Körömvirág
A bőrbetegségek gyógyítója, a szépségápolás nélkülözhetetlen alapanyaga, kiváló festékanyagát az ipar használja, színe a sáfrányéhoz hasonló színt kölcsönöz az ételeknek. A kiskertekben most virágzik.
A Földközi-tenger vidékéről és Ázsia nyugati részéről származik. A XII. századtól termesztik Európában. Hazánkban régóta kedvelt gyógynövény. A középkorban Mária lelki gyógyító erejének szimbólumaként ábrázolták. A körömvirágnak, több népi neve is van: kenyérbélvirág, borongóvirág, gyűrűvirág, kerti peremér, náthavirág.
Nevét jellegzetesen körömszerűen hajlott kaszatterméseiről kapta. Igénytelensége miatt szinte mindenhol megterem, kertekben és szántóföldeken egyaránt. Virágzata sárgás, narancsos színű, szára és levele tapintása ragacsos hatású. Régen még esőjósnak is hívták, mert ha reggel 7 óráig nem nyíltak ki a virágai, az esőt jelentett.
Ezt a növényt szárastul, levelestül, virágostól gyűjtik és használják. A legtöbb hatóanyag azonban a szirmaiban rejlik. A szépségiparban is a gyógyító tulajdonsága miatt használják, krémek készítésére.
Hatóanyaga: Hatóanyag: flavonoidok (izoramentin glikozidok, kvercetin glikozidok), karotinoidok, szaponinok, triterpének, illóolajok, E-vitamin
Mire használják: gyulladásgátló, antibiotikus, immunstimuláns, epehajtó
sejtvédő; gyomor-, nyombélfekély gyógyítására használható, rosszul gyógyuló sebek, visszeres betegségek, bőrelváltozások felületi kezelésére, olajos kivonatának hámosító és bőrképző hatása van.
Több neves orvos is a körömvirágban látja a bőrrák ellenszerét. Egy amerikai orvos kutatásai során szintén erre a megállapításra jutott, és jó eredményekről számolt be.
A körömvirágból lehet teát, kenőcsöt, tinktúrát készíteni.
A körömvirágtea kiváló vérkeringés javító, vértisztító és gyulladáscsökkentő.
Teakészítés: egy púpozott teáskanál teafüvet leforrázunk 2 dl forró vízzel, rövid állás után leszűrjük és langyosan fogyaszthatjuk. Napi egy-két csésze csodákat tud tenni.
Körömvirág-kenőcs: 2 marék körömvirágot /szárastól, levelestől virágostul/ összevágunk. Növényi zsiradékot felmelegítünk, és beletesszük a felaprított növényt. Hagyjuk egy kicsit sercegni, sülni /mintha húst sütnénk/ megkeverjük, és hagyjuk kihűlni. Egy napig hagyjuk állni, utána felmelegítjük, és vászonkendőn keresztül átszűrjük, még egyszer felforrósítjuk. Ha kihűlt tiszta üvegekbe töltjük, és hűvös helyen tároljuk.
Csodálatos gyógyhatása van a műtéti sebek utókezelésében. Magam is megtapasztaltam a saját készítésű krém csodálatos hatását. Egy súlyos kézbalesetből származó sebet gyönyörűen meggyógyított. /A sebek utókezelésében csodákra képes, mindenkinek merem ajánlani, ha van kertjében körömvirág, készítsen krémet, biztosan hasznát fogja venni gyógyító erejének!/
Tinktúra: egy marék virágzatot 1 l pálinkában kéthétig napon érlelünk.
A tinktúra forralt vízzel hígítva alkalmazható: zúzódások, daganatok, izomrándulások, vérömlenyek, fekélyek gyógyítására
Aki szereti a potpourrit, körömvirág virágaival színesebbé teheti azt. A hinduk régen templomaik díszítésére használták.
Forrás. Mária Treben
Közösségi hozzászólások: