SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Napallergia

Kókai Kata [cikkei] - 2006-05-25
A közelgő nyár, az egyre erősödő napsütés nem mindenki számára jelent boldogságot. Főként a napallergiások, s az érzékeny bőrűek látják kárát.

A napsugárzás a nyár közeledtével egyre erősebb lesz, így már most érdemes elkezdeni a fényvédő krémek használatát akkor is, ha hosszabb időn át az árnyékban tartózkodunk. A fák levelei, vagy egy napernyő jótékony takarása nem jelent száz százalékos védelmet az erős sugarakkal szemben. A napsütés különböző sugarakkal (pl. a rákkeltő hatással bíró UV-B sugárral) bombázza bőrünket, így károsítva azt.

A napallergia

Aki napallergiás az tudja, hogy a probléma már az első napsugarakkal feltűnik. A napallergia a bőr fokozott fényérzékenysége, mely öröklött tényezőkön is múlhat, de a nem megfelelő kozmetikumok és a nap együttes hatása is okozhatják. Tünetei változatosak lehetnek a piros foltoktól a csalánkiütésen át egészen az akné szerű kiütésekig. Kialakulásának közvetlen oka nem ismert, azonban az UV-A sugárzás is közrejátszik kialakulásában.

Nem egyszer a kozmetikumok és a nap, illetve egyes gyógyszerek és a nap kölcsönhatása válthatja ki. A tünetek tavasszal és nyáron rosszabbak, s bár kapható a kezelésre szolgáló ecsetelő, érdemes elkerülni a napozást, s a közvetlen napfényt. A napallergia nők esetében négyszer olyan gyakran alakul ki mint férfiaknál, aminek részben az is oka lehet, hogy egyes fogamzásgátló készítmények is növelhetik a fényérzékenységet.


Megelőzés

A napallergiát valójában elég nehéz megelőzni, hiszen a kialakulás oka sem tisztázott. Mindenesetre érdemes betartani az alapvető napozási szabályokat, tehát délelőtt 10-től délután 4-ig kerüljük a napozást, mindig használjunk a bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet, gyógyszerszedés esetén tájékozódjunk róla, hogy a készítmény mellett szabad-e a napozás. Egyes készítmények, pl. májgyógyszerek mellett tilos a napozás. Emellett segíthet, ha be tudunk szerezni UV-szűrő anyagból készült fürdőruhát.

Kezelés

A napallergia szintjétől függ, hogy milyen kezelésre van szükség. Bár egy nem túl ritka bőrbetegségről van szó, komolyan kell venni a problémát, hiszen egyes esetekben súlyosabb tünetekkel is járhat. A vele járó viszketés antihisztamin tartalmú krémekkel csökkenthető, illetve egyes kiütések ecsetelőkkel leszáríthatók. Egyes esetekben az is segíthet, ha szoláriumozással szoktatjuk a bőrt a napsütéshez. Természetes gyógymódok közül általában a béta-karotint szokták ajánlani.

A napallergia tehát nem csupán esztétikai probléma. Kiemelnénk, hogy nem fertőző, mint azt általában a bőrproblémákról gondolják. Tünetei kellemetlenek, s nehezítik a mindennapos életvitelt. A kezelés módja mindig egyénre szabottan történik, bőrgyógyász segítségével.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja