Receptek Levendula felhasználásával
Talán Katalin [cikkei] - 2012-06-27
Itt a levendula szezonja, mindenki begyűjtötte a kellő mennyiséget, sorra készülnek a kis levendulás zsákocskák a molyok ellen. De most arra gondoltam, együnk is belőle, bizony!
Levendula tea, levendula szirup, levendulás muffin, levendulás rebarbara lekvár, levendulás cukor
Levendula tea
- 1 evőkanálnyi szárított levendula virágot 1 liter forró vízzel leforrázzuk,
- 15 percig lefedve állni hagyjuk, mézzel, citrommal ízesítve, esetleg behűtve tálaljuk, nyugtató hatású
Levendula szirup
- 4 dkg szárított levendula virágot, (csak a lila virágszirom kell bele) 1 kg cukorral és 1 liter vízzel felforraljuk 1 percig, majd lefedve 20 percig állni hagyjuk.
- Leszűrjük a főzetet és tiszta, kis üvegekbe töltve, hűtőben tároljuk.
- Fogyasztani lehet szörpnek, citrommal, vagy vanília fagylalton öntetként, avagy a közkedvelt macaron töltelékként, vajas krémben.
- A szirup felébe tehetünk zselatint, és a levendula zselé is jól mutat a fagylalton, de csirkemájpástétom, lilahagyma lekvárral és levendula zselével, barhesszel mindent visz!
Levendulás rebarbara lekvár
- 2 kg tisztított rebarbarát kis darabokba vágva, 3 db nagyobb almát, tisztítva, kockára vágva, 1 citrom levét, 30 – 35 dkg cukrot felfőzünk, rövid ideig forraljuk, majd a tűzről lehúzva beletesszük a kocsonyásító anyagot, elkeverjük, 1 dl-nyi levendula szirupot hozzáadva, melegen üvegbe tesszük, lezárjuk.
- Szárazdunsztban hagyjuk hűlni.
Levendulás muffin (12 db lesz belőle)
- 13 dkg finom lisztet 1 teáskanál sütőporral keverőtálba teszünk, hozzáadunk 13 dkg nagyon puha vajat, 13 dkg levendulás porcukrot, 2 egész tojást (szobahőmérsékletű legyen, ne a hűtőből), pici sót és robotgéppel keverjük össze simára, hogy folyós legyen, 5-6 evőkanál tejet is adjunk hozzá!
- Papírkapszlival bélelt muffin tepsiben tesszük és 200 C-fokra melegített sütőben (gáz 6-os fokozat kb.) 20 percig sütjük, ellenőrizzük, hogy átsült-e.
- Rácsra rakott, kihűlt muffinokra 30 dkg átszitált porcukrot 1 evőkanál citromlével és kb. fél evőkanálnyi tojásfehérjével készített mázzal vonjuk be (de lehet, készen vett mázat is használni), és szórjunk rá szárított levendula szirmot, de csak egész keveset, vagy színezzük lilára a cukormázat és akkor hagyjuk el a szirmokat.
Mindenkinek egészségére!
Fotó: Limbo Poet - Lavender Blue
Kapcsolódó cikkek:
Itt az ideje kovászolni!
Szezonja van: a meggy!
A lekvárok lekvárja: a baracklekvár
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Itt az ideje kovászolni!
Következő hír
Különleges spagetti receptek 3.
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!
Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?
A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.
Közösségi hozzászólások: