SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhességi ultrahang-szűrővizsgálat

4D Ultrahang Diagnosztikai Centrum orvosai [cikkei] - 2010-06-01
A kromoszóma- és fejlődési rendellenességek nagy részének felismerésére a várandóság alatt végzett ultrahang-szűrővizsgálatok nélkül nem lenne mód. A normális korlátokon belül végzett ultrahangvizsgálat mind az anyára, mind a magzatra nézve bizonyítottan veszélytelen.
Terhességi ultrahang-szűrővizsgálat

A terhességi ultrahangvizsgálatot végző szakembernek nemcsak szülészeti és nőgyógyászati ismeretekkel kell rendelkeznie, hanem ismernie kell a magzati fejlődés különböző szakaszait, a magzati 4D Terhességi ultrahang vizsgálatultrahang anatómiáját a terhesség különböző időszakaiban.

Többnyire a 3-4D ultrahangvizsgálaton (un. babamozi) való részvétel nem jelent részletes, a magzat anatómiai viszonyait is áttekintő ultrahangvizsgálatot! Ez főleg a terhesség első két trimeszterében fontos, amikor a magzati szervek, szervrendszerek fejlődnek.
Terhességi ultrahang-szűrővizsgálatot megfelelő jártasággal rendelkező szülész-nőgyógyász szakorvos végezhet, ez főleg a második szűrővizsgálatra un. genetikai ultrahangvizsgálatra vonatkozik (az érvényes protokoll alapján ezt a vizsgálatot B vagy C jártassági vizsgával rendelkező szakorvos végezheti). Megfelelő jártasság, licensz szükséges a terhesség első trimeszterében végzett un. első szűrővizsgálat (ennek a szűrővizsgálatnak egyre nagyobb jelentősége van), valamint egyéb speciális ultrahangvizsgálatok (pl. keringési vizsgálatok) végzéséhez is.


A terhességi ultrahang-szűrővizsgálat során a szakorvos a különböző szerveket és szervrendszereket (központi-idegrendszer, koponya, gerincoszlop, mellkasi 4D Terhességi ultrahang vizsgálatszervek, hasi és kismedencei képletek, végtagok, hasfal, stb.) áttekinti, azok anatómiai viszonyait vizsgálja, a vizsgálatról írásos leletet készít. Ezen kívül az ultrahang-szűrővizsgálat során a szakember megítéli azokat az ultrahang markereket, eltéréseket, amelyek korossága vagy jelenléte utalhat magzati kromoszóma- vagy fejlődési rendellenességre. Ez, mint már említettük speciális szaktudást és jártasságot igényel.
A javasolt ultrahang-szűrővizsgálatok mindegyikének megvan a saját jelentősége és helye, ezért ezeket a vizsgálatokat a fent említettek alapján célszerű végezni.

Az ultrahang-szűrővizsgálatok javasolt időpontjai:

  • I. ultrahangszűrés: 11-13. terhességi hét,
  • II. ultrahangszűrés: 18-22. terhességi hét,
  • III. ultrahangszűrés: 28-32. terhességi hét,
  • IV. ultrahangszűrés: 36-38. terhességi hét.


Dr. Belics Zorán, PhD
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja