SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A tavasz hírnöke a csodás medvehagyma

Talán Katalin [cikkei] - 2013-04-25
Ezerarcú csodanövénynek mondható, a tavasz hírnöke. Íze egyszerre hasonlít a fokhagymára és a snidlingre egyaránt. Minden olyan ételbe tehetjük, amibe egyébként is hagymát tennénk.

Főleg nyersen fogyasztva hatásos, de eltehetjük későbbre fagyasztóba, blansírozva, zacskózva, vagy olajban pestonak, így az év többi napján is élvezhetjük.

Hatóanyagai a vérnyomásnak, a koleszterinszint csökkentésnek és az emésztésnek egyaránt jót tesznek. Kutatások bizonyították, hogy tízszer erősebb hatóanyaggal rendelkezik, mint a fokhagyma, viszont fogyasztása után nem illatozunk. Ha mégis erősnek éreznénk a magunkból kiáradó hagymaszagot, rágcsáljunk el egy pár szál nyers petrezselymet, vagy 3-4 szem kávét.

Tehetjük körözöttbe, simán túróba, rántottába, vagy akár vajas kenyérre is, de nyers, kevert salátákba mindenképp ajánlom.

Medvehagymás finomságok:

  • Egy nagy csokor összevágott medvehagyma levelet összemixelünk fél dl oliva olajjal, egy mokkáskanál sóval, 3 evőkanál őrölt mandulával és egy csokor petrezselyemmel. Ez egy pesto alap, amit 2 evőkanál reszelt parmezánnal dúsíthatunk. Egyszerűen a kifőtt spagetti tésztára tesszük, egy kis sajttal megszórva fogyasztjuk!
  • 1 nagy duci póréhagymát felkarikázunk, egy vöröshagymát felszeletelünk (együtt kb. fél kilóra jöjjön ki), és 5 dkg vajon megpároljuk őket. Amikor már majdnem puhák, szórjuk le 1 evőkanál liszttel, kicsit pirítsuk meg, majd öntsük fel 1 liter húslevessel (ha nincs, lehetőleg bio húsleveskocka levével), vagy vízzel. Kicsit sózzuk, erőteljesebben borsozzuk, majd egy nagy csokor medvehagymát aprítunk bele, és ezt forraljuk kb. 5 percig. Rozskenyeret vagy más barna típusú kenyeret pirítunk hozzá, felkockázzuk, tányérba tesszük, megszórjuk aromás reszelt sajttal (parmezán, ementáli stb.), majd a forró levest rámerjük.
  • 1,2 kg tisztított burgonyát fél centis karikára vágunk, nem túl magas falú tűzálló edényt vastagon kivajazunk, kirakjuk egysorosan a burgonyaszeletekkel úgy, hogy félig fedjék egymást a karikák. Sózzuk, meghintjük őrölt fehérborssal, majd egy nagy adag apróra vágott medvehagyma levéllel. Ízlés szerinti tejszín, tej keverékével - ami minimum 6 dl legyen -, öntsük le, és 180 fokos, előmelegített sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük. Remek köret, de salátával főételként is megállja a helyét!

Medvehagymás pékáru:

Hozzávalók:

  • 1,5 kg finomliszt
  • 1 db tojás és egy tojás sárgája
  • 1,5 tk. só
  • 1 tk. cukor
  • 3 dkg élesztő
  • 2 dl tej
  • 5 dkg vaj
  • egy csokor medvehagyma

Elkészítése:
A tejet meglangyosítjuk, belemorzsoljuk az élesztőt. A lisztet, egész tojást, cukrot, sót a tálba dagasztógéppel vagy kézzel kidagasztjuk. Ezután nedves konyharuhával letakarjuk, és szobahőmérsékleten duplájára kelesztjük.
Ha megkelt, kiöntjük a tésztát egy finoman lisztezett gyúródeszkára, és kb. 1,5 cm vékonyra nyújtjuk, majd megkenjük olvasztott vajjal és megszórjuk vastagon az apróra vágott medvehagymával.
Feltekerjük, mint egy bejglit, és vajazott kuglóf vagy tortaformába tekerjük a rudat, végeit megnyomkodjuk, összeigazítjuk. Így a formában ismét újrakelesztjük, ha megkelt még lekenjük tojással, és 170 – 180 fokos, előmelegített sütőben 35 – 40 percig sütjük. A rácson hagyjuk kihülni, hogy alulról is kipárologjon.
Kenyér helyett is nagyon finom!


Fotó: Zeppelin / Bärlauch im Deister

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja