SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Bárányhimlő - az ártatlan betegség?

[cikkei] - 2004-08-04
Hónapok óta hol itt, hol ott üti fel a fejét a bárányhimlő-járvány, megkeserítve a szép nyári napokat. Mit érdemes tudni erről a betegségről?

A varicella zoster nevű vírus által okozott, rendkívül fertőző, cseppfertőzéssel terjedő gyermekbetegségen az emberek kb. 90 %-a átesik. A betegség lappangási ideje két-három hét, ennek leteltével jelennek meg az első tünetek: viszkető, piros kiütések, amelyek egy-két napon belül gennyes hólyagokká változnak, majd pörkösödnek, moderált láz (37,5-38,5 °C), gyengeség, étvágytalanság, nyűgösség.

Az utóbbi tünetek normális esetben három-négy napon belül megszűnnek, de a viszkető pörkök leeséséig egy-két hét is eltelhet. Elvakarásuk maradandó hegeket, valamint bakteriális fertőzést is okozhatnak, ezért nagyon fontos, hogy vágjuk rövidre a gyermek körmeit, kezét mossuk gyakorta antibakteriális szappannal, és a nagyobbacskákkal próbáljuk meg valahogy megértetni, ne vakarássza pöttyeit. Az orvos általában viszketést csökkentő, szájon át bevehető antihisztaminokat, valamint mentolos hintőport ír fel, tüneti kezelésként.

Semmilyen más krémre, rázókeverékre nincsen szükség, sőt ezek használata kifejezetten ártalmas lehet! Ehelyett sokat segíthetünk, ha reggel és este langyos vízzel, antibakteriális szappant használva lezuhanyoztatjuk a kicsit, majd puha törülközővel óvatosan felitatjuk testéről a nedvességet, és ezután kenjük be a hintőporral.

A varicella-fertőzés mind a várandós édesanya, mind a magzat számára fokozott kockázatot jelent. A magzat számára a terhesség első három hónapja alatt lezajló bárányhimlő kb. 10%-os kockázattal gyógyíthatatlan fejlődési rendellenességgel jár.

Az újszülöttek bárányhimlőjének lefolyását nagy mértékben befolyásolja az, hogy az édesanya volt-e már bárányhimlős és tud-e szoptatni. Ha védett és szoptat, akkor az újszülött fertőzése általában enyhe lefolyású, ha nem, akkor szükség lehet antivirális kezelésre.

Kamaszokban, felnőttekben, újszülöttekben vagy immunhiányos emberekben kialakult varicella súlyos szövődménye lehet a vírus okozta tüdőgyulladás, emellett szív-, máj- és ízületi gyulladás, a bőr felülfertőződése során kialakult orbánc is előfordulhat, mint komplikáció..

A betegség lefolyása után a szervezet életre szóló immunitást szerez a bárányhimlővel szemben, amely azonban  az évek múlásával megkopik, s emiatt, újra áteshetünk rajta!



A bárányhimlő védőoltással megelőzhető, és általában gyenge immunítású gyermekek, felnőttek, gyermekekkel dolgozó pedagógusok vagy várandós kismamák részére javasolt is az oltás felvétele, amely tartós immunitás kialakítására alkalmas és kevés mellékhatással jár. A védőoltás alkalmazása különösen ajánlott a betegségen át nem esett, még szülés előtt álló fiatal nők számára, minimum 3 hónappal a teherbe esés előtt!

Oltással 15-20 nap alatt alakul ki a védettség, míg a bárányhimlő lappangási ideje 14-21 nap. 72 órával a fertőzés megkapása után a védőoltás elvileg még hatásosan megelőzheti a betegség kialakulását. Mivel a bárányhimlő leggyakrabban késő ősztől kora tavaszig fordul elő, érdemes a közösségbe készülő gyermeket őszig beoltatni. A vakcina ára körülbelül hétezer forint, és csak orvos írhatja fel.

Linkajánló:

www.baranyhimlo.hu
irisz.sulinet.hu/eletmod/egeszseg/baranyhimlo.html
mimi.hu/betegseg/baranyhimlo.html
babanet.hu/szak/no378.htm
home.tvnet.hu/~a3807/fertoz.htm
www.medinfo.hu/cikkgy/subjects/subsubj_8290.html

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja