Égető probléma-Rosacea
A Rosacea az orron, az orcákon, az állon és a szemek körül okoz bőrpirosodás, égető érzést. A kezdedben időszakosan jelentkező bőrpír az idő múlásával állandósulhat. Emellett jellemző a bőrszárazság, előfordulhatnak gyulladt, gennyes csomók, értágulatok. A napégéshez hasonló érzés a bőr húzódásával, pédául mosolygásnál erősödik, s kozmetikai szerek, arctisztítók, hidratáló készítmények használatára tovább fokozódik.
A jelenség hátterében sokszor hétköznapi cselekvéseink, vagy épp táplálkozási szikásaink állnak. Léteznek ugyanis tényezők, melyek hatására a Rosacea tünetei felerősödnek. Nem ajánlott ez okból az alkoholos, vagy túl forró italok, fűszeres ételek fogyasztása.
Szintén ez okból kerülendő forró fürdő vétele, vagy a szaunázás. A megerőltető testmozgás szintén fokozhatja a tüneteket. Sajnos sem a túl meleg, vagy hideg, a párás, szeles időjárás sem tesz jót állapotunknak. Az erős napsugárzás szintén kedvezőtlenül befolyásolja a tüneteket.
Próbáljuk csökkenteni a stresszt, idegeskedést, kerüljük a szélsőséges hangulatváltozásokat. A menopauza szintén kedvezőtlenül befolyásolja állapotunkat, s az erős köhögéssel járó megbetegedések is fokozzák tüneteinket. A korábban már említett bőrápolási termékek mellett bizonyos gyógyszerek is hajlamosítanak a tünetek fokozott jelentkezésére.
Az orvosok számára nem egyértelmű, pontosan mi okozza a Rosacea tüneteit. Annyi azonban bizonyos, hogy a bőrpírral, vagy a bőr vörösségével járó cselekvések mind fokozzák a tüneteket. Éppen ezért figyeljük meg milyen tényezők váltják ki esetünkben a tünetek rosszabbodását, s a jövőben igyekezzük elkerülni azokat, vagy csökkenteni mennyiségüket.
Ennek érdekében kerüljük el a tüneteket okozó ételeket, a testmozgás osszuk el több ütemben, ne végezzünk hosszú időn át tartó, megerőltető edzést és lehetőleg ne nagy melegben. Használjunk közben légkondicionálót, ventillátort, s ügyeljünk a folyadék pótlására.
Védekezzünk a napsugárzás ellen, hidegben pedig öltözzünk melegen. Jóga, vagy légzési gyakorlatok segítségével kontrolláljuk érzelmeinket, s konzultáljunk kezelőorvosunkkal, amennyiben lehetségesnek tartjuk, hogy tüneteinket valamely gyógyszer okozza.
www.orvostkeresek.hu
Közösségi hozzászólások: