SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Beteggé (t)esszük magunkat!

Családinet [cikkei] - 2023-10-09
A helytelen életmód nyomán közel megduplázódott a 2-es típusú cukorbetegek száma az elmúlt 20 évben Magyarországon. Ez a betegség nagyjából minden 10-edik felnőttet érinti és ma már tudjuk, hogy előfordulhat gyerekeknél is.

Az elmúlt 20 évben a duplájára növekedett a cukorbeteg felnőttek és gyerekek száma hazánkban. 2021-ben 1.100.000 felnőtt élt cukorbetegként, míg a 18 év alattiak körében 5158 diabéteszes esetet regisztráltak.1 Ezzel kapcsolatban dr. Bartos Tímea, az Affidea Magyarország belgyógyász szakorvosa, diabetológusa elmondta: „A rossz táplálkozási szokások, a mozgásszegény életmód és a túlhajszolt életvitel egyaránt kedvez a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának. Ma már ez nem csak az idősebbek problémája, hiszen azt láthatjuk, hogy a gyermekek körében is gyakoribbá vált a diabétesz, részben a helytelen életmód következtében.”

Először is érdemes meghatározni a diabétesz különböző típusait: az 1-es típusú cukorbetegségnél valószínűen egy autoimmun mechanizmus következtében károsodik a hasnyálmirigy béta sejtjeinek működése, és így nem termelődik elegendő inzulin.  A 2-es típusú diabétesznél ugyan a hasnyálmirigy termel inzulint, de az inzulinrezisztencia miatt a hatását nem tudja megfelelően kifejteni. Ez a kóros folyamat évekig lappanghat tünetmentesen, de bizonyos  jelek a cukorbetegségre figyelmeztethetnek: ilyen, ha a páciens sokat iszik és vizel, homályosabban lát, fáj a feje, fáradt, hirtelen indokolatlanul csökken a testsúlya,  fokozottan izzad, nőknél gyakoriak a húgyúti-, nőgyógyászati fertőzések, férfiaknál is a nemiszerv gyulladása, bizonyos bőrtünetek, nem gyógyuló sebek kialakulása. A gestaciós diabétesz a várandós anyák betegsége, itt a terhesség idején alakul ki magas cukorszint, amely a legtöbb esetben a szülést követően normalizálódik.

A diabétesztípusok közül a 2-es típusú cukorbetegség fordul elő a leggyakrabban. Kialakulásában szerepet játszanak a genetikai tényezők mellett az elhízás, a magas cukor- és kalóriatartalmú ételek nagyarányú fogyasztása, a mozgásszegény, ülő életmód és a stresszes életvitel. Mivel a cukorbetegség eleinte nem feltétlenül okoz panaszokat, szűrése rendkívül fontos, hiszen nagyon komoly szövődményekkel jár a betegség. Dr. Bartos Tímea kiemelte: „A cukorbetegek körében jóval gyakrabban fordulnak elő a szív-érrendszeri betegségek, így a szívinfarktus és stroke, valamint a perifériás érbetegségek is, amelyek súlyos esetben akár amputációval is végződhetnek. A magas cukorszint tönkreteszi az idegeket, az életvitel rontó fájdalmas neuropáthia alakulhat ki. A szem is károsodhat, akár meg is vakulhat a cukorbeteg, illetve a magas vércukorszint a vese működését is veszélyezteti, súlyos esetben veseelégtelenség is felléphet.”

Az Affidea Magyarország diabetológusa szerint 40 év felett évente legalább egyszer érdemes laborvizsgálatot végeztetni. Akinél fokozottan fennáll a diabétesz kialakulásának veszélye, különösen fontos a helyes táplálkozás és a rendszeres testmozgás beiktatása az életvitelbe. Ma már a cukorbetegség minden típusát modern készítményekkel tudjuk kezelni (tablettás vagy injekció készítmények, szükség szerint inzulinpótlás), ezt egészítik ki az életmódbeli javaslatok. Ez utóbbi egyrészt szénhidrátszegény diétát jelent (melyet átlagosan napi 160 gramm szénhidrát bevitelre korlátoznak) illetve fontos a rendszeres fizikai aktivitás és a testsúly optimális szinten tartása.

1 Központi Statisztikai Hivatal betegség csoportok 2001-2021

Nyitókép (illusztráció): depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja