tüntetik fel és nem közlik az adóval terhelt bruttó összeget. Tapasztalat volt az is, hogy sok reklám alkalmas volt kiskorúak befolyásolására.

A felügyelőségek folyamatosan figyelemmel kísérték az alkoholtartalmú italok reklámját a sajtótermékekben. Az országos vizsgálat során 19 esetben észlelték, hogy sajtótermékek címoldalán alkoholtartalmú italok reklámja jelent meg. Összesen 31 esetben állapították meg, hogy jogszabály-ellenesen reklámoznak alkoholtartalmú italt. A közoktatási és egészségügyi intézmények védett övezetét érintő alkoholreklámok többnyire a vendéglátóipari egységeknél fordultak elő.

A gyógyszer-reklámok gyakran nem a törvényben előírt méretben, vagy nem a háttérből kiemelve tartalmazzák a kockázatok és a betegtájékoztató megismerésére vonatkozó figyelmeztető feliratot. A hatóság több estben indított eljárást reklámfelügyeleti eljárásokat olyan vényköteles gyógyszer-készítmény reklámok miatt is, amelyek többnyire plakátokon, televíziós műsorokban, vagy úgynevezett reklámcikkekben jelentek meg.

A fogyasztóvédők két esetben észleltek jogsértő fegyver-, illetve lőszerreklámot. A felügyelőségek a bírság kiszabása mellett intézkedtek a jogsértő magatartás tiltásáról is. Az ellenőrzések során hat esetben folytattak eljárást fogyasztási kölcsönök reklámozása ellen, mert nem közölték a kölcsön folyósításával együtt járó valamennyi költségre vonatkozó adatokat.

Az interneten lefolytatott reklámtevékenység ellenőrzésekor 69 esetben indítottak eljárást nyilvántartási engedéllyel nem rendelkező csomagküldő kereskedővel szemben. A hatóság 52 olyan határozatot is hozott, amelyekben a reklámokat a gyermek- és fiatalkorúak negatív befolyásolására tartotta alkalmasnak

Hogy elkerüljük a bajt

 

1. Túl szép, hogy igaz legyen

Az olyan ajánlat, ami "túl szép, hogy igaz legyen" valószínűleg nem is igaz.

2. Gratulálunk! Ön nyert!

Ha valóban így van akkor előzőleg bizonyára Ön jelentkezett valamilyen nyereményjátékra. Ha a jó hír igaz, semmit sem kell rendelnie, vásárolnia ahhoz, hogy megkaphassa nyereményét.

3. Otthoni munka, mesés fizetésért

Óvakodjon az olyan ajánlatoktól, amelyek egy csekély összeg befizetése ellenében ígérik meg a részletes állásajánlat megküldését. Vannak, akik a sok apró befizetésből szeretnének meggazdagodni, és Ön a pénz feladása után valószínűleg semmit sem fog kapni.

4. "Kereskedő házhoz jön"

Legyen óvatos, mielőtt bárkit beengedne a lakásába. Előfordulhat, hogy csak a lakása biztonsági rendszerét, értéktárgyait szeretnék feltérképezni, és néhány hét múlva semmit sem talál otthon, mire hazaér. Csak megbízható, leinformálható partnerekkel álljon szóba.

5. Csak ma!

Soha ne döntsön hirtelen! Ne hagyja, hogy sürgessék! A kereskedők holnap is szeretnének eladni, mindig lesznek "ma a legolcsóbb" ajánlatok. Szerezzen be több árajánlatot, kérjen tanácsot ismerőseitől, és "aludjon rá egyet" mielőtt választ adna.

6. A szó elszáll, az írás megmarad

Ne bízzon szóbeli ígéretekben! Sok utólagos vitát előzhet meg, ha az ajánlatot, szerződést (a fontos részletekre is kitérve ) írásban rögzítik.

7. Soha ne írjon alá üres, vagy nem teljesen kitöltött papírt!

Volt, aki a lakását fillérekért adta el így, miközben azt hitte, csak egy egyszerű kölcsönszerződést ír alá.

8. Olvassa végig!

Amit aláír, mindig figyelmesen olvassa végig. Senki sem fog tudni később segíteni Önnek, ha olyan iratot írt alá, amit nem olvasott el. Győződjön meg róla, hogy a szerződés pontosan azt tartalmazza, amiben megegyeztek.

9. Számla nélkül olcsóbb!

Az Ön számára egy ilyen ajánlat pontosan annyival olcsóbb, amennyit utólagos jogai érnek. Semmilyen reklamációra nincs lehetősége ilyen esetben. Mindig kérjen számlát!

10. A bolhapiacnak is megvan a maga varázsa...

Ha az eladón másnapra eltűnik lehet, hogy soha sem fogja megtalálni. Vásároljon üzletben!

11. Vegye komolyan!

A hitelkártyával kapcsolatos biztonsági szabályokat. A PIN kódját senkinek ne árulja el! Ha megteszi, lehet, hogy az illetőt egyidejűleg nagy összegekkel ajándékozta meg

12. És ha mégis megtörtént a baj:

Semmiképpen ne törődjön bele. Harcoljon a jogaiért, tegyen panaszt. Ne feledje, egy szabálytalanság felfedésével nem csak magának segít. Ami önnel megtörtént, könnyen megtörténhet másokkal is.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja