SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Új kórkép, a krónikus fáradtság szindróma

Családinet [cikkei] - 2006-12-12
Sokszor mi magunk is csak legyintünk azokon, akik szemlátomást folytonos fáradtsággal küzdenek, s nem tudják megfelelően kipihenni magukat.

A probléma azonban valós, s amerikai szervezetek igyekeznek felhívni a figyelmet a krónikus fáradtság szindróma (CFS) létezésére.

 

Kutatások bizonyítják, hogy az Egyesült Államokban több, mint 1 millióan szenvednek a krónikus fáradtság tüneteitől, s csak kevesebb, mint 20 százalékuknál diagnosztizálták a betegséget.

 

Krónikus fáradtság esetén a beteg hossszabb időn át – 6 hónap, vagy annál hosszabb ideig – pihenés, kikapcsolódás hatására sem képes megfelelően regenerálódni, s a fáradtság mindennapjaira is hatást gyakorol, teljesítőképességét befolyásolja.

 

A betegség egyéb tünetei lehetnek a koncentrációs és memóriazavarok, izom- és izületi fájdalmak, fej- és torokfájás, érzékeny nyirokcsomók.

 

Sajnos azonban egyelőre nem léteznek olyan vizsgálatok, mérési módszerek, melyekkel a krónikus fáradtság szindróma egyértelműen diagnosztizálható lenne. A betegségre a páciens egyedi kórtörténetének megismerése után következtethetünk.

 

Szintén nem létezik olyan szer, mely a betegséget azonnal megszüntetné. A kezelés összetett módon, az egyes tünetek kezelésével, életmódbeli változtatásokkal valósul meg.

 

A University of Miami kutatóorvosai egyben hangsúlyozzák, hogy a betegség a valódi nehéz esetek csoportjába tartozik. Nehéz egyfelől a páciens számára a tünetek, bizonytalan eredetű fájdalmak pontos körülhatárolása, s ugyanígy gondot okoz a kezelőorvos számára is. Ki ragaszkodna olyan pácienshez, akire valóban időt kell szánni, problémáit végighallgatni, a kezelési lehetőségeket végiggondolni, s nem pedig egyszerűen egy recepttel a kezében néhány perc alatt útjára bocsájtani.

 

A kutatók tehát a betegség törvényes, hivatalos, orvosok és betegek által egyaránt történő elismeréséért küzdenek. A történelemben a CFS-t számos betegség megelőzte már, mely fogadtatása a kezdetben a krónikus fáradtság kórképéhez hasonló volt. Példaként említhetjük a depressziós betegeket, akiknek szintén hosszú utat kellett megtenniük, míg tüneteik orvosilag is elfogadást nyertek.

 

Az eddigi kutatások alapján a betegséget feltehetően egy gén okozza, mely bizonyos egyéneket hajlamossá tesz a mindennapi stressz túlreagálására. Ez hatással van az idegrendszer a vérnyomást és szívverést szabályozó részére is. A betegeknél éppen ezért egy trauma, vagy egy súlyosabb fertőzés olyan túlzott reakciókat válthat ki, mint amilyen a krónikus fáradtság szindróma.

 

A hír alapjául a „CDC: Chronic Fatigue Syndrome 'Real'” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja