SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyomorégés ellenszerei

Családinet [cikkei] - 2006-12-15
A gyomorégés stresszel teli mindennapjaink kellemetlen velejárója lehet. A tünetek akár egész nap jelentkezhetnek, s elhanyagolásuk súlyos szövődményekhez vezethet.

. A nyugati országokban havonta egyszer, négy lakosból egy biztosan szenved a gyomorégés tüneteitől, állítják a Mayo Clinic kutatóorvosai.

 

A The Lancet folyóiratban közölt vizsgálatban a nyugati és az ázsiai országok lakosságát hasonlították össze kutatók, a gyomorégés tüneteinek előfordulása tekintetében. Kiderült, hogy míg a nyugati országokban élők 25 százalékánál jelentkeznek a tünetek, addig az ázsiai lakosok esetében csupán 11 százalék szenved gyomorégéstől havonta legalább egyszer.

 

Magyarországon a gyomorégés népbetegségnek számít, a lakosság közel 55 százaléka szenved rendszeresen a tünetektől.

 

A gyomorégés kialakulásához a gyomor savas tartalmának a nyelőcsőbe történő visszaáramlása vezet. Ezáltal a mellkasban és a has felső részén égető, fájdalmas érzés keletkezik. Azon személyek körében, akiknél a fenti tünetek különösen gyakori rendszerességgel fordulnak elő, a probléma reflux (GERD) betegséget is jelezhet. Mindez napjainkban könnyen gyógyítható jelenség, azonban mégis kevesen ismerik fel a probléma súlyosságát, s nem, vagy csak későn fordulnak orvoshoz.

 

A GERD tünetei a mellcsont mögötti területen jelentkező fájdalom, égető érzés, mely különösen étkezések után, vagy fekvő helyzetben lép fel.

 

A tünetek különösen gyakran fordulnak elő túlsúlyos, dohányzó, rendszeresen alkoholt fogyasztó egyének körében, bizonyos autoimmun betegségek esetében, illetve terhesség alatt. Felléphetnek bizonyos ételek fogyasztásának hatására, mint például a csokoládé, koffein, szénsavas üdítők, vagy bizonyos, az asztma és légúti betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerek mellékhatásaként. Az előbbi hatóanyagok mind elősegítik a gyomor és a nyelőcső közti záróizmok ellazulását, mely által a gyomor savas tartalma még könnyebben jut át a nyelőcsőbe. Bizonyos személyek esetében alkati adottságuknál fogva eleve gyengébb az izom működése, így jelentkezhetnek náluk a tünetek.

 

Mivel a betegek esetében a tünetek rendszerint tartósan fennállnak, az így kialakult folyamatos maró hatás hosszútávon emésztőszervi fekélyek kialakulásához vezethet, különösen súlyos esetekben daganatos megbetegedések megjelenését okozhatja.

 

A probléma időben történő felismerése tehát kulcsfontosságú a betegség megfelelő kezelése szempontjából. Mivel a tünetek gyakran hasonlóak a szívbetegségek során jelentkező mellkasi fájdalomhoz, így mindenképpen fontos orvosunkkal ellenőriztetnünk a tünetek valódi forrását.

 

Az orvosi vizsgálat lehetőséget teremt az okok pontos feltárására, s emellett a megfelelő gyógykezelés összeállítására. A tünetek megszüntetése érdekében azonban szükséges bizonyos életmódbeli változtatásokat is véghez vinnünk.

 

A gyomorégés elkerülése érdekében az étkezést követő 1-2 órában kerüljük a lefekvést és az intenzív mozgást egyaránt. Kerüljük el a korábban már említett, a nyelőcső és a gyomor közti izmot ellazító ételek fogyasztását, úgy mint csokoládé, mentol, koffein, alkohol és zsíros ételek. Szintén tartózkodjuk a sérült nyelőcsövet irritáló táplálékoktól, mint a paradicsom, a citrusfélék, chili és bors. Inkább többször fogyasszunk kis mennyiséget, kerüljük a gyomrot túlzottan terhelő, nagy mennyiségű étel egyszeri elfogyasztását. Ne dohányozzunk, ne fogyasszunk alkoholt. Étkezések után fogyasszunk nem-mentolos rágógumit, ezzel serkentve a nyáltermelést. A nyál egyaránt segíti az emésztést és a savas hatás semlegesítését.

 

Túlsúly esetén étrendünket úgy állítsuk össze, hogy törekedjünk a mérsékelt ütemű súlyvesztésre, mely szintén segíti a tünetek csökkenését. A plusz súlyok hatására a gyomor számára még kevesebb hely jut a hasüregben, ezáltal a nyelőcső és gyomor közti izomra is nagyobb nyomás hárul. Étkezések után fogyasszunk el egy pohár vizet, mely segít eltávolítani az esetlegesen a nyelőcsőbe jutott gyomorsavat, megelőzve a maró hatást. Fogyasszunk rostban dús táplálékokat, melyek egy friss kutatás adatai alapján segítik a tünetek elkerülését. Rostban különösen gazdag minden teljes kiőrlésű termék, a gyümölcsök, zöldségek és a hüvelyesek.

 

Az életmódbeli változtatások mellett tehát keressük fel háziorvosunkat, kerüljük el a súlyos szövődményeket, s érezzük jól magunkat. A kellemetlen tünetek megszüntethetők, csak szánjunk egy kis időt önmagunkra és egészségünkre.

 

A hír alapjául a „Heartburn/GERD Health Center” cikk szolgált.

 

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja