SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Új kórkép, a krónikus fáradtság szindróma

Családinet [cikkei] - 2006-12-12
Sokszor mi magunk is csak legyintünk azokon, akik szemlátomást folytonos fáradtsággal küzdenek, s nem tudják megfelelően kipihenni magukat.
Új kórkép, a krónikus fáradtság szindróma

A probléma azonban valós, s amerikai szervezetek igyekeznek felhívni a figyelmet a krónikus fáradtság szindróma (CFS) létezésére.

 

Kutatások bizonyítják, hogy az Egyesült Államokban több, mint 1 millióan szenvednek a krónikus fáradtság tüneteitől, s csak kevesebb, mint 20 százalékuknál diagnosztizálták a betegséget.

 

Krónikus fáradtság esetén a beteg hossszabb időn át – 6 hónap, vagy annál hosszabb ideig – pihenés, kikapcsolódás hatására sem képes megfelelően regenerálódni, s a fáradtság mindennapjaira is hatást gyakorol, teljesítőképességét befolyásolja.

 

A betegség egyéb tünetei lehetnek a koncentrációs és memóriazavarok, izom- és izületi fájdalmak, fej- és torokfájás, érzékeny nyirokcsomók.

 

Sajnos azonban egyelőre nem léteznek olyan vizsgálatok, mérési módszerek, melyekkel a krónikus fáradtság szindróma egyértelműen diagnosztizálható lenne. A betegségre a páciens egyedi kórtörténetének megismerése után következtethetünk.

 

Szintén nem létezik olyan szer, mely a betegséget azonnal megszüntetné. A kezelés összetett módon, az egyes tünetek kezelésével, életmódbeli változtatásokkal valósul meg.

 

A University of Miami kutatóorvosai egyben hangsúlyozzák, hogy a betegség a valódi nehéz esetek csoportjába tartozik. Nehéz egyfelől a páciens számára a tünetek, bizonytalan eredetű fájdalmak pontos körülhatárolása, s ugyanígy gondot okoz a kezelőorvos számára is. Ki ragaszkodna olyan pácienshez, akire valóban időt kell szánni, problémáit végighallgatni, a kezelési lehetőségeket végiggondolni, s nem pedig egyszerűen egy recepttel a kezében néhány perc alatt útjára bocsájtani.

 

A kutatók tehát a betegség törvényes, hivatalos, orvosok és betegek által egyaránt történő elismeréséért küzdenek. A történelemben a CFS-t számos betegség megelőzte már, mely fogadtatása a kezdetben a krónikus fáradtság kórképéhez hasonló volt. Példaként említhetjük a depressziós betegeket, akiknek szintén hosszú utat kellett megtenniük, míg tüneteik orvosilag is elfogadást nyertek.

 

Az eddigi kutatások alapján a betegséget feltehetően egy gén okozza, mely bizonyos egyéneket hajlamossá tesz a mindennapi stressz túlreagálására. Ez hatással van az idegrendszer a vérnyomást és szívverést szabályozó részére is. A betegeknél éppen ezért egy trauma, vagy egy súlyosabb fertőzés olyan túlzott reakciókat válthat ki, mint amilyen a krónikus fáradtság szindróma.

 

A hír alapjául a „CDC: Chronic Fatigue Syndrome 'Real'” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja