SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan zajlik az immunterápiás kezelés?

Családinet [cikkei] - 2011-08-30
Az allergiás panaszok hatékony kezelésének egyre elterjedtebb módja az immunterápia. A ma elérhető kezelési módok közül jelenleg ez az egyetlen eszköz, mely nem csak a tüneteket kezeli, de idővel képes a beteget hozzászoktatni ahhoz az allergénhez, amely korábban panaszokat okozott. Kinek, mikor és hogyan alkalmazható az immunterápia?
Hogyan zajlik az immunterápiás kezelés?

Ki veheti igénybe a kezelést?

A kezelés javallata országonként mutat különbségeket. Magyarországon rovarméreg allergia,  allergiás nátha és enyhe asztma esetében alkalmazzuk. Nálunk a betegség minimum 2 éves fennállása, illetve a tüneti kezelés részleges vagy teljes hatástalansága képezi a terápia javallatát, de van olyan ország, ahol mindjárt ezzel kezdik a kezelést - magyarázza dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosa.

Az allergén specifikus immunterápia alsó korhatára általában 5 év, de ez készítményenként eltérhet. Felső korhatár lényegében nincs, a beteg egészségi állapota határozza meg. Általában 60-65 év felett nem szoktunk kezelést kezdeni, annál is inkább, mivel a kor előrehaladtával az allergiás panaszok általában csökkennek.

Milyen esetekben nem javasolt a terápia megkezdése?

A kezelés ellenjavallt súlyos asztma, súlyos immunbetegség, rosszindulatú daganat, általában rossz általános állapot esetében, béta receptor blokkolók szedése esetén. Várandós anyukáknál nem kezdünk immunterápiát, de ha kezelés közben esik teherbe, nem kell feltétlenül az immunterápiát félbeszakítani. A korábban szedett gyógyszereket nem kell elhagyni. Gyógyszer kölcsönhatással nem kell számolni, hiszen nem gyógyszert adunk a kezelés során, hanem allergén kivonatot. Súlyos allergiás rohamot kiváltott rovarméreg allergia az immunterápia elkezdésének azonnali javallatát képezi - a megfelelő kivizsgálás után.

Megelőző vizsgálatok


A kezelés megkezdése előtt alapfeltétel az allergén pontos azonosítása, ez történhet alkaros bőrteszt segítségével, vagy laboratóriumi úton. Az immunterápiát nemzetközileg elfogadott, az illetékes hazai szakmai kollégiumok által megerősített előírások szabályozzák.  Injekciós és szájon át - nyelv alatt - alkalmazható készítmények léteznek. Hogy melyik készítménnyel kezelünk, minden esetben a beteg és a kezelőorvosa közötti megbeszélés során dől el. A vizsgálatok szerint az injekciós készítmények valamivel hatásosabbak, de több a mellékhatás is, ezért ezeket csak fekvőbeteg háttérrel rendelkező intézményekben szabad alkalmazni. Rovarméreg allergia esetében csak injekciós terápiára van lehetőség. A szájon át alkalmazott tabletták, vagy cseppek mellett szól a lényegesen kedvezőbb mellékhatás spektrum mellett, hogy ezeket a beteg otthon, magának tudja adagolni, nem kell rendszeresen orvoshoz járnia.

Immunterápia a gyakorlatban

Az immunterápia alkalmazása során csak szigorúan ellenőrzött készítményeket lehet használni a kezeléshez. Az adagolás is változó a különböző gyártók által forgalmazott szerek esetében, általánosan jellemző, hogy a kezdő kezelés során, amikor fokozatosan emeljük a dózist, gyakrabban, hetente többször, esetleg naponta kell alkalmazni, majd a fenntartó adag elérése után csökken, heti 3x, heti 1x alkalmazzuk, injekciós kezeléseknél még ritkábban. A terápia időtartama minimum három, maximum öt év.

Pollenallergiák esetén szezon előtti, vagy szezon előtti+alatti, valamint egész éves kezelés lehetséges, egész évben fennálló allergiák (atka, állatszőr) esetében a kezelés egész évben folytatódik.

Mindkét típusú terápiában, de a szájon át alkalmazott kezelés esetén különösen fontos a beteg együttműködése, ne feledkezzen el a szer bevételéről, ha elfelejtette, ne vegyen be egy heti adagot egyszerre. Az előírt adagolás betartása nagyon fontos, a beteg azt nem változtathatja meg. A kezelés mellékhatásai a nyelv alatti készítmények esetén ritkák és elhanyagolhatóak: enyhe viszketés a szájüregben, néhány tüsszentés, nagyon ritkán enyhe hasi panaszok.

Forrás: www.allergiakozpont.hu

Fotó: Heinz Hasselberg, Steinfurt:  (402) Apotheken - Tradition

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja