SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Új kórkép, a krónikus fáradtság szindróma

Családinet [cikkei] - 2006-12-12
Sokszor mi magunk is csak legyintünk azokon, akik szemlátomást folytonos fáradtsággal küzdenek, s nem tudják megfelelően kipihenni magukat.

A probléma azonban valós, s amerikai szervezetek igyekeznek felhívni a figyelmet a krónikus fáradtság szindróma (CFS) létezésére.

 

Kutatások bizonyítják, hogy az Egyesült Államokban több, mint 1 millióan szenvednek a krónikus fáradtság tüneteitől, s csak kevesebb, mint 20 százalékuknál diagnosztizálták a betegséget.

 

Krónikus fáradtság esetén a beteg hossszabb időn át – 6 hónap, vagy annál hosszabb ideig – pihenés, kikapcsolódás hatására sem képes megfelelően regenerálódni, s a fáradtság mindennapjaira is hatást gyakorol, teljesítőképességét befolyásolja.

 

A betegség egyéb tünetei lehetnek a koncentrációs és memóriazavarok, izom- és izületi fájdalmak, fej- és torokfájás, érzékeny nyirokcsomók.

 

Sajnos azonban egyelőre nem léteznek olyan vizsgálatok, mérési módszerek, melyekkel a krónikus fáradtság szindróma egyértelműen diagnosztizálható lenne. A betegségre a páciens egyedi kórtörténetének megismerése után következtethetünk.

 

Szintén nem létezik olyan szer, mely a betegséget azonnal megszüntetné. A kezelés összetett módon, az egyes tünetek kezelésével, életmódbeli változtatásokkal valósul meg.

 

A University of Miami kutatóorvosai egyben hangsúlyozzák, hogy a betegség a valódi nehéz esetek csoportjába tartozik. Nehéz egyfelől a páciens számára a tünetek, bizonytalan eredetű fájdalmak pontos körülhatárolása, s ugyanígy gondot okoz a kezelőorvos számára is. Ki ragaszkodna olyan pácienshez, akire valóban időt kell szánni, problémáit végighallgatni, a kezelési lehetőségeket végiggondolni, s nem pedig egyszerűen egy recepttel a kezében néhány perc alatt útjára bocsájtani.

 

A kutatók tehát a betegség törvényes, hivatalos, orvosok és betegek által egyaránt történő elismeréséért küzdenek. A történelemben a CFS-t számos betegség megelőzte már, mely fogadtatása a kezdetben a krónikus fáradtság kórképéhez hasonló volt. Példaként említhetjük a depressziós betegeket, akiknek szintén hosszú utat kellett megtenniük, míg tüneteik orvosilag is elfogadást nyertek.

 

Az eddigi kutatások alapján a betegséget feltehetően egy gén okozza, mely bizonyos egyéneket hajlamossá tesz a mindennapi stressz túlreagálására. Ez hatással van az idegrendszer a vérnyomást és szívverést szabályozó részére is. A betegeknél éppen ezért egy trauma, vagy egy súlyosabb fertőzés olyan túlzott reakciókat válthat ki, mint amilyen a krónikus fáradtság szindróma.

 

A hír alapjául a „CDC: Chronic Fatigue Syndrome 'Real'” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja