SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A magzatot is megfertőzheti az anyai baktérium

Családinet [cikkei] - 2010-08-25
A szexuális úton terjedő betegségek között jelentős szerepet töltenek be a talán kevésbé közismert Mycoplasma és Ureaplasma baktériumok, amelyek gyakran tünetmentesen vannak jelen a fertőzöttekben. A fertőződés módjairól, az esetlegesen fellépő tünetekről és a kezelés lehetőségeiről dr. Komlódi Júlia, az Oxygen Medical STD (szexuális úton terjedő betegségek) szakértője beszélt.
Különleges baktériumok
A Mycoplasma és az Ureaplasma baktériumok a legkisebb önálló életre és szaporodásra képes, mesterséges táptalajon tenyészthető mikroorganizmusok. A többi baktériumtól jelentősen megkülönbözteti őket, hogy nincs sejtfaluk. 
A Mycoplasma elsősorban a húgy- és ivarszervek, ill. a légutak hámfelszínén élősködik, elpusztítja a légutak, ill húgyivarszervek csillós hámsejtjeit, így okoz tüdőgyulladást és húgyivarszervi fertőzéseket. Ráadásul miután lezajlik a betegség akut szakasza, sokáig fáradtság, levertség marad vissza, és ízületi-, idegrendszeri- vagy vérképzőszervi szövődmények is jelentkezhetnek. Amennyiben a nemi rész fertőződött, nőknél és férfiaknál is akár terméketlenséget is okozhat. 
Az Ureaplasma elsősorban a serdülőkorban, fiatal felnőtt korban, a párkeresés időszakában „összeszedhető” fertőzés, amely jellemzően fájdalmas vizeléssel és fehérfolyással járó húgycsőgyulladást okoz mindkét nemnél, nőknél hüvelyi folyást, bár a kórokozó gyakran a tünetek jelentkezése nélkül is kimutatható. 
 
 
A gyakori partnerváltás rizikófaktor
A két baktérium okozta fertőzés nemi úton terjed, így nyilvánvalóan a gyakori partnercsere erősen növeli a betegségek kialakulásának kockázatát. Szexuálisan aktív életkorban az ún. nem gonococcus okozta húgycsőgyulladás (NGU) jelentős részében Chlamydia trachomatis, Mycoplasma és Ureaplasma törzsek állnak a panaszok hátterében. A szexuálisan aktív korosztály 20-80%-a érintett. A már említett tüneteken kívül a húgycső gyulladását a férfiaknál a pénisz nyílásának vöröses elszíneződése kísérheti, míg a nőknél az égő érzéssel kísért vizelés mellett az alhasi fájdalom is figyelemfelkeltő lehet. A gyulladás megjelenhet a hüvelyben és a méhnyakban is, és az olyan komplikációk, mint például a petevezetékek gyulladása vérzészavart, méhen kívüli terhességet, akár meddőséget okozhatnak. Az orális és az anális érintkezés következtében a végbélben és a garatban is tapasztalhatnak a fertőzöttek fájdalmat és váladékozást.  
 
 
A fertőzés koraszülést is okozhat
Ha a fertőzött és nem kezelt nő teherbe esik, a méhen belüli fertőzés koraszüléshez, súlyos esetben akár halvaszüléshez is vezethet. Ugyanakkor a magzat is megfertőződhet a hüvelyflórából feljutó fertőzés miatt, illetve szüléskor a szülőcsatornán való áthaladáskor. 
A fertőzés okozta problémák leginkább attól függenek, mikor találkozott a baktériummal a magzat. A koraszülötteknél jellemző lehet a súlyos légzészavarral járó ún. respirációs distressz szindróma, illetve egy, szintén a tüdő érintettségével járó szövődmény. Ezen kívül az agyhártyagyulladás, és egyes izom- és idegrendszeri eltérések hátterében is ez állhat.
 
 
A partnert is kezelni kell
A diagnózis állomásai a reggeli első vizelet, illetve nőknél a húgycső-, a hüvely- és méhnyak-váladék mintavétele és laboratóriumi vizsgálata. Férfiaknál szóba jöhet a húgycsőváladék, az ejakulátum vagy a prosztatamasszázs utáni ejakulátum elemzése. A kórokozó az esetek egy részében kimutatható az újszülött orr- és torokváladékából, illetve egyes esetekben a kislányok vizeletéből is kitenyészthető.
A kezelés gyógyszeresen, antibiotikummal történik, de csak akkor jelenthet biztonságos és szövődményektől mentes megoldást, ha mindkét szexuális partnert kezelik. Különösen fontos a tervezett fogantatás előtti kivizsgálás, és szükség esetén kezelés. 
 
www.oxygenmedical.hu
kép: www.foter.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja