Gyermekkori rendellenességek és terápiák - gyógytorna
Sorozatunkban olvashatnak az ismertebb gyermekkori problémákról és a gyógymódokból is összegyűjtöttünk néhányat, külföldi tapasztalatok alapján.
Sok szülő fordul orvoshoz, mert rossznak ítéli meg gyermeke tartását, járását, mozgásszervi panaszokra gyanakszik.
A gyógytorna nemcsak ezeken, de sérülések kezelésében, belső szervek és az idegrendszer betegségeinek leküzdésében is segíthet. Mobilitást és stabilitást elősegítő gyakorlatok, izomgörcsöket, alkati hipo- és hipertóniát orvosló technikákat alkalmaznak a terápiák során, javítva és erősítve ezzel a gyenge izomzatot.
Az alábbiakban ismerkedjünk meg két terápiával, melyek sikeresen alkalmazhatók hasonló problémák esetén.
A Bobath-terápiával jól kezelhetővé válnak a központi idegrendszeri megbetegedések, mozgásbeli zavarok, bénulási tünetek, egy testrész teljes vagy részleges bénulása, tartási, egyensúlyi, mozgási nehézségek, hipo- és hipertónia. A legjobb, ha a gyógytornát már pár hónaposan elkezdjük, később pedig felkereshetünk egy Bobath-terápiára szakosodott gyógytornászt. (A keresésben kérjük a háziorvos segítségét!) Ennél a kezelésnél is nagyon fontos a szülő közreműködése. A gyógytornász által kiadott feladatok egyszerűbbé válnak, ha a szülő eltanulja a fogásokat, amelyekkel segítheti gyermekét, a következő órán pedig egyeztethet a kezelőorvossal.
A Vojta-terápiánál talán még fontosabb a szülő szerepe, akinek olykor el kell viselnie, hogy ez a hatékony terápia kisebb fájdalmakat okozhat a gyermekének és ezt minden bizonnyal nem fogja megköszönni. Ez a terápia ugyanis közvetlenül avatkozik be a mozgást és tartást irányító agyi folyamatokba. Alkalmazható már a szülést követő hónapokban, de kortól függetlenül is. A Vojta-folyamat során hason-, hanyatt- és oldalfekvésből kiindulva ingereket keltenek a törzsön és a végtagokon, melyek különböző reakciókat váltanak ki, reflexeik működtetésével erősítve tehát a gyermek gyengeségeit. A kívánt izomaktivitás egy meghatározott izületre kifejtett nyomás segítségével valósul meg, javítva ezzel a térérzéket és az önészlelést. Ugyanakkor pozitív mellékhatásai is vannak a kezelésnek, mint a légzés mélyülése, a vérkeringés és az emésztés javulása. Ebből kifolyólag a Vojta-terápia sok gyermekgyógyászati, ortopédiai, sebészeti és ideggyógyászati kezelés alapját képezi.
Közösségi hozzászólások: