SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A legjobb tisztítókúrák

Singola Edit [cikkei] - 2009-01-22
A böjtölés nem új keletű gyógymód, már ősidők óta alkalmazzák prevenciós céllal. Ma a különféle tisztítókúrák reneszánszukat élik. A nyugati orvostudomány kezdi újra felfedezni jótékony hatását: fiatalít, megújít, megelőz.
A legjobb tisztítókúrák
A tisztító módszereket egyes irodalmi források szerint már az ókori Egyiptomban is alkalmazták. Hippokratész, az ókori görög gyógyító rendkívüli jelentőséget tulajdonított e kúráknak bizonyos betegségek – krónikus gyulladások, akut bélfertőzés, pikkelysömör – kezelésében.
A böjt hatékonyan alkalmazható bizonyos betegségek, például krónikus gyulladások, magas vérnyomás, asztma, allergiás megbetegedések, néhány anyagcsere betegség esetén. De a böjtölésnek nem csak fizikai hatása ismert, hanem lelki is, hiszen egyfajta elhatározás, kitartás és akaraterő szükséges ahhoz, hogy az ember rászánja magát egy teljes körű tisztításra, mindamellett véghez is kell vinnie azt.
A böjt fogalma tágabb értelemben bizonyos élvezetektől való távoltartást is jelent: az ételen-italon kívül, a dohányzás, szex, szórakozás is tilos. Jó próbája ez az önmegtartóztatásnak. 

A mindennapok során rengeteg mérgező anyag rakódik le szervezetünkben, amelyek negatív befolyással vannak egészségünkre. Élelmiszereink legtöbbjét szintetikus adalékokkal színezik, javítják, lágyítják, ízesítik, konzerválják… Időnként meg kell szabadulnunk ezektől a káros anyagoktól. De hogyan, melyik a legjobb módszer?

Vegyük sorra a ma elfogadott és az orvostudományban anti-aging medicina összefoglaló néven alkalmazható tisztítókúrákat:

Hildegard böjt


Hildegard von Bingen (1098-1179) bencés apátnő volt, aki a böjtölésben testi és spirituális lehetőségeket látott. A 6-10 napig tartó böjt alatt speciális levest kell fogyasztani, amelybe egy különleges fűszer, a galgant kerül. Ez a fűszer az epehólyagra és gyomor-béltraktusra hatva feloldja a „torlaszokat”. A leves tönkölybúza, zöldségek, friss gyógyfüvek, fűszerek főzete, és a fogyasztása melegítő hatást fejt ki. A leves elfogyasztása előtt és után ánizsteát, vizet, tönkölykávét vehet magához az egyén. A kúra kezdetén a gyömbérkeksz garantálja a széklet lazítását. A speciális étkezés mellett fontos szerep jut a beöntéseknek, a reggeli száraz masszázsnak és a gyógynövénylikőr elfogyasztásának is. Mindemellett a gyaloglások és a meditációk sem maradnak el. Igazi test-lelki felfrissülést érhetünk el általa. 

Burgonya- és rizsnapok


A kúra alatt szigorúan csak burgonyát vagy rizst lehet fogyasztani, a zsiradék és a só teljes mellőzésével. Zöldfűszerekkel ízletes püré készíthető a burgonyából, amely köré a tányérra friss vagy párolt zöldségek kerülhetnek dekorációként. De a dekorációt nem szabad elfogyasztani. Ez a fajta kúra pár napig alkalmazható.

Melius-kúra


A kúra kezdő és haladó szintből áll. A kezdő fokozat speciális ételek fogyasztását írja elő, amelyek közül egy választható:
- főtt barna rizs
- vegyes nyers saláta, speciális öntettel
- speciálisan párolt zöldségek, zöldséglevesek
- idénynek megfelelő friss gyümölcsök
Mindez testsúlytól függően 2-3 liter Melius-féle tisztító gyógyteakeverékkel egészül ki, amelyet mézzel, citromlével ízesítenek.

Haladó fokozatban az alábbi étrendek közül lehet választani:
- zöldségleves szűrt leve, Melius-féle tisztító gyógytea, ásványvíz (összesen 3 liter)
- 2 liter frissen préselt zöldség- és gyümölcslé, 1 dl biobor
- tejsavó, Melius-féle tisztító gyógytea, ásványvíz (összesen 3 liter)

Gerson-féle gyógymód


A kúra rendkívül alkalmas a krónikus betegségek, rosszindulatú daganatok kiegészítő terápiájára. A böjtnek két célja van: az egyik a test méregtelenítése, a másik a szervezet ellenálló képességének fokozása. Ebben az esetben a méregtelenítés eszköze maga a diéta.

Reggel 8 és este 7 óra között 13 pohár vegyszermentes zöldség- és gyümölcslé javasolt az alábbiakból: sárgarépa, zöldsaláta, zöldpaprika, alma, vöröskáposzta, petrezselyemgyökér, vízi zsázsa. A leveken kívül három étkezés javallt. Reggeli: vízben főtt zabkása, vízben párolt gyümölcsök, aszalt szilva, mazsola, szárított sárgabarack, nagy pohár frissen facsart narancslé, banán. Az ebéd és a vacsora azonos: nagy adag nyers saláta, Hippokratész-zöldségleves, héjában sült burgonya párolt főzelékkel, friss gyümölcs.

Léböjt

Csak folyadék fogyasztása, főként természetes zöldség és gyümölcslevek, cukor nélküli teák, szénsavmentes vizek.
Legtöbbször Kneipp – hideg-melegvizes leöntés – terápiával, hidroterápiával, masszázsokkal, gyaloglással, tornával, jógával, tai-chi-val, oxigénterápiával, arckezeléssel egészülhet ki a kúra.

   A nyugati böjtmódszerek mellett említést érdemelnek az ősi gyökerekből kialakult keleti eljárások. Leghatékonyabb képviselői Indiából származnak. Ide tartozik például a panchakarma, a nasyam, a basti, a shanka pracshalan nevű eljárás.

Panchakarma


A legátfogóbb, és a legtöbb részből összetevődő kúra. Az első fázis (shodhana) képviseli a tisztítást külsőleg és belsőleg egyaránt, amely a nyugati szemlélő számára igen extrémnek és kegyetlennek tűnhet, mert izzasztásból, hánytatásból, hashajtásból áll. Természetesen a kezelést ayurvéda (indiai orvoslás) orvosok vezetik, akik figyelembe veszik az egyén alkatát, érzékenységét és eszerint alakítják a kezelést. A következő fázisban a szervezet táplálására kerül sor, és ennek csak egy része a speciális diéta. Emellett az olajos beöntés is fontos szerepet kap. Az eljárás hazánkban még kevéssé ismert, jóllehet már elérhető.

Basti

A bélrendszer tisztítását jelenti, amelynek számos formáját különbözteti meg a keleti orvostudomány. A 30 percig tartó kezelés célja a belek méreganyagoktól való megtisztítása, a vastagbél működésének helyreállítása, a bélmozgások gyorsítása. Egyik fajtája a jóga bizonyos gyakorlatait használja fel.

Nasyam


Az orr-melléküregek méregtelenítése Magyarországon is elérhető. Az eljárás igen hatékonyan alkalmazható az orr-melléküregek krónikus gyulladásának, a migrén, a felső légúti allergiák kezelésére és megelőzésre egyaránt. Néhány csepp gyógynövénykeverékből sajtolt olaj felszippantása után – erős könnyezés kíséretében – megered az orr- és szájnyálkahártya, amely akár egy órán keresztül is eltart. A kezelést – a hatékonyság érdekében – általában hétszer ismétlik. 

   Bármilyen böjtről is legyen szó, a víznek nagyon fontos szerepe van. Számos természetes gyógymód építőeleme a vízzel történő gyógyítás, latinul sanus per aquam. Rövidítését (SPA) a fürdők világa is előszeretettel alkalmazza. Vízzel külsőleg – fürdők – és belsőleg – ivókúrák – is lehet gyógyítani

Az ételek, italok, külsőleg alkalmazott eljárások, böjtprogramok iránti érzékenység egyénenként mást mutathat, ezért a biztonságos és hatékony alkalmazás érdekében előzetesen orvosi konzultáció és kivizsgálás szükséges. Számos betegség fennálltakor nem alkalmazható tisztítókúra. Hasi ultrahang-, általános vér- és vizeletvizsgálat-, EKG elvégzésére minden böjtterápia előtt szükség van.

A böjt a szervezet legtermészetesebb és leghatékonyabb karbantartója, de ne feledjük, hogy kihívást jelent mind a testnek, mind a pszichének, csakis elővigyázattal és erős elhatározással végezzük.

  A www.medizona.hu cikkei alapján

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja