SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A légszennyezettség rontja a tüdő működését

Családinet [cikkei] - 2006-08-31
A légszennyezettség, a közlekedési járművek által kibocsájtott apró szénrészecskék a gyermekek légutaiba jutva csökkentik a tüdő működését, állítják angol kutatóorvosok.

A New England Journal of Medicine folyóiratban közölt kutatásban 114, 8 és 15 év közötti egészséges gyermeket vizsgáltak. A kísérlet részeként a résztvevőktől köpet mintákat gyűjtöttek, majd spirometria vizsgálat során azt vizsgálták, milyen gyorsan és mennyi levegő képes átáramlani a tüdő légútjain.

Ennek során a kutatók a gyermekeknél mért erőltetett vitálkapacitás (Forced Vital Capacity) mértékében 13 százalékos visszaesést tapasztaltak.

 

A vizsgálatot végző orvosok felfedezték, hogy minél több szén volt jelen az adott gyermektől vett köpet mintában, annál nagyobb mértékben csökkent a tüdő működése. A legvalószínűbb magyarázat a jelenségre az lehet, hogy a légszennyezettség által a tüdőbe jutó anyagok visszafogták, korlátozták annak megfelelő növekedését.

 

Az állítás a passzív dohányzás, a nem és a testtömeg index tényezők vizsgálata után is helyesnek bizonyult, vagyis a tüdő működésének gyengülését egyértelműen a légszennyezettség, s az autók kipufogógázainak apró szénrészecskéi okozták.

 

Annak vizsgálatára, hogy a csökkent tüdőfunkció nem vezet-e szénlerakódáshoz a kutatók kilenc asztmás gyermek tüdejét vizsgálták meg. Náluk ugyanis a tüdő működése eleve gyengébb, mint egészséges társaiknál. Azonban az asztmás gyermekek tüdejében meglepően kevesebb lerakódást találtak.

 

Mindez valószínűleg a légutak megnyugtatására szolgáló gyógyszerek hatásának köszönhető, melyek által képesek jobban kilélegezni a káros részecskéket. Lehetséges azonban, hogy az asztmás betegségben már eleve beszűkült légutakon kevesebb szennyeződés halad át.

 

Látható tehát, hogy a légszennyeződés milyen módon és mértékben képes károsítani a gyermekek légzőrendszerét. A káros hatás az évek múlásával pedig egyre csak fokozódik.

 

Természetesen nem mindenki teheti meg, hogy költözéssel biztosítsa lakhelye jó levegőjét. Annyit azonban mindenképpen érdemes megszívlelniük a nagyforgalmú utak mellett, a belvárosban élőknek egyaránt, hogy lehetőség szerint minimalizálják a magas ózonszintet, vagy magas légszennyezettséget mutató napokon a kint töltött időt.

 

A hír alapjául az „Air Pollution Harms Healthy Kids' Lung Function” cikk szolgált.

 

www.orvostkeresek.hu  

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja