A mellékpajzsmirigy betegségei nem mellékesek!
A nyakon, a pajzsmirigy hátulsó felszínén, mindkét lebenyben 2-2 borsószem méretű mirigy helyezkedik el, a mellékpajzsmirigyek. A kis csomók alig 5 grammosak, de fontos szerepet töltenek be a szervezetben. Ezek termelik az úgynevezett parathormont, amely a testünk kalcium és foszforháztartásáért felelős. Ezzel kapcsolatban Dr. Skurdenka Beatrix, az Affidea Magyarország endokrinológus szakorvosa elmondta: „A mellékpajzsmirigy szabályozza a csontok, ízületek, izmok működését, a mozgásszervi rendszert, de fontos kapcsolata van a cukoranyagcsere zavarral is. A mellékpajzsmirigy által termelt parathormon egyszerre bontja csontjainkat, majd újraépíti azokat. Gyermekkorban és fiatalon az építés dominál, majd később kiegyenlítődik a csontbontás és -építés folyamata, míg öregkorban előtérbe kerül a csontbontás. A mellékpajzsmirigy nem megfelelő működése komoly betegségekhez vezethet. Megjelenhet már fiatalon is csontritkulás, a csontok törékenyebbé válnak, mozgással kapcsolatos problémákat okozhat az ízületek kopása, és felborulhat a cukorháztartás is. Éppen emiatt nagyon fontos, hogy odafigyeljünk a mellékpajzsmirigy működésére, ugyanis a felgyorsult életmód miatt egyre több embert érint ez a probléma.”
A mellékpajzsmirigy túlműködése például az egyik leggyakoribb hormonális betegség, csak az Amerikai Egyesült Államokban évente 100 ezer új esetet regisztrálnak.1 A magas parathormonszint a hölgyekben 3-4-szer gyakrabban fordul elő, mint a férfiakban és túlnyomórészt az 50-60 év közötti korosztályt érinti. A magas parathormonszint tünetei közé tartozik az izomgyengeség, a fáradtság, a depresszió és a csontok, ízületek fájdalma. A mellékpajzsmirigy túlműködése azzal jár, hogy a vérben megemelkedik a kalcium szintje, amely elsősorban a csontból származik, így gyengítve azokat. A vér magas kalciumtartalma veseproblémákat okoz, vesekövet hozhat létre, és szerepet játszhat különböző szívbetegségek, magas vérnyomás és koncentrációs zavarok kialakulásában is. A fokozódó ízületi panaszok, a csont és izomfájdalmak, a hízás egyaránt intő jel lehet, ilyen esetben érdemes egy endokrinológiai szakrendelésen ellenőriztetni a mellékpajzsmirigyek és általában a teljes hormonrendszer állapotát. Ezzel kapcsolatban Dr. Skurdenka Beatrix elmondta: „A mellékpajzsmirigy működését egyrészt laborvizsgálattal ellenőrzik, amelyben a parathormon szintjét határozzák meg, másrészt izotópos diagnosztikai vizsgálattal térképezik fel a mirigyek szerkezetét, működését, az esetleges elváltozásokat. A páciens állapotától függően a panaszokat D-vitamin és kalcium pótlással, étrendkiegészítőkkel, illetve gyógyszerekkel kezeljük.”
A mellékpajzsmirigy betegségeivel az endokrinológia foglalkozik, de ehhez a tudományághoz tartozik a pajzsmirigybetegségek, a cukoranyagcsere zavar, az inzulinrezisztencia, az emésztési zavarok, ízületi és mozgásszervi betegségek hormonális hatása is. A pánikbetegség, a depresszió és a hangulati zavarok hátterében is állhat hormonális betegség. Dr. Skurdenka Beatrix hangsúlyozta: „Az endokrinológiai szakrendelésen nagyon fontos a megfelelő kikérdezés, az összes tünet, panasz feltárása, a páciens korábbi betegségeinek, műtétjeinek és azok kezelésének megismerése. A páciensek ugyanis nagyon sokszor nem tudják, hogy különböző betegségeik és tüneteik szorosan összefüggenek egymással, éppen ezért kell a kiinduló betegséget, magát a hormoneltérést megtalálni. Ennek terápiájával ugyanis az összes egyéb panasz is javulni fog.”
1 https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/primary-hyperparathyroidism
Nyitókép: depositphotos
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: