SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Veszélyes betegség: a narkolepszia

Kókai Kata [cikkei] - 2004-11-14
Akár egy szempillantás alatt mély álomba zuhanhatsz, akaratod ellenére. A narkolepszia ritka betegség, mely sok veszélynek teszi ki áldozatát.

 

Régen úgy vélték, hogy az inszomnia, azaz a folyamatos álmatlanság jelenti az egyik legnagyobb veszélyforrást, akár végkimerüléshez is vezethet. Azóta már tudjuk, hogy a narkolepszia hasonlóan veszélyes lehet áldozatára nézve. E szörnyű betegség hordozói bármely pillanatban mély álomba zuhanhatnak, függetlenül attól, hogy a munkahelyükön vagy otthon tartózkodnak. Akaratukon kívül elaludhatnak, miközben átkelnek az úton, vagy éppen vezetnek.

 

A narkolepszia a központi idegrendszer betegsége, az alvás-ébrenlét kontrolljának zavarát jelenti. Először a 19. században diagnosztizálták, de ezzel kapcsolatban komolyabb kutatás csupán az 1970-es években kezdődött. Magyarországon az eddigi adatok szerint csupán néhány ezer ember szenved narkolepsziában, ám a betegek száma ennél jóval magasabb is lehet, ugyanis ezt az elváltozást nehezen diagnosztizálják, sokszor félreismerik.

 

Tünetei a betegek többségénél már 25 éves kor előtt jelentkeznek, legtöbbször a 25-30 év közötti korosztályt érintik. A tünetek változóak lehetnek. Előfordulhat nappali aluszékonyság; ez esetben a beteg leküzdhetetlen álmosságot érez, mely megzavarhatja mindennapi teendőiben (munka, evés, szórakozás, tanulás). Sok esetben a pedagógusok számára megszokott látvány, a padon alvó diák nem ad okot arra, hogy komolyabb betegségre gyanakodjanak. Sokszor csak hosszú évek elteltével derül fény a betegségre.

 

Előfordulhat kataplexia is. Ez esetben a beteg a bénulás tüneteit mutatja, képtelen kontrollálni izmait. Nem minden esetben jár elalvással, s előfordulhat, hogy csak bizonyos izomcsoportokat nem tud kontrollálni (pl. összecsuklik a lába, vagy a karja elernyed). Ezek rövid ideig tartó tünetek, általában különleges helyzetekben (sokkhatás, meglepődés, stressz helyzet) alakul ki, s néhány perc alatt elmúlik.

 

Az elalvás és ébredés idején előfordulhatnak hallucinációk, melyeket a narkolepsziás beteg teljesen valószerűnek él meg. Ez a probléma már kezelhető, különböző gyógyszerek segítségével, ám a teljes gyógyulásra még nem találtak hatékony megoldást.

 

Mivel a narkolepszia egy viszonylag ritka betegség, s az alvásproblémákkal először a háziorvoshoz fordulnak a betegek, gyakran előfordul, hogy rossz diagnózist állítanak fel. Az ártalmatlan alvászavarok többségét általában a stressz és lelki problémák okozzák, ezért az esetek nagy részében nem is gondolnak narkolepsziára. A megfelelő kórképet kizárólag egy megfelelően felszerelt alváslaboratóriumban lehet felállítani.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja