SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Együtt a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány

Családinet [cikkei] - 2008-01-16
Magyarországi viszonylatban kiemelkedő nagyságúnak számító adomány a Heim Pál Gyermekkórház részére.
 

A kiemelten közhasznú Együtt a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány ünnepélyes keretek között, 33 millió forintot ad át a Heim Pál Gyermekkórház képviselőinek. A magyarországi viszonylatban kiemelkedő nagyságúnak számító összeget, életmentő onkológiai folyadékkromatográfiás berendezés megvásárlására fordítja az intézmény, amelyet számos magánszemély és cég adománya tett lehetővé. A berendezés az agresszív kemoterápiás kezelésben résztvevő leukémiás gyermeknél a legoptimálisabb kemoterápiás stratégia megválasztása érdekében nélkülözhetetlen, hiánya akár a gyermek életébe is kerülhet.

 

A Heim Pál Gyermekkórház onkológiai osztálya a kiemelten közhasznú Együtt a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány 33 millió forintos támogatása eredményeként egy - a leukémiás gyermekek sikeres gyógyításához nélkülözhetetlen – életmentő onkológiai folyadékkromatográfiás berendezés kerül megvásárlásra.

Ez, a magyarországi viszonylatban kiemelkedő nagyságúnak számító adomány, számtalan magánszemély és cég önzetlen felajánlásának eredménye. Az Alapítvány ma Magyarországon az egyik legnagyobb adományozói körrel rendelkezik, és 2003 óta immár 155 millió forinttal támogatta a leukémiás gyermekek gyógyítási feltételeinek korszerűsítését.   


 A folyadékkromatográfiás berendezésről

A leukémiás gyermekek gyógyítása során a beteg gyermek immunrendszerét agresszív kemoterápiás kezeléseknek kell alávetni, azonban a kemoterápiás kezelés során használt erős sejtmérgek toxikus hatásukat nemcsak a daganatos sejtekre fejtik ki, hanem a szervezetet felépítő egyéb más sejtek működését is károsíthatják.  A kémiai elválasztáson és nagyteljesítményű, számítógépes adatértékelésen alapuló folyadékkromatográfiás berendezés a kemoterápiás szereknek az egyénre szabott, mikrogramm pontosságú, optimális szérum szint meghatározására teremt lehetőséget. Biztosítja, hogy a vérben jelenlevő gyógyszerek szérum-szintje kizárólag egy olyan optimális tartományban mozogjon, amely amellett, hogy eléri a megfelelő hatékonysági szintet, de még nem okoz mérgező, toxikus hatást.

A betegségről

Ma a világon több gyermek hal meg rákban, mint bármely más betegségben. Magyarországon jelenleg is mintegy 1500 - 2000 daganatos gyermek küzd az életéért. A daganatos gyermekbetegségek sokszor végzetesek; az 1950-es években a rákos gyermekeknek mindössze 10%-a élte túl a betegséget. Ma már a daganatos gyermekek 75%-a sikeresen gyógyítható, azonban a betegség még mindig súlyos lelki hatással van a gyermekek és családjuk életére. A hosszú kórházi tartózkodás során egy-egy kezelés folyamata évekig eltartó, erős fájdalmakkal, sorozatos kellemetlenséggel járó, kitartást és türelmet igénylő beavatkozások sorozata mind a gyermekek, mind a szülők számára. A tumoros beteg gyermek ténylegesen gyógyultnak csak a teljes tünetmentességtől számított 5 év elteltével tekinthető, de ezt követően is folyamatos gondozást és komoly figyelmet igényel. Körülbelül 350 magyar gyermek esik a rák áldozatává évente – e szám relatíve állandónak bizonyult az elmúlt években. Ahogy egyre több és több gyermek éli túl ezt az életet nagymértékben veszélyeztető betegséget, világossá válik, hogy legtöbbjüknek a betegségből és a kezelésekből származó komplikációkkal kell együtt élnie: kezdve a koncentrációban adódó problémáktól egészen addig, hogy esetleg nem lehet később saját gyermekük. Mindezek a lehetséges problémák nagymértékben befolyásolhatják a gyermekek és családjuk eljövendő életét. 

 

A Heim Pál Gyermekkórházról

Az 1908-ban alapított Heim Pál Gyermekkórház a Közép-Magyarországi Régió Gyermekgyógyászati Centrumaként Magyarország legtöbb gyermeket ellátó intézménye. A Kórház gyermekonkológiáján évente több száz daganatos gyermek fordul meg. Ezek a beteg gyermekek szeretetből, türelemből és hozzáértő segítségből nem szenvednek hiányt, azonban az elöregedett és hiányos géppark komoly esélycsökkenést jelent gyógyulásukban.

 

Az Együtt a Leukémiás Gyermekekért Alapítványról

A 2000-es évek elején egy szülőkből és szakemberekből álló csoport összefogott annak érdekében, hogy javítson a leukémiás és egyéb rákos megbetegedésekben szenvedő gyermekek és családjuk életkörülményein, a gyermekek gyógyulási esélyein. 2003. szeptember 23-án ugyanezzel a szándékkal jött létre az EGYÜTT A LEUKÉMIÁS GYERMEKEKÉRT ALAPÍTVÁNY, kiemelten közhasznú, non profit szervezet. Az Alapítvány elsőrendű céljának tekinti, hogy hozzájáruljon a magyarországi gyermekkórházakban a leukémiában szenvedő gyermekek gyógyítása érdekében folyó kutatásokhoz, illetve a kórházi osztályokon folyó gyógyító tevékenységhez. Az Alapítvány közvetlenül részt vesz a magyarországi onkológiai centrumok által végzett közfeladatok végrehajtásának előmozdításában a gyógyító tevékenység anyagi támogatása útján. Ennek elérése érdekében az Alapítvány - mivel központi költségvetési forrásból nem részesedik – kizárólag önzetlen magánszemélyek, illetve társadalmi felelősséget érző cégek, és szervezetek adományaira támaszkodik.

 

Az Alapítvány eddigi tevékenységéről

A 155 millió forintos támogatási összegből, 2003 óta részesült már a Madarász utcai Gyermekkórház (elkülönített betegvizsgáló, onkológiai osztály gyermekbarát komfortosítása, két darab többfunkciós életmentő betegőrző monitor, gyerekek nyári táboroztatása); a Debreceni Egyetemi Klinika onkológiai osztálya (gyermekonkológiai betegszállító mentőautó); leukémiás gyermekeket nevelő családok (anyagi segélyek); Gyermekkor Alapítvány (onkológiai ápolók munkafelszerelésének támogatása); Tumor leukémiás Munkacsoport Továbbképzéséért Alapítvány (gyermekonkológiai konferencia); Játszóház Alapítvány (gyógyító, rehabilitációs tevékenység); IVF Alapítvány (leukémiás gyermekek későbbi nemzőképességének megőrzésére vonatkozó kutatás); és nem utolsó sorban a mostani adományozott, a Heim Pál Gyermekkórház is (onkológiai sterilszoba/boksz, többfunkciós ultrahang készülék, gyermekonkológiai betegszállító mentőautó, altató-lélegeztető gép, HPLC készülék, onkológia fejlesztés, korszerűsítés, kardiológia ultrahang).

 

Az Alapítvány tevékenységéről és a gyermekkori leukémiáról megtudhat többet a www.leukemias.hu weboldalon.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja