SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről

Családinet [cikkei] - 2025-01-02
Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj? Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.

A máj egy méregtelenítő szerv

A máj a szervezet elsődleges szűrőrendszere, amely többek közt salakanyagokká alakítja a méreganyagokat és lebontja a tápanyagokat, valamint a gyógyszereket. Mivel tehát alapvető része a szervezet általános szabályozó rendszerének, az egészsége és a jó működése kiemelt jelentőségű. Nem véletlen, hogy elmúlt években számos olyan termék árasztotta el a piacot, amely a máj „méregtelenítését” célozza, például a nagy evés-ivások után, sőt, sok termék a már sérült májműködés helyreállítását ígéri. Dr. Németh Aliz segítségével érdemes áttekinteni a tényeket és a tévhiteket a témában.

1. tévhit: A máj méregtelenítése fontos a mindennapi működés fenntartásához és különösen hasznos túlevés, túlivás esetén.

A máj méregtelenítését célzó termékekkel kapcsolatosan a legnagyobb probléma, hogy nem ellenőrzik egységesen mindegyiket abból a szempontból, hogy azt és annyit tartalmaz-e az adott anyagokból, ami és amennyi rá van írva. Miközben egyes összetevőkről már tudjuk, hogy valóban hasznosak lehetnek – a máriatövis például jó hatású lehet a májgyulladás kiegészítő kezelésében, a kurkuma kivonat pedig egyfajta preventív védőhatást gyakorolhat -, még ezekről sem áll rendelkezésre elég klinikai adat ahhoz, hogy azt mondhassuk, érdemes beépíteni a szedésüket a mindennapi rutinba. A túlevés, túlivás kapcsán sem bizonyosodott még be, hogy bármilyen étrendkiegészítő eliminálni tudná a túlzott fogyasztás okozta károkat.  

2. tévhit: A máj méregtelenítése biztonságos és egészséges módja a fogyásnak.

Sok „májméregtelenítő” terméket úgy is árulnak, mint fogyókúrás szert, bár nincsenek klinikai adatok arról, hogy önmagukban támogatnák a fogyást. Sőt, egyes étrendkiegészítők károsíthatják is a májat. Egy friss kutatás szerint az étrendkiegészítők használata egyre nagyobb részét teszi ki a gyógyszeres májkárosodási eseteknek. A gyógyszer (vagy étrendkiegészítő) okozta akut vagy krónikus májkárosodás többek között a sárgasággal, kimerültséggel, kiütéssel és a has jobb oldalán jelentkező fájdalommal is járhat. A szakértők szerint a fogyasztóknak tudatosnak kell lenniük az összetevőkkel és az adagolással kapcsolatban, főként, ha többféle kiegészítőt is fogyasztanak, erről érdemes orvos tanácsát is kérni.

3. tévhit: Nem védekezhetünk a májbetegségek ellen.

Ennek éppen az ellenkezője az igaz, számos lehetőségünk van a máj egészségének megvédésére. A legfontosabb a visszafogott alkoholfogyasztás, hiszen már bebizonyosodott, hogy nincs az a kis mennyiség, ami nem ártana. Hazánkban különösen gyakori az alkoholos zsírmáj, majd májkárosodás megjelenése. A normál testsúly fenntartása is igen jelentős, hiszen a nem-alkoholos zsírmáj kialakulásának elsődleges okozója az elhízás.  A vírusos májgyulladás ellen a tudatos, védekezéssel megélt szexuális élet és a droghasználat mellőzése védhet, illetve bizonyos típusok ellen az oltás felvétele. Akinek pedig bármilyen rizikófaktor van jelen az életében – családban előforduló májbetegség, elhízás, alkoholfogyasztás, droghasználat, stb. – érdemes tünetek nélkül is részt vennie hepatológiai szűrésen.  

4. tévhit: A májméregtelenítés gyógyítja a kialakult májbetegségeket.

- Nincs bizonyíték a táplálékkiegészítőkkel történő méregtelenítés gyógyító hatásáról, ellenben annál több az orvosi kezelésről és az életmód változtatásról. A már említett oltások, az alkoholfogyasztás elhagyása, a súlyfelesleg leadása mind kiemelt jelentőségűek a májkárosodás megállításában, a helyzet rendezésében, a hepatitisz-C ellen pedig gyógyszeres kezelésben kell részesülni. Ha megfelelő időben érkezik a megfelelő kezelés, az jó esélyt ad a májnak arra, hogy az egyébként is csodálatos regenerációs képessége meghozza a kívánt eredményt – hangsúlyozza dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.

Összeségében tehát elmondható, hogy igen sokat tehetünk azért, hogy megőrizzük a máj egészségét, de nem elsősorban étrendkiegészítőkkel és „méregtelenítéssel”, hanem az alkohol minimalizálásával, a túlsúly leadásával, rendszeres mozgással, a kockázati tényezők csökkentésével és szükség esetén hepatológiai kivizsgálással és kezeléssel.

Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja