SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A természet ajándéka, a méz

Verzár Éva [cikkei] - 2009-01-27
Minden év december 7-én a méhészek, a mézes-kalácsosok jeles napját tartja számon a kalendárium, amelyet Szent Ambrus személye fémjelez, aki a méhészek védőszentje, és akinek tiszteletére alakult meg a Szent Ambrus Mézlovagrend napjainkban.



Mi az alapja a legendának, amely Szent Ambrushoz kötődik?

A legenda szerint - amely nyomán később a méhészek védőszentjévé lett, - Ambrust még csecsemőkorában egy méhraj zúgta körül, amint a ház udvarán pihent. A méhek rátelepedtek a bölcsőjére, s teljesen ellepték a gyermeket, még a szájába is bemásztak, mintha csak szőlőfürt lett volna, amelyből a méhek nektárt szívnak. Anyja rémülten kiáltott föl: "Ha ez a gyermek életben marad, nagy ember lesz belőle!" A kicsi Ambrust egyetlen méhecske sem szúrta meg és semmi baja sem esett. Édesanyja jóslata pedig bevált: a gyermekből valóban nagy ember, püspök, és remek szónok lett, ezért is nevezték őt mézajkú prédikátornak.

Tehát a méz mentette meg az életét, s ez máris felébreszti kíváncsiságunk, hogy hogyan lehetséges. Mi a méz? Mit tartalmazhat, vagy mégis csak csoda történt?
Nem történt csoda, hisz ma már bebizonyított tény, hogy a méz nemcsak illatos, finom, hanem sokoldalú jótékony hatása van az emberi szervezetre.

A Családinet oldalán nemrég -
"Az ókoriak kedvence, a méz" című cikkben olvashattak már a mézről. Most a természet ajándékáról adunk hírt, és annak a szervezetre gyakorolt hatásáról.

Tehát mi is a méz?

méhA méz nem más, mint a virágok nektárjának, növényi nedveknek a méhek által átalakított terméke, amelyet aztán emberi segítséggel kinyerünk a kaptárokból. A méhész, a virágport gyűjtő méheket rakományuktól egy készülék segítségével megfosztja. Ezt szárítja, tisztítja, és természetes formájában árusítja. Egyik természetes formája a lépesméz, amelyet többnyire feldarabolt formában fogyaszthatunk is.
A közvetlen fogyasztásra alkalmas lépesméz alapja olyan valódi viaszból áll, amit a méhek a kiépítés után először használnak (úgynevezett szűzlép). A lépesmézet különösen értékessé teszi, hogy a lezárt sejtek méze csak a rágással, a fogyasztás közben szabadul ki, így ez a legtermészetesebb méz, amihez hozzájuthatunk. Ebben a formában fogyasztják ma is a természet fiai. A lépesméz legkülönlegesebb képessége, hogy fogyasztásának hatására kinyílnak arckoponyánk hurutoktól elzárt melléküregei, ezért az egyik leghatásosabb házi gyógymód, például megfázás idején.
A kipergetett és általunk leggyakrabban használt méz, nemcsak finom, illatos, kellemes, hanem a legnagyszerűbb természetes anyag, amely természetes állapotban található meg környezetünkben; gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban.

A méz összetétele:

A méz összetétele: 70% - 80% glükóz és fruktóz keverék, 20% víz; szénhidrát; B1, B2, B3, B5, B6, C-vitamin; kalcium; réz; vas; magnézium; mangán; foszfor; kálium; nátrium; cink; természetes antioxidánsok. Hatásuk pedig rendkívüli, mert gyors felszívódása a szervezetben majdnem azonnal hat, a benne levő szerves savak étvágyfokozóak, ezáltal javítják az étvágyat, erősítik az immunrendszerünket, és fertőtlenítenek.

Néhány érv a mézfogyasztás mellett, és az emberi szervezetre gyakorolt hatása:
- Nem hizlal annyira, mint a cukor, mert gyümölcscukrából, szőlőcukrából és tejcukrából nem lesz zsír, s ezek mellett remek vízhajtó, hashajtó is egyben. A méz tehát enyhe hashajtó, delépes méz használatához nem szokik hozzá a szervezet. Hatása egyáltalán nem jelent hasmenést, csak egészséges, napi székletet, méregtelenítést. Ehhez a méz fogyasztható magában, vagy almával, körtével.
- A méz javítja az anyagcserét.
- Javasolják gyomorfájás ellen.
- A méz nem okoz fogszuvasodást - ebben az esetben a gyermekekre gondolunk, mint édesítőszer használatára -, hiszen a benne található fertőtlenítő anyagok pont, hogy meggátolják a fogak romlását.
- A méz gyógyít, támogatja a gyenge szívet és védi a májat; egyes mézfajták kimondottan ajánlhatók torokgyulladásra, illetve külső, felületi sérülések gyógyítására
- A cukrok gyorsan és átalakulás nélkül felszívódnak, ezért hamar megszünteti az izomfáradságot.
- Terhességi hányásban szenvedők is fogyaszthatják. A méz nyugtató, és altató hatása régóta ismert (lefekvés előtt egy pohár langyos tejben egy kanál méz).
- A méz erősíti a csontokat.
- A méz a betegségekkel szemben erősíti az ellenálló-képességet.


- A méz a dohányosoknak frissességet, energiát ad fél órán belül, a fekvőbetegeknek, műtét után levőknek erőt ad.
- Természetes módon csillapítja a fájdalmat, leghatékonyabban propolisszal keverve.
- Védi a húgyhólyagot, vesét, hasnyálmirigyet.
- A méz gyorsan és egyedülállóan táplálja az izmokat, növeli testerőnket.
- Nagy megterhelés alatt állóknak hasznukra lehet a szellemi és fizikai felfrissítés.
- Gyarapítja az oxigén szállításáért felelős hemoglobint a vérben, így javítja a test oxigénnel való ellátottságát.
Egy tojással azonos súlyú méz a tojás energiatartalmának többszörösét juttatja azonnal izmainkba.
- Hatásos légcsőhurut és allergikus jellegű asztma esetében.
- Természetes antibiotikum (szerű) és gyulladáscsökkentő.
- Használják fekélyek, vérkeringési és szívbetegségek kiegészítő kezelésére.
- Vérnyomáscsökkentő hatású.
- Vírus, baktérium és gombaölő - például influenza, herpesz és egyes bőrbetegségek ellen.

A méhek begyűjtési helye szerinti mézek csoportosítása, és annak a szervezetre gyakorolt hatása:
Akácméz: köhögést csillapító, fertőtlenítő, méregtelenítő.
Fenyőméz: fertőtlenítő, vizelethajtó, csonterősítő hatású, vérszegénység esetén kiváló.
Hangaméz: húgyúti fertőzések, prosztataproblémák, fizikai és lelki levertség ellen nagyon jó.
Hársméz: pikáns ízű, hörghurut ellen kiváló, görcsoldó, lázcsillapításra is alkalmas.
Galagonyaméz: szíverősítő, keringési zavar esetén, vagy infarktus után kimondottan ajánlott.
Gesztenyeméz: ásványi anyag tartalma magas, rendszeres fogyasztása akadályozza a trombózis kialakulását, mérsékli a visszértágulatot.
Kakukkfűméz: sötétbarna, nehéz, fűszeres illatú méz, amely emésztést elősegítő, puffadást megszüntető, gyomor- és bélfertőtlenítő hatású.
Kutyatejméz: ritka, különleges illatú, néha karamell ízű mézfajta, vese- és hólyagbántalmakra ajánlott.
Lucernaméz: csontok erősítője.
Repceméz: a gyomorsavtúltengés kiváló ellenszere.
Megállapíthatjuk, hogy a méz hatása szervezetünkre nem kérdőjelezhető meg, de sok más természetes anyaghoz hasonlóan, csak akkor fejti ki jó hatását, ha rendszeresen fogyasztjuk. Szakemberek tapasztalata szerint az a jó, ha napi rendszerességgel néhány kanál mézet fogyasztunk.
Fontos: A méz gyermekeknek az egyik leghasznosabb táplálék - viszont 1 éves korig csecsemőknek nem szabad mézet adni.
Betegség kezelésére önmagában nem elég, de bizonyítottan hasznos kiegészítő.

Ha te is szeretnél mézet, itt megveheted!


 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja