SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhességi ultrahang-szűrővizsgálat

4D Ultrahang Diagnosztikai Centrum orvosai [cikkei] - 2010-06-01
A kromoszóma- és fejlődési rendellenességek nagy részének felismerésére a várandóság alatt végzett ultrahang-szűrővizsgálatok nélkül nem lenne mód. A normális korlátokon belül végzett ultrahangvizsgálat mind az anyára, mind a magzatra nézve bizonyítottan veszélytelen.

A terhességi ultrahangvizsgálatot végző szakembernek nemcsak szülészeti és nőgyógyászati ismeretekkel kell rendelkeznie, hanem ismernie kell a magzati fejlődés különböző szakaszait, a magzati 4D Terhességi ultrahang vizsgálatultrahang anatómiáját a terhesség különböző időszakaiban.

Többnyire a 3-4D ultrahangvizsgálaton (un. babamozi) való részvétel nem jelent részletes, a magzat anatómiai viszonyait is áttekintő ultrahangvizsgálatot! Ez főleg a terhesség első két trimeszterében fontos, amikor a magzati szervek, szervrendszerek fejlődnek.
Terhességi ultrahang-szűrővizsgálatot megfelelő jártasággal rendelkező szülész-nőgyógyász szakorvos végezhet, ez főleg a második szűrővizsgálatra un. genetikai ultrahangvizsgálatra vonatkozik (az érvényes protokoll alapján ezt a vizsgálatot B vagy C jártassági vizsgával rendelkező szakorvos végezheti). Megfelelő jártasság, licensz szükséges a terhesség első trimeszterében végzett un. első szűrővizsgálat (ennek a szűrővizsgálatnak egyre nagyobb jelentősége van), valamint egyéb speciális ultrahangvizsgálatok (pl. keringési vizsgálatok) végzéséhez is.


A terhességi ultrahang-szűrővizsgálat során a szakorvos a különböző szerveket és szervrendszereket (központi-idegrendszer, koponya, gerincoszlop, mellkasi 4D Terhességi ultrahang vizsgálatszervek, hasi és kismedencei képletek, végtagok, hasfal, stb.) áttekinti, azok anatómiai viszonyait vizsgálja, a vizsgálatról írásos leletet készít. Ezen kívül az ultrahang-szűrővizsgálat során a szakember megítéli azokat az ultrahang markereket, eltéréseket, amelyek korossága vagy jelenléte utalhat magzati kromoszóma- vagy fejlődési rendellenességre. Ez, mint már említettük speciális szaktudást és jártasságot igényel.
A javasolt ultrahang-szűrővizsgálatok mindegyikének megvan a saját jelentősége és helye, ezért ezeket a vizsgálatokat a fent említettek alapján célszerű végezni.

Az ultrahang-szűrővizsgálatok javasolt időpontjai:

  • I. ultrahangszűrés: 11-13. terhességi hét,
  • II. ultrahangszűrés: 18-22. terhességi hét,
  • III. ultrahangszűrés: 28-32. terhességi hét,
  • IV. ultrahangszűrés: 36-38. terhességi hét.


Dr. Belics Zorán, PhD
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja