SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A természet ajándéka, a méz

Verzár Éva [cikkei] - 2009-01-27
Minden év december 7-én a méhészek, a mézes-kalácsosok jeles napját tartja számon a kalendárium, amelyet Szent Ambrus személye fémjelez, aki a méhészek védőszentje, és akinek tiszteletére alakult meg a Szent Ambrus Mézlovagrend napjainkban.



Mi az alapja a legendának, amely Szent Ambrushoz kötődik?

A legenda szerint - amely nyomán később a méhészek védőszentjévé lett, - Ambrust még csecsemőkorában egy méhraj zúgta körül, amint a ház udvarán pihent. A méhek rátelepedtek a bölcsőjére, s teljesen ellepték a gyermeket, még a szájába is bemásztak, mintha csak szőlőfürt lett volna, amelyből a méhek nektárt szívnak. Anyja rémülten kiáltott föl: "Ha ez a gyermek életben marad, nagy ember lesz belőle!" A kicsi Ambrust egyetlen méhecske sem szúrta meg és semmi baja sem esett. Édesanyja jóslata pedig bevált: a gyermekből valóban nagy ember, püspök, és remek szónok lett, ezért is nevezték őt mézajkú prédikátornak.

Tehát a méz mentette meg az életét, s ez máris felébreszti kíváncsiságunk, hogy hogyan lehetséges. Mi a méz? Mit tartalmazhat, vagy mégis csak csoda történt?
Nem történt csoda, hisz ma már bebizonyított tény, hogy a méz nemcsak illatos, finom, hanem sokoldalú jótékony hatása van az emberi szervezetre.

A Családinet oldalán nemrég -
"Az ókoriak kedvence, a méz" című cikkben olvashattak már a mézről. Most a természet ajándékáról adunk hírt, és annak a szervezetre gyakorolt hatásáról.

Tehát mi is a méz?

méhA méz nem más, mint a virágok nektárjának, növényi nedveknek a méhek által átalakított terméke, amelyet aztán emberi segítséggel kinyerünk a kaptárokból. A méhész, a virágport gyűjtő méheket rakományuktól egy készülék segítségével megfosztja. Ezt szárítja, tisztítja, és természetes formájában árusítja. Egyik természetes formája a lépesméz, amelyet többnyire feldarabolt formában fogyaszthatunk is.
A közvetlen fogyasztásra alkalmas lépesméz alapja olyan valódi viaszból áll, amit a méhek a kiépítés után először használnak (úgynevezett szűzlép). A lépesmézet különösen értékessé teszi, hogy a lezárt sejtek méze csak a rágással, a fogyasztás közben szabadul ki, így ez a legtermészetesebb méz, amihez hozzájuthatunk. Ebben a formában fogyasztják ma is a természet fiai. A lépesméz legkülönlegesebb képessége, hogy fogyasztásának hatására kinyílnak arckoponyánk hurutoktól elzárt melléküregei, ezért az egyik leghatásosabb házi gyógymód, például megfázás idején.
A kipergetett és általunk leggyakrabban használt méz, nemcsak finom, illatos, kellemes, hanem a legnagyszerűbb természetes anyag, amely természetes állapotban található meg környezetünkben; gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban.

A méz összetétele:

A méz összetétele: 70% - 80% glükóz és fruktóz keverék, 20% víz; szénhidrát; B1, B2, B3, B5, B6, C-vitamin; kalcium; réz; vas; magnézium; mangán; foszfor; kálium; nátrium; cink; természetes antioxidánsok. Hatásuk pedig rendkívüli, mert gyors felszívódása a szervezetben majdnem azonnal hat, a benne levő szerves savak étvágyfokozóak, ezáltal javítják az étvágyat, erősítik az immunrendszerünket, és fertőtlenítenek.

Néhány érv a mézfogyasztás mellett, és az emberi szervezetre gyakorolt hatása:
- Nem hizlal annyira, mint a cukor, mert gyümölcscukrából, szőlőcukrából és tejcukrából nem lesz zsír, s ezek mellett remek vízhajtó, hashajtó is egyben. A méz tehát enyhe hashajtó, delépes méz használatához nem szokik hozzá a szervezet. Hatása egyáltalán nem jelent hasmenést, csak egészséges, napi székletet, méregtelenítést. Ehhez a méz fogyasztható magában, vagy almával, körtével.
- A méz javítja az anyagcserét.
- Javasolják gyomorfájás ellen.
- A méz nem okoz fogszuvasodást - ebben az esetben a gyermekekre gondolunk, mint édesítőszer használatára -, hiszen a benne található fertőtlenítő anyagok pont, hogy meggátolják a fogak romlását.
- A méz gyógyít, támogatja a gyenge szívet és védi a májat; egyes mézfajták kimondottan ajánlhatók torokgyulladásra, illetve külső, felületi sérülések gyógyítására
- A cukrok gyorsan és átalakulás nélkül felszívódnak, ezért hamar megszünteti az izomfáradságot.
- Terhességi hányásban szenvedők is fogyaszthatják. A méz nyugtató, és altató hatása régóta ismert (lefekvés előtt egy pohár langyos tejben egy kanál méz).
- A méz erősíti a csontokat.
- A méz a betegségekkel szemben erősíti az ellenálló-képességet.


- A méz a dohányosoknak frissességet, energiát ad fél órán belül, a fekvőbetegeknek, műtét után levőknek erőt ad.
- Természetes módon csillapítja a fájdalmat, leghatékonyabban propolisszal keverve.
- Védi a húgyhólyagot, vesét, hasnyálmirigyet.
- A méz gyorsan és egyedülállóan táplálja az izmokat, növeli testerőnket.
- Nagy megterhelés alatt állóknak hasznukra lehet a szellemi és fizikai felfrissítés.
- Gyarapítja az oxigén szállításáért felelős hemoglobint a vérben, így javítja a test oxigénnel való ellátottságát.
Egy tojással azonos súlyú méz a tojás energiatartalmának többszörösét juttatja azonnal izmainkba.
- Hatásos légcsőhurut és allergikus jellegű asztma esetében.
- Természetes antibiotikum (szerű) és gyulladáscsökkentő.
- Használják fekélyek, vérkeringési és szívbetegségek kiegészítő kezelésére.
- Vérnyomáscsökkentő hatású.
- Vírus, baktérium és gombaölő - például influenza, herpesz és egyes bőrbetegségek ellen.

A méhek begyűjtési helye szerinti mézek csoportosítása, és annak a szervezetre gyakorolt hatása:
Akácméz: köhögést csillapító, fertőtlenítő, méregtelenítő.
Fenyőméz: fertőtlenítő, vizelethajtó, csonterősítő hatású, vérszegénység esetén kiváló.
Hangaméz: húgyúti fertőzések, prosztataproblémák, fizikai és lelki levertség ellen nagyon jó.
Hársméz: pikáns ízű, hörghurut ellen kiváló, görcsoldó, lázcsillapításra is alkalmas.
Galagonyaméz: szíverősítő, keringési zavar esetén, vagy infarktus után kimondottan ajánlott.
Gesztenyeméz: ásványi anyag tartalma magas, rendszeres fogyasztása akadályozza a trombózis kialakulását, mérsékli a visszértágulatot.
Kakukkfűméz: sötétbarna, nehéz, fűszeres illatú méz, amely emésztést elősegítő, puffadást megszüntető, gyomor- és bélfertőtlenítő hatású.
Kutyatejméz: ritka, különleges illatú, néha karamell ízű mézfajta, vese- és hólyagbántalmakra ajánlott.
Lucernaméz: csontok erősítője.
Repceméz: a gyomorsavtúltengés kiváló ellenszere.
Megállapíthatjuk, hogy a méz hatása szervezetünkre nem kérdőjelezhető meg, de sok más természetes anyaghoz hasonlóan, csak akkor fejti ki jó hatását, ha rendszeresen fogyasztjuk. Szakemberek tapasztalata szerint az a jó, ha napi rendszerességgel néhány kanál mézet fogyasztunk.
Fontos: A méz gyermekeknek az egyik leghasznosabb táplálék - viszont 1 éves korig csecsemőknek nem szabad mézet adni.
Betegség kezelésére önmagában nem elég, de bizonyítottan hasznos kiegészítő.

Ha te is szeretnél mézet, itt megveheted!


 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja