SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A Víz Világnapja - március 22.

MoonLady [cikkei] - 2004-03-20
A víz az élet forrása


A Földünk felszínének több, mint 70 %-át víz borítja, ennek viszont csupán 1%-a alkalmas emberi fogyasztásra. Ezért is nagyon fontos takarékoskodni vele, és védeni vizeinket.
Az ENSZ közgyűlése 1992-93. évi ülésszaka - az 1992. évi dublini környezetvédelmi konferencia javaslatára - március 22.-t a Víz Világnapjává nyilvánította.

Manapság még mindig hajlamosak vagyunk a vízzel könnyelműen bánni, hiszen “a csapból is az folyik”. Az igaz, hogy látszólag sok víz van, ám a tiszta, az élethez szükséges víz azonban már egyre kevesebb. A világ népességének több mint húsz százaléka küzd ivóvíz-ellátási gondokkal, miközben az egy főre eső vízfelhasználás folyamatosan növekszik. Minél többen vagyunk, annál több ivóvizet fogyasztunk. Manapság több mint egy milliárd szomjazó ember él a Földön, és több mint kétmilliárdan nélkülözik a tiszta vizet a mindennapi tisztálkodáshoz, főzéshez.

 

Csak kevesen gondolkodnak el azon, hogy vajon ez a víz honnan is folyik és hova? Még kevesebben törődnek a lefolyóba eresztett szennyvízzel, ami sajnos sok helyen minden tisztítás nélkül ömlik a folyókba, veszélyeztetve a bennük élő növény- és állatvilágot.

 

A gyárakból kibocsátott szennyezőanyagok, a műtrágya és a növényvédő szerek használata is csökkenti az ivóvíztartalékokat. A víz igen könnyen szennyeződik, mivel számos anyag oldódik benne. A különféle rovar-, és gyomirtó szereket, a műtrágyát az esővíz szállítja a tavakba és a folyókba. Ahogy az esővíz átszivárog a talajon, veszélyes vegyi anyagokat mos magával a szeméttelepekről és a hulladékgyűjtőkből. A melegvíz és a szennyvíz szintén tavainkba és folyóinkba kerülhet. A friss víz tisztítása pedig óriási összegeket emészt fel.

 

Ennek a problémának a megoldására hozták létre ezt a napot, melynek elsődleges feladata, hogy felhívja a figyelmet a víz védelmére. A Víz Világnapján ezt különféle rendezvényekkel, felvilágosító előadásokkal igyekeznek terjeszteni, és megvalósítani.

 

Mi, a hétköznapi emberek, már azzal is teszünk a probléma leküzdéséért, ha nem hagyjuk csöpögni a csapokat, hanem kicseréljük a tömítést, többet zuhanyozunk, mint fürdünk, mert azzal kevesebb vizet pazarolunk el, és nem „fél üzemmódon”, hanem tele pakolva üzemeltetjük a mosógépet.

 

A legtöbb ember persze úgy van a vízzel is, mint az egészségével. Ameddig nincs vele gond, addig tudomást sem vesz róla, de ha romlik a „minősége”, vagy fogytán van, akkor hirtelen ráébred annak értékére. Éppen ezért van az is, hogy anyagi vagy eszmei áldozatokat hozni érte, csak akkor hajlandó az emberiség, ha hirtelen azt veszi észre, hogy erősen megcsappantak az eddig kimeríthetetlennek hitt források.

 

Szerencsére, ha még nem is elegen, de sokan vannak azok, akiket érdekel a tágabb környezetük is és annak védelme, jövője. Talán egyre többen meghallják a hangjukat, és tesznek is azért, hogy minél tovább megőrizhessük vizeink tisztaságát, és a vizek menti természetes élőhelyeket.

 

Talán a vizeink megóvása érdekében hozott intézkedésekkel még nem késtünk el, és bízzunk benne, ha sokan össze fogunk, visszaállíthatjuk a természetes vizek egészséges állapotát.

 

Mert az ember élhet telefon, televízió, autó, mikrohullámú sütő, kenyérpirító, cigaretta, számítógép, mozik, gyorséttermek, bankkártya automaták, mirelit kaják, szoláriumok, multiplexek nélkül.

De nem élhet víz nélkül.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja