SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Bárányhimlő - az ártatlan betegség?

[cikkei] - 2004-08-04
Hónapok óta hol itt, hol ott üti fel a fejét a bárányhimlő-járvány, megkeserítve a szép nyári napokat. Mit érdemes tudni erről a betegségről?

A varicella zoster nevű vírus által okozott, rendkívül fertőző, cseppfertőzéssel terjedő gyermekbetegségen az emberek kb. 90 %-a átesik. A betegség lappangási ideje két-három hét, ennek leteltével jelennek meg az első tünetek: viszkető, piros kiütések, amelyek egy-két napon belül gennyes hólyagokká változnak, majd pörkösödnek, moderált láz (37,5-38,5 °C), gyengeség, étvágytalanság, nyűgösség.

Az utóbbi tünetek normális esetben három-négy napon belül megszűnnek, de a viszkető pörkök leeséséig egy-két hét is eltelhet. Elvakarásuk maradandó hegeket, valamint bakteriális fertőzést is okozhatnak, ezért nagyon fontos, hogy vágjuk rövidre a gyermek körmeit, kezét mossuk gyakorta antibakteriális szappannal, és a nagyobbacskákkal próbáljuk meg valahogy megértetni, ne vakarássza pöttyeit. Az orvos általában viszketést csökkentő, szájon át bevehető antihisztaminokat, valamint mentolos hintőport ír fel, tüneti kezelésként.

Semmilyen más krémre, rázókeverékre nincsen szükség, sőt ezek használata kifejezetten ártalmas lehet! Ehelyett sokat segíthetünk, ha reggel és este langyos vízzel, antibakteriális szappant használva lezuhanyoztatjuk a kicsit, majd puha törülközővel óvatosan felitatjuk testéről a nedvességet, és ezután kenjük be a hintőporral.

A varicella-fertőzés mind a várandós édesanya, mind a magzat számára fokozott kockázatot jelent. A magzat számára a terhesség első három hónapja alatt lezajló bárányhimlő kb. 10%-os kockázattal gyógyíthatatlan fejlődési rendellenességgel jár.

Az újszülöttek bárányhimlőjének lefolyását nagy mértékben befolyásolja az, hogy az édesanya volt-e már bárányhimlős és tud-e szoptatni. Ha védett és szoptat, akkor az újszülött fertőzése általában enyhe lefolyású, ha nem, akkor szükség lehet antivirális kezelésre.

Kamaszokban, felnőttekben, újszülöttekben vagy immunhiányos emberekben kialakult varicella súlyos szövődménye lehet a vírus okozta tüdőgyulladás, emellett szív-, máj- és ízületi gyulladás, a bőr felülfertőződése során kialakult orbánc is előfordulhat, mint komplikáció..

A betegség lefolyása után a szervezet életre szóló immunitást szerez a bárányhimlővel szemben, amely azonban  az évek múlásával megkopik, s emiatt, újra áteshetünk rajta!



A bárányhimlő védőoltással megelőzhető, és általában gyenge immunítású gyermekek, felnőttek, gyermekekkel dolgozó pedagógusok vagy várandós kismamák részére javasolt is az oltás felvétele, amely tartós immunitás kialakítására alkalmas és kevés mellékhatással jár. A védőoltás alkalmazása különösen ajánlott a betegségen át nem esett, még szülés előtt álló fiatal nők számára, minimum 3 hónappal a teherbe esés előtt!

Oltással 15-20 nap alatt alakul ki a védettség, míg a bárányhimlő lappangási ideje 14-21 nap. 72 órával a fertőzés megkapása után a védőoltás elvileg még hatásosan megelőzheti a betegség kialakulását. Mivel a bárányhimlő leggyakrabban késő ősztől kora tavaszig fordul elő, érdemes a közösségbe készülő gyermeket őszig beoltatni. A vakcina ára körülbelül hétezer forint, és csak orvos írhatja fel.

Linkajánló:

www.baranyhimlo.hu
irisz.sulinet.hu/eletmod/egeszseg/baranyhimlo.html
mimi.hu/betegseg/baranyhimlo.html
babanet.hu/szak/no378.htm
home.tvnet.hu/~a3807/fertoz.htm
www.medinfo.hu/cikkgy/subjects/subsubj_8290.html

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja