SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Veszélyes betegség: a narkolepszia

Kókai Kata [cikkei] - 2004-11-14
Akár egy szempillantás alatt mély álomba zuhanhatsz, akaratod ellenére. A narkolepszia ritka betegség, mely sok veszélynek teszi ki áldozatát.
Veszélyes betegség: a narkolepszia

 

Régen úgy vélték, hogy az inszomnia, azaz a folyamatos álmatlanság jelenti az egyik legnagyobb veszélyforrást, akár végkimerüléshez is vezethet. Azóta már tudjuk, hogy a narkolepszia hasonlóan veszélyes lehet áldozatára nézve. E szörnyű betegség hordozói bármely pillanatban mély álomba zuhanhatnak, függetlenül attól, hogy a munkahelyükön vagy otthon tartózkodnak. Akaratukon kívül elaludhatnak, miközben átkelnek az úton, vagy éppen vezetnek.

 

A narkolepszia a központi idegrendszer betegsége, az alvás-ébrenlét kontrolljának zavarát jelenti. Először a 19. században diagnosztizálták, de ezzel kapcsolatban komolyabb kutatás csupán az 1970-es években kezdődött. Magyarországon az eddigi adatok szerint csupán néhány ezer ember szenved narkolepsziában, ám a betegek száma ennél jóval magasabb is lehet, ugyanis ezt az elváltozást nehezen diagnosztizálják, sokszor félreismerik.

 

Tünetei a betegek többségénél már 25 éves kor előtt jelentkeznek, legtöbbször a 25-30 év közötti korosztályt érintik. A tünetek változóak lehetnek. Előfordulhat nappali aluszékonyság; ez esetben a beteg leküzdhetetlen álmosságot érez, mely megzavarhatja mindennapi teendőiben (munka, evés, szórakozás, tanulás). Sok esetben a pedagógusok számára megszokott látvány, a padon alvó diák nem ad okot arra, hogy komolyabb betegségre gyanakodjanak. Sokszor csak hosszú évek elteltével derül fény a betegségre.

 

Előfordulhat kataplexia is. Ez esetben a beteg a bénulás tüneteit mutatja, képtelen kontrollálni izmait. Nem minden esetben jár elalvással, s előfordulhat, hogy csak bizonyos izomcsoportokat nem tud kontrollálni (pl. összecsuklik a lába, vagy a karja elernyed). Ezek rövid ideig tartó tünetek, általában különleges helyzetekben (sokkhatás, meglepődés, stressz helyzet) alakul ki, s néhány perc alatt elmúlik.

 

Az elalvás és ébredés idején előfordulhatnak hallucinációk, melyeket a narkolepsziás beteg teljesen valószerűnek él meg. Ez a probléma már kezelhető, különböző gyógyszerek segítségével, ám a teljes gyógyulásra még nem találtak hatékony megoldást.

 

Mivel a narkolepszia egy viszonylag ritka betegség, s az alvásproblémákkal először a háziorvoshoz fordulnak a betegek, gyakran előfordul, hogy rossz diagnózist állítanak fel. Az ártalmatlan alvászavarok többségét általában a stressz és lelki problémák okozzák, ezért az esetek nagy részében nem is gondolnak narkolepsziára. A megfelelő kórképet kizárólag egy megfelelően felszerelt alváslaboratóriumban lehet felállítani.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja