SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyünk gyógyszermérgezéskor?

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-04-27
Bármennyire is figyelünk gyermekünkre, nem lehetünk minden másodpercben mellette, és sajnos a baj egy pillanat alatt megtörténik. A gyermekbalesetek döntő hányada mérgezés, ezek közül is "előkelő" helyet foglal el a gyógyszer okozta mérgezés.
Mit tegyünk gyógyszermérgezéskor?

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy tulajdonképpen a mérgezések döntő többsége elkerülhető lenne megfelelő elővigyázatossággal. Ha a gyermek nem jut hozzá sem a konyhában - a hűtőszekrényből sem! -, sem a fürdőben orvossághoz, ha nem kotorászik anya táskájában, ahol esetleg csomagolásából kiesett tablettákat talál, elkerülhető a baj. Figyelmeztetnünk kell erre a nagyszülőket is, akik korukból adódóan már több gyógyszert szednek, nekik is résen kell lenniük, hogy a hozzájuk látogató gyereket ne érje baleset. Legyünk nagyon gondosak ezen a téren, hiszen a gyógyszermérgezés igen komoly dolog, súlyosan károsíthatja az agyat és a májat, valamint a vérképző rendszert. Fontos az is, hogy egész pici korától hívjuk fel a gyermek figyelmét a gyógyszer okozta veszélyekre, hiszen ebben a korban a színes szirupok, drazsék vonzóak lehetnek számukra, veszélyérzetük azonban gyakorlatilag még nincs, tehát el kell mondanunk nekik, hogy a vidám színű gyógyszerek bizony veszélyt jelentenek rájuk nézve.

Mit kell tennünk abban az esetben, ha gyermekünk gyógyszert nyelt? Abban a pillanatban, amint felfedeztük, hogy hiányzik valamilyen gyógyszerből, ha nyomát találjuk, hogy a gyerek orvossággal játszott, ha hirtelen aluszékonnyá vált vagy eszméletét vesztette, amennyiben hány, vagyis amint alapos okunk van feltételezni a gyógyszermérgezést,  a legfontosabb, hogy azonnal hívjunk mentőt. A segítség megérkezéséig azonban mi se maradjunk tétlenek. Ha gyermekünk eszméletén van – de csakis akkor, eszméletlen gyereket tilos hánytatni! -, szükség lehet hánytatásra. Itassunk vele nagyjából fél liter meleg vizet, majd ujjunkkal vagy egy kanál nyelével a garatot ingerelve idézzük elő a hányást. A gyomortartalmat őrizzük meg a mentők kiérkezéséig. A szakszerű segítség többnyire gyomormosásból áll, egyes esetekben szükség lehet ellenméreg beadására, abban az esetben pedig, ha a gyógyszer már felszívódott, kórházi körülmények között kell a kialakult állapotot kezelni, és gyorsítani a méreg kiválasztódását.
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.

A szerkesztő ajánlja