SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi a vashiány?

Németh Ági [cikkei] - 2004-07-18
Nem képes koncentrálni? Lehet, hogy vashiánya van!

A legújabb kutatások szerint azoknak a fiatal nőknek, akiknek gondjuk van az összpontosítási képességükkel, csak étrend-kiegészítésre van szükségük, vasat tartalmazó élelmiszerekre. A vashiányos nőknek romlik a memóriájuk, és kevésbé képesek figyelni. A vaskiegészítés segítségével azonban mindezek a problémák megszűnnek. A vas megtalálható a vér oxigénszállító alkotórészében, a haemoglobinban, és különösen fontos a nők számára.

 

A gyengébb nem tagjai ugyanis kevesebb vasat képesek hasznosítani a táplálékból, mint a férfiak, emellett a menstruáció miatt rendszeresen vért veszítenek.

 

A vashiány jellemzői: fáradékonyság, koncentráció-készség romlása, memóriazavar, ingerlékenység, a hasnyálmirigy működése romlik, a vércukorszint emelkedik, gyakori szomjúság, szapora szívverés, sápadtság, étvágytalanság, hideglelés, székrekedés, fejfájás.

 

Ezek a tünetek általában a rossz táplálkozás következménye, vitamin- és fehérjehiányos étrend miatt. A legújabb vizsgálat 18-35 éves nőkre terjedt ki, és eredményét 2004.április végén ismertették a táplálkozástudománnyal foglalkozó amerikai társaság konferenciáján.

 A vegetáriánus nőket különösen fenyegeti ez a veszély, mert a zöldségek és gyümölcsök viszonylag kevés vasat tartalmaznak. Viszonylag sok vasat tartalmaznak a vörös húsok, és könnyen beépülnek a szervezetbe.

 

A legfontosabb vitaminok: B 2-, B 6-, B 12-, C-vitamin, ásványi anyagok: folsav, pantoténsav

 

Kerülendő: finomliszt, zsíros ételek, tartósítószerrel készítet ételek, italok

Ügyeljünk a fehérjefogyasztásra is, kerüljük a teakészítésnél a mesterséges aromát. Igyunk gyógyteákat, csalánt, fodormentát, kamillát, gyermekláncfüvet.

 

Fogyasztható: fokhagyma, aszalt szilva, mazsola, sárgabarack, aszalt sárgabarack, napraforgómag, póréhagyma, uborka, sárgarépa, mandarin, narancs, citrom, sörélesztő, sütőélesztő, búzacsíra, méz, málna, birsalma, naspolya, csipkebogyó, som és különösen a fekete- és pirosribiszke, egres és cseresznye.

 

Zöldségfélék: paraj, mangold, sóska, kaporzöld, brokkoli, zellerzöld, vöröskáposzta, spárga, karalábé, káposzta, bab borsó lencse, kukorica, szója.

 

 

Olajos magvak: közül rendszeresen fogyasszunk diót, mogyorót, mandulát.

Tejtermékekből ajánlatos: az aludttej, natúr joghurt és kefir, valamint a kecsketej, juhsajtok, de nagy vastartalmú az edami, az ilmici és az óvári sajt  is.

 Halfélékből: busát, lazacot, tőkehalat, heringet, ajánlatos fogyasztani, életfontosságú zsírsavak miatt.

Húsételek fogyasztása: bárány-, nyúl-, liba- és kacsahús, valamint a belsőségek, különösen a marhamáj, -szív és -tüdő, de valamennyi májféle és májkészítmény is ajánlott.

 

A helyes táplálkozással elkerülhető a vashiány, és a velejáró egészségügyi problémák.

 

 

 

Forrás: www.tgym-magazin.hu

 

 

 

 

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja