SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Miért veszélyesek a csodadiéták?

Családinet [cikkei] - 2025-02-06
A csodadiéták olyan fogyókúrás vagy étkezési módszerek, amelyek azt ígérik, hogy gyors és látványos eredményeket hoznak. Esetükben gyakran divatokról is beszélhetünk, amiket sokszor influencerek vagy hírességek nevével adnak el. Jellemzőjük, hogy általában nem tarthatók hosszú távon, és sok esetben nem alapulnak tudományos bizonyítékokon. Általában radikálisan korlátozzák a kalóriabevitelt, vagy bizonyos élelmiszercsoportokat teljesen eltávolítanak az étrendből, ami hosszú távon káros lehet az egészségre - figyelmeztet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.

A csodadiéták azért vonzóak, mert gyors eredményt ígérnek. Bár hatásukra előfordulhat kezdeti gyors fogyás, hosszú távon azonban számos egészségügyi problémához vezethetnek, mint például tápanyaghiány, anyagcsere-zavarok és jojóeffektus (visszahízás).

A legjobb megoldás a tartós fogyásra az egészséges, kiegyensúlyozott étrend, amit például a hazai táplálkozási ajánlás, az OKOSTÁNYÉR® is előír, valamint a rendszeres testmozgás. A szakértők azt javasolják, hogy a szélsőséges diéták helyett inkább a hosszú távon fenntartható, egészséges életmódra kell átállni.

Néhány ok, amiért a divatdiéták károsak lehetnek:

  • Tápanyaghiány: A csodadiéták gyakran bizonyos makrotápanyag-csoportokat (pl. szénhidrátok, zsírok vagy fehérjék) teljesen kiiktatnak, ami egyoldalú táplálkozáshoz és súlyos tápanyaghiányhoz vezethet. Ha nem jutunk hozzá minden szükséges vitaminhoz, ásványi anyaghoz és makrotápanyaghoz, az gyengítheti az immunrendszert, valamint árthat a bélflóra, a haj, a bőr és a csontok egészségének.
     
  • Jojóeffektus: A csodadiéták gyors fogyást ígérnek, de mivel ezek általában nem tarthatóak hosszú távon, a legtöbb ember visszahízik, amint abbahagyja őket. A drámai súlycsökkenés és -növekedés ingadozása káros hatással lehet az anyagcserére, és még nagyobb zsírtömeg felhalmozódásához vezethet, azaz a diéta után nem csak visszahízzuk a leadott kilókat, de még több is feljöhet.
     
  • Anyagcsere-problémák: A túl szigorú kalóriakorlátozás vagy az extrém diéták lelassíthatják az anyagcserét, ami hosszú távon megnehezíti a fogyást. A test alkalmazkodik a kevés kalóriához, és igyekszik energiatakarékosan működni, így kevesebb kalóriabevitel mellett sem következik be súlyvesztés.
     
  • Mentális és érzelmi hatások: A szigorú diéták pszichésen is nagyon megterhelőek. Az étkezési korlátozások frusztrálóak, és akár étkezési zavarokat is okozhatnak. A gyors eredmények miatti elvárások csalódottságot kelthetnek, és ha a súlycsökkenés nem bizonyul tartósnak, negatívan befolyásolja az önértékelést.
     
  • Szív- és érrendszeri problémák: Egyes csodadiéták túlzott mértékben korlátozzák a zsírbevitelt, vagy egyes tápanyagokat, ami hosszú távon károsíthatja a szív- és érrendszert. A helytelen étrend hozzájárulhat a vérnyomás, a koleszterinszint és más szívbetegségekkel kapcsolatos egészségügyi problémák kialakulásához.

A szélsőségekkel szemben a dietetikusok a fokozatos és fenntartható fogyást ajánlják, amely az egészséges étrenden és a rendszeres mozgáson alapul. Ha nagyobb mértékű súlytól szeretnénk megszabadulni, inkább az egyedi, személyre szabott megközelítést kövessük szakember segítségével és folyamatos kontrolljával, mintsem, hogy drasztikus és veszélyes csodadiétákkal kísérletezzünk.

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A férjem könyörgött egy fiúgyermekért, majd azt akarta, hogy adjam fel a karrierem

Amikor a férjem megkért, hogy vállaljunk gyermeket, azt ígérte, hogy ő marad otthon vele, mivel tudta, milyen keményen dolgoztam az ügyvédi karrieremért. De amikor a baba megszületett, teljesen megváltozott a hozzáállása, és rá akart venni, hogy adjam fel mindazt, amit felépítettem.

Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel

Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja