Mit tegyünk mérgezéskor? - 3. rész
Kandikó Éva [cikkei] - 2010-04-29
Ki a virágot szereti, rossz ember nem lehet! A mondás igaz, ám ha rossz ember nem is lehet a virágot kedvelő, gondatlan annál inkább. Kevesen tudják, hogy kedvelt, népszerű szobanövényeink egy része mérgező. És ha a családban apró gyerek van, gondatlanság ezeket a növényeket a gyermek számára elérhető helyen tartani.
Diffenbachia: Számos változata ismert, igen elterjedt szobanövényünk. A növény minden része mérgező kalcium-oxalátot, oxálsavat, cyanogén-glükozidot tartalmaz. Hatásukra a szájban, torokban égő, maró érzés keletkezik, a nyálkahártyák megduzzadnak, nyelési és légzési nehézségek léphetnek fel. Mindenképpen orvosi ellátást igényel, addig pedig, míg segítséghez jutunk, itassunk a gyermekkel sok vizet.
Filodendron vagy könnyezőpálma: A mérgező anyagot léggyökerei tartalmazzák, ráadásul ezek az érdekes gyökerek kelthetik fel leginkább a gyerekek figyelmét is. A gyökérből származó nedv akár a bőrre, akár a nyálkahártyára kerülve súlyos irritációt okoz. Ha bőrünk érintkezett ezzel, bő szappanos vízzel mossuk le a felületet. Lenyelve hasonló tüneteket okoz, mint a diffenbachia, égető, maró érzést a szájban, duzzanatot, ezzel légzési nehézségeket generálva. Azonnali orvosi ellátás szükséges.

Kroton:
Levelei és szára egyaránt mérgező tejnedvet tartalmaznak, melynek hatására erős hányás, hasmenés jelentkezik. Szintén jellemző az égő érzés a szájban. A bőrre kerülve viszketést okoz. Hánytassuk meg a gyereket, ezt követően adjunk neki széntablettát és itassunk vele sok folyadékot.

Aszparágusz:
Minden része mérgező, nedve a bőrön irritációt okoz, bogyós termése, ha lenyelik, hasmenéshez, hányáshoz és gyomorpanaszokhoz vezet. Orvosi ellátást igényel.

Mikulásvirág: Tejnedve mérgező, irritálja a bőrt, lenyelése után hányinger, hányás jelentkezhet.

A mérgező szobanövények nemcsak gyermekeinkre nézve jelentenek veszélyt, de házikedvenceink, kutyáink, macskánk sincsenek biztonságban tőlük!
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Segítség, csonttörés!
Következő hír
Mit tegyünk mérgezéskor? - 2. rész
LEGOLVASOTTABB
Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját
Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.
Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat
Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.
Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt
Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.
A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága
A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.
Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint
Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.
Közösségi hozzászólások: