SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egyre nő a hajfesték allergiások száma

Családinet [cikkei] - 2007-03-26
A fiatal korosztály körében egyaránt kedvelt mind a tetoválások, mind a testékszerek használata. A divat trendek hatására egyre nagyobb teret hódít - nemre való tekintet nélkül- a hajfestés.
Egyre nő a hajfesték allergiások száma

Miközben szemünk egyre inkább megszokja a narancs, pink és kék árnyalatokban pompázó fejtetők látványát, addig az új külső számos kellemetlenséget okozhat viselőjének.

Egy bizonyos kort elérve csemeténk életében egyre inkább meghatározóvá válik saját korosztályának, baráti társaságának követése. Sok szülő érez megkönnyebbülést, mikor gyermeke az önkifejezés eszközéül a hajfestést választja, hiszen egy festék sem annyira maradandó, mint például a tetoválás.

Azonban szülőként érzett töretlen aggódásunk most sem csappanhat, ugyanis európai bőrgyógyászok figyelmünket épp a hajfestés hatására jelentkező allergiás reakciók számának növekedésére hívják fel.

A vétkes ez esetben a tartós festékekben található para-phenylenediamine, vagy PPD. Az összetevő a hajfestékek kétharmadában megtalálható, beleértve a legközkedveltebb márkákat is. A PPD az érzékeny egyéneknél fájdalmas kiütéseket okozhat, melyek a haj vonalában, illetve az arcon jelentkeznek.



A BMJ folyóirat közlése szerint az elmúlt években a PPD érzékenységgel bőrgyógyászhoz forduló páciensek száma jelentősen nőtt. Az allergiás reakció, súlyosságától függően akár a beteg kórházi ellátását is szükségessé teheti.

Az allergiás betegek számának növekedése egy újabb ok a hajfestékek használata előtt 48 órával elvégzendő bőrpróba végrehajtására. A termékek dobozában található leírás szerint ilyenkor egy kis bőrfelületre visszük fel a festéket, s figyeljük meg a hatását.

Amennyiben nem vagyunk benne biztosak, hogy tüneteinket valóban a hajfesték okozza, s nem egyéb allergén, úgy érdemes allergológus szakorvost felkeresnünk, s egy egyszerű bőrteszt segítségével utána járhatunk.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja