SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A menopauza veszélyezteti a fogakat

Családinet [cikkei] - 2011-08-09
Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a menopauzán átesett nőknek jelentősen megnő az esélyük a fogaik elvesztésére. Milyen okok állnak a jelenség hátterében és mit lehet tenni a megoldás érdekében? Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa beszélt a témáról.

Elvesztett fogak

Az egyik tanulmány szerint négy postmenopauzális nőből egy biztosan elveszíti néhány fogát a következő 5 évben, és ez különösen azon nőket fenyegeti, akik más rizikófaktorral is rendelkeznek, például cukorbetegek vagy dohányoznak.

Egy amerikai vizsgálatban 1021 klimaxon átesett hölgyet vizsgáltak, akik közül 293-nál jelentkezett ez a probléma. A korábbi kutatások úgy kapcsolták össze ezeket a jelenségeket, hogy a menopauza meggyengíti a csontokat és az ösztrogéntermelés is csökken ekkortájt. Ugyanakkor ezt a jelenséget mindenképpen érdemes volt tovább vizsgálni, hiszen a nők köztudottan jobban adnak a szájhigiéniájukra, mint a férfiak, vagyis rájuk elvileg kevésbé jellemző ez a probléma.   

A kockázati tényezők összeadódnak

- Bárkit bármely életkorban veszélyeztethet a fogak elvesztése, de a legújabb kutatások szerint ez a kockázat nagyobb azoknál a nőknél, akik túl vannak a menopauzán. Mára az is teljesen nyilvánvaló vált, hogy ennek a rizikófaktornak a hatását sokszorozzák más – főleg életmódbeli – tényezők. A leginkább romboló hatású ezek közül a dohányzás, a túlsúly, a cukorbetegség és a korábban kialakult elégtelen szájhigiénia. Ezek a faktorok együttesen megsokszorozzák a fogvesztés esélyét, aminek nem csak a jövőbeli életminőségre, de az önbecsülésre, az énképre is jelentős hatása van. – összegzi dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa.



A fenti összefüggések miatt ebben az életszakaszban különösen fontos a speciális figyelem, amellyel fenntartható a száj és a fogak egészsége. Már az is sokat jelent, ha betartjuk a mindenkor elvárható rutint: napi legalább kétszeri fogmosás fluoridos fogkrémmel, a fogközök tisztítása speciális kefével vagy fogselyemmel, és a cukros élelmiszerek helyett a nyers zöldségek, gyümölcsök választása. Ilyenkor a rendszeres évenkénti fogászati kontrollt és ajánlatos sűrűbben elvégezni.

A folyamatok megállíthatók

Bár a legtöbb ember rendszeresen mossa a fogát, sokan ezt nem megfelelő technikával vagy felszereléssel teszik. Ilyen kérdésekben is segíthet a fogorvos, akihez nem csak akkor érdemes ellátogatni, ha fájdalmat vagy szuvasodást észlelünk, hiszen a szakember már a ráutaló jelek alapján is megkezdheti a preventív kezelést. Ez a fogak megmentésének legbiztosabb módja.

A menopauzán átesett nők ráadásul más, kellemetlen tüneteket is tapasztalhatnak, mint például a szájszárazság. Ez tovább ronthat az egyébként is kényes lelki egyensúlyon, önbizalmon. A legoptimálisabb megoldások érdekében ezekben a kérdésekben is érdemes magunkat a hozzáértőkre bízni, hiszen a cél minden esetben a legnagyobb komfortérzet és a hosszútávú egészség biztosítása.

Forrás: www.oxygenmedical.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja