SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A fahéj

Németh Ági [cikkei] - 2004-07-20
A héberek, a görögök és a rómaiak fűszernek és illatszernek használták, valamint különféle emésztési zavarokra. Az egyiptomiak balzsamokba keverték.


A fahéj

A fahéj egyike a legrégebbi fűszernövényeknek. Eleinte a Kínából származó fahéjat vagy kassziát használták. A keresztes vitézek késõbb szerelmi bájitalt készítettek belõle. A 12. században Hildegard, a német rendfõnöknõ már homloküreg-gyulladásra, megfázásra, náthára is javasolta. 1505-ben fedeztek fel a portugálok Ceylonon egy különleges és teljesen más fahéjat, mely a legjobb minőséget képviseli. A 17.században Európában csak a konyhában alkalmazták. Gyógyító képességeit a 19. században fedezték fel újra, gyomor- és méhbántalmakra használták. A fahéj illata meleg, fűszeres és édes. Különösen, ha borzongunk, betegnek érezzük magunkat, fázik a lelkünk, akkor tanácsos az illatlámpába fahéjolajt tenni. Ez az olaj kiválóan keverhető a narancsolajjal, ilang-ilanggal, jázminnal, szantálfával. Ha bánat ér minket vagy magányosak vagyunk, a fahéj illata ilyenkor melegítő, vigasztaló hatással van ránk. A feszültségek oldódnak, a belső görcsök kissé alábbhagynak.Az emberi szervezetet tekintve antiszeptikus és görcsoldó hatása ismert. Sokaknak segít diffúz gyomorpanaszok esetén, jó hatással csökkenti a felfúvódást, a belek feszültségeit, s megnyugtatja a bronchusokat köhögés és rekedtség esetén..

A fahéjas krém igazán hatékonynak ígérkezik a cellulitisz elleni kezelésben (felső comb, tompor, felkar). Minden, ami az érzékeknek jót tesz, a szerelemben is segít. Ezért tartják szerelmi serkentőnek a fahéjat. „Füstölőműként” is kimutatja jótékony hatását.

A fahéj kiválóan harmonizál a gyömbérrel, köménnyel, szegfűszeggel, vaníliával, kurkumával és szerecsendióval.

A modern herbaristák felfúvódás, hasmenés, hányás és emésztési zavarok ellen ajánlják. A méhre gyakorolt hatásáról különbözõ véleményen vannak. Japán kutatók szerint csökkenti a vérnyomást.

 

 

Az örőlt fahéj: fűszer és gyógyszer

A fahéj fertõtlenítű hatóanyagokat tartalmaz, ezért használják a gyomor-bél csatorna fertõzései és légúti fertõzések ellen. Segíti az emésztést, ezért enyhíti az emésztési zavarokat, a kólikát, a hányingert és a bélszelek túlzott távozását. 

 

 

A fahéjolaj: Ha fahéjolajt párologtatunk, javítja a közérzetet, és állítólag gondolatébresztõ és gondűzõ hatású. Afrodiziákumként is használható: illatosíthatjuk vele a hálószobát, már ha nem csak aludni akarunk benne. Mivel a fahéj melegít és keringést javító hatása van, olaját külsőleg, masszázsolajnak használják, izomkeményedések, feszülések ellen, s menstruációs panaszok esetén is alkalmazzák.

Masszázsolaj

100 ml bázisolajhoz 7-10 csepp olajat számítsunk. Bázisolaj lehet olívaolaj, mandulaolaj, mogyoró-, jojoba-, avokádóolaj (kapható a drogériákban és gyógynövényboltokban).

 

Vigyázat!

A porított fahéj konyhai mennyiségben nem okoz gondot, nagy adagban viszont allergiás tünetek jelentkezhetnek. Az illóolaj okozhat bõrpirosodást és égési sérüléseket, ezért maximum 2 cseppet használjunk egyszerre. Ha émelygést vagy hányingert érzünk, használatát hagyjuk abba.

 

Tipp: molylepke távoltartására: szárítsunk meg két narancsnak a háját, és tegyünk közé fahéjat.  Kitűnő illata van és a molylepkéket távoltartja a szekrényben.

 

/A legújabb kutatások szerint a   fahéj jól hasznosítható a cukorbetegség gyógyításában is./

 

Forrás: Hölgyvilág

 

 

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja