SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A mértéktelen evés lélektana

Kókai Kata [cikkei] - 2007-06-13
Talán mindenkivel előfordult már, hogy egy-egy szemrevaló ételt csak azért fogyasztott el, mert a szeme kívánta. Olykor akkor is eszünk, ha valójában nem is vagyunk éhesek.
A mértéktelen evés lélektana

A probléma akkor kezdődik, ha nem tudjuk megállni az evést. Amikor unatkozunk eszünk egy kevés chipset, majd a sós után megkívánjuk az édesen, végül azon kapjuk magunkat, hogy a fél hűtőt kiürítettük. A mértéktelen evés nem természetes dolog, s az esetek nagy részében nem is magáról az evésről szól.

Az önkontroll elvesztése

A kulcsszó az önkontroll elvesztése. Amikor már mi magunk sem vagyunk vele tisztában, hogy valójában nem is szervezetünk tápanyag igénye miatt étkezünk, érdemes szakorvos segítségét kérni. A mértéktelen evés általában pótcselekvés, vagy valamely lelki probléma feledtetésére szolgál. Problémáink megoldása helyett a folyamatos evést választjuk, mely ideiglenesen ugyan, de képes elterelni a figyelmet.

Az USA statisztikái szerint az államokban mintegy 5 millió nő küzd komoly étkezése problémákkal, s mintegy 15 millió hölgy életében vannak olyan szakaszok, melyben hasonló, mértéktelen evéssel kapcsolatos problémák adódnak.

Nem (egyedül) a test az oka

A mértéktelen evésben nem a fizikum játszik szerepet. Aki mértéktelenül étkezik, nem azért teszi, mert éhségérzet kínozza, s nem is azért, mert úgy érzi, táplálékra van szüksége. Az okok szinte mindig a lélekben keresendők, hasonlóan olyan más étkezési problémákhoz, mint az anorekszia.



Természetesen a mértéktelen evés csak súlyosbítja a problémákat, hiszen később önértékelési zavarokat is okozhat. Felborítja az addig normálisan működő emésztést, túlsúlyhoz vezet, s ha az eredendő ok is kisebbségi komplexus volt, akkor a túlsúly miatt a beteg még egy fokot lép az önutálat létráján.

Már a születéssel kezdődik

Születésünket követően az első, kézzel fogható dolog a táplálék. A táplálkozás igénye ösztönösen megvan minden emberben születésétől fogva, hiszen ennek hiányában esélye sem lenne a túlélésre. Egyes feltételezések szerint ez az alapvető emberi ösztön is oka lehet annak, hogy néhányan az étkezésben látják a túlélés esélyét, ha valamilyen problémával kerülnek szembe.

Valójában a mértéktelen evés sem sokban különbözik az alkohol- vagy drogfüggéstől, attól a kis különbségtől eltekintve, hogy ezúttal nem a tápanyag összetevői okoznak testi függőséget, hanem maga az egyén válik lelki függővé az étkezés folyamatától.

A lelki függőség veszélyei

A fizikai függőség (bár szélsőségesen hangzik) kevésbé veszélyes, mint a lelki függőség. A fizikai függőség könnyen megszüntethető ha időben észreveszik, s kezelik, a lelki függés azonban fejben dől el, s akaraterő, motiváció hiányában soha nem szűnik meg. Olykor nem csak lelki problémák, hanem az öröklött gének is okozhatják a mértéktelen evés szokását. Egy azonban minden esetben biztos: a kóros evés komoly fizikai és lelki válsághoz vezet, s hosszú távon akár életveszélyessé is válhat.

A kóros evéssel küzdők legtöbb esetben maguk sem veszik észre, milyen problémával küzdenek, így környezetük, családjuk feladata, hogy felhívja erre figyelmüket. Mivel általában a kiváltó ok valamely lelki probléma, nem egyszer hiányzik az akaraterő, mellyel önállóan leküzdhetné az evés vágyát, így mindenképpen szakembertől kell segítséget kérni, aki speciális étrend, és a megfelelő kezelések segítségével megszüntetheti a problémát kiváltó lelki okot, és normális életet biztosíthat.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja