SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyünk gyógyszermérgezéskor?

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-04-27
Bármennyire is figyelünk gyermekünkre, nem lehetünk minden másodpercben mellette, és sajnos a baj egy pillanat alatt megtörténik. A gyermekbalesetek döntő hányada mérgezés, ezek közül is "előkelő" helyet foglal el a gyógyszer okozta mérgezés.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy tulajdonképpen a mérgezések döntő többsége elkerülhető lenne megfelelő elővigyázatossággal. Ha a gyermek nem jut hozzá sem a konyhában - a hűtőszekrényből sem! -, sem a fürdőben orvossághoz, ha nem kotorászik anya táskájában, ahol esetleg csomagolásából kiesett tablettákat talál, elkerülhető a baj. Figyelmeztetnünk kell erre a nagyszülőket is, akik korukból adódóan már több gyógyszert szednek, nekik is résen kell lenniük, hogy a hozzájuk látogató gyereket ne érje baleset. Legyünk nagyon gondosak ezen a téren, hiszen a gyógyszermérgezés igen komoly dolog, súlyosan károsíthatja az agyat és a májat, valamint a vérképző rendszert. Fontos az is, hogy egész pici korától hívjuk fel a gyermek figyelmét a gyógyszer okozta veszélyekre, hiszen ebben a korban a színes szirupok, drazsék vonzóak lehetnek számukra, veszélyérzetük azonban gyakorlatilag még nincs, tehát el kell mondanunk nekik, hogy a vidám színű gyógyszerek bizony veszélyt jelentenek rájuk nézve.

Mit kell tennünk abban az esetben, ha gyermekünk gyógyszert nyelt? Abban a pillanatban, amint felfedeztük, hogy hiányzik valamilyen gyógyszerből, ha nyomát találjuk, hogy a gyerek orvossággal játszott, ha hirtelen aluszékonnyá vált vagy eszméletét vesztette, amennyiben hány, vagyis amint alapos okunk van feltételezni a gyógyszermérgezést,  a legfontosabb, hogy azonnal hívjunk mentőt. A segítség megérkezéséig azonban mi se maradjunk tétlenek. Ha gyermekünk eszméletén van – de csakis akkor, eszméletlen gyereket tilos hánytatni! -, szükség lehet hánytatásra. Itassunk vele nagyjából fél liter meleg vizet, majd ujjunkkal vagy egy kanál nyelével a garatot ingerelve idézzük elő a hányást. A gyomortartalmat őrizzük meg a mentők kiérkezéséig. A szakszerű segítség többnyire gyomormosásból áll, egyes esetekben szükség lehet ellenméreg beadására, abban az esetben pedig, ha a gyógyszer már felszívódott, kórházi körülmények között kell a kialakult állapotot kezelni, és gyorsítani a méreg kiválasztódását.
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja