SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Okosan pihenni!

[cikkei] - 2004-02-20
Mit tesz az ember, ha sokáig ül az íróasztalánál? Lefekszik pihenni? Nem, sétálni megy. Mit tesznek a fiatalok, ha haza jönnek az iskolából? Aludni mennek? Nem, kirohannak a játszani a játszótérre, vagy fociznak. Ha valami nehéz munka, vagy tartós fizikai igénybevétel következtében az egész test kimerült, akkor persze legjobb lefeküdni, és egy nagyot aludni.
Okosan pihenni!

 De, ha csak a test valamelyik szerve fáradt el, például az agy intenzív igénybevételtől, a kéz a gépírástól, a szem az olvasástól, a láb az álldogálástól, akkor az egyensúlyt leghamarabb úgy billenthetjük helyre, hogy az eddigi munka következtében igénybe nem vett, vagyis pihent szerveinket dolgoztatjuk és csak a kifáradt szervet, pihentetjük. Ilyenkor tehát nem jó lefeküdni, mert az általános nyugalom az egész szervezet működését meglassítja – úgyszólván elzárja a kályha szellőzőnyílását és az élet tüze ilyenkor nem lobog, csak pislákol. A szív lassabban ver, az erek megszűkülnek, a légzés ellaposodik és igaz ugyan, hogy a fáradt szerv is pihenéshez jut, de a meglassult életműködés következtében a fáradtsági anyagok is csak lassan szívódnak fel belőle, testünk nagyobbik részét pedig feleslegesen tartjuk nyugalomban. Ha viszont úgy pihenjük ki a részleges fáradtságunkat, hogy mást csinálunk, mint eddig, például felállva az íróasztaltól sétálni megyünk, akkor agyunk pihen és az eddig tétlen lábizmok kezdenek dolgozni, végzésünk a testmozgás következtében megélénkül, ereinkben gyorsabban kering a vér s hamarosan „kimossa” a fáradtsági termékeket agyunkból. Ha egész szervezeted kimerült, akkor aludjál! Ha csak valamely szerved fáradt ki, akkor menj sétálni vagy úszni, sakkozzál vagy kártyázzál, sportolj vagy foglalkozzál bélyeggyűjteményeddel, rádióddal vagy virágoskerteddel. A fáradt szerv számára a legjobb pihenés, ha a szomszédos szervek dolgoznak! 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja