SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Okosan pihenni!

[cikkei] - 2004-02-20
Mit tesz az ember, ha sokáig ül az íróasztalánál? Lefekszik pihenni? Nem, sétálni megy. Mit tesznek a fiatalok, ha haza jönnek az iskolából? Aludni mennek? Nem, kirohannak a játszani a játszótérre, vagy fociznak. Ha valami nehéz munka, vagy tartós fizikai igénybevétel következtében az egész test kimerült, akkor persze legjobb lefeküdni, és egy nagyot aludni.

 De, ha csak a test valamelyik szerve fáradt el, például az agy intenzív igénybevételtől, a kéz a gépírástól, a szem az olvasástól, a láb az álldogálástól, akkor az egyensúlyt leghamarabb úgy billenthetjük helyre, hogy az eddigi munka következtében igénybe nem vett, vagyis pihent szerveinket dolgoztatjuk és csak a kifáradt szervet, pihentetjük. Ilyenkor tehát nem jó lefeküdni, mert az általános nyugalom az egész szervezet működését meglassítja – úgyszólván elzárja a kályha szellőzőnyílását és az élet tüze ilyenkor nem lobog, csak pislákol. A szív lassabban ver, az erek megszűkülnek, a légzés ellaposodik és igaz ugyan, hogy a fáradt szerv is pihenéshez jut, de a meglassult életműködés következtében a fáradtsági anyagok is csak lassan szívódnak fel belőle, testünk nagyobbik részét pedig feleslegesen tartjuk nyugalomban. Ha viszont úgy pihenjük ki a részleges fáradtságunkat, hogy mást csinálunk, mint eddig, például felállva az íróasztaltól sétálni megyünk, akkor agyunk pihen és az eddig tétlen lábizmok kezdenek dolgozni, végzésünk a testmozgás következtében megélénkül, ereinkben gyorsabban kering a vér s hamarosan „kimossa” a fáradtsági termékeket agyunkból. Ha egész szervezeted kimerült, akkor aludjál! Ha csak valamely szerved fáradt ki, akkor menj sétálni vagy úszni, sakkozzál vagy kártyázzál, sportolj vagy foglalkozzál bélyeggyűjteményeddel, rádióddal vagy virágoskerteddel. A fáradt szerv számára a legjobb pihenés, ha a szomszédos szervek dolgoznak! 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja