SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Segítség, csonttörés!

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-07
Gyerekkorban gyakoriak a csonttöréssel végződő balesetek, hiszen ilyenkor a legaktívabbak gyermekeink, esnek-kelnek. A csonttörés kellemetlen állapot - főleg az általában hat hétig tartó gipszviselés miatt -, de különösebb aggodalomra nem ad okot.

A csonttörések felosztása szerint négy jellegzetes törési formát különböztetünk meg.

A traumás törések egyszeri, hirtelen ható, a csont rugalmasságát kimerítő erőbehatásra jönnek létre.
 
A patológiás töréshez nincs szükség különösebb erőbehatásra: a csont valamely társbetegség következtében meggyengül, elvékonyodik, és a törés ezen a kóros csontszerkezeten gyakran "spontán" következik be.
 
A fáradásos törés akkor jön létre, amikor a csontfelszínre erőltetett hajlító, nyíró vagy húzóerők irányulnak, rendkívül hosszú ideig.
 
A zöldgally-törés típusos sérülés a gyermekek hosszú csöves csontján.
 
Hogyan ismerhetjük fel a csonttörést?
Nyílt törés
esetén nemigen kell hezitálnunk, hiszen a törött csontvégek a bőrt átszúrva jól láthatóvá válnak, a látvány meglehetősen sokkoló. Mivel az ilyen seb potenciális fertőzésforrás, súlyos veszélyt jelentenek a szervezetre. Ráadásul, ha súlyos vérveszteséggel jár, akár életveszélyes állapotot is idézhet elő. Hívjunk mentőt, és készüljünk fel lélekben a műtét lehetőségére.
 
Fedett törést arról ismerhetünk fel, ha a végtag alakja megváltozik, eltorzul, illetve kórosan mozgathatóvá válik. Felismerhetjük a törést a törött csontvégek adta ropogó hangról, az érintett helyen jelentkező fájdalomról és duzzanatról, esetleges koponyaalapi törés esetén pedig a fülből vagy orrból folyó liquorról, mely az agyat és a gerincvelőt körülvevő folyadék.
 
Csonttörések kezelése
Bármelyik fajta törésről legyen szó, természetesen az orvosi segítség nem maradhat el. Fedett törés esetén az orvos fizikális, tapintásos vizsgálatot végez, majd röntgen felvételt készít a feltételezett törésről (ez elengedhetetlen diagnosztikai módszer törés esetében), ezután visszaállítja a csontok eredeti helyzetét, gipsszel rögzíti a csontokat, illetve az ízületeket. Nyílt törésnél, illetve fedett törésnél feltáratlanul nem repozícionálható eseteknél azonnal műtét válik szükségessé.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja