SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Trombózishoz vezethet a pajzsmirigy túlműködés

Családinet [cikkei] - 2014-01-24
A mélyvénás trombózisnak számos oka lehet, ennek ellenére kevesen gondolnak arra, hogy pajzsmirigy túlműködés is állhat a probléma hátterében. Hogy milyen tünetek esetén érdemes a betegségre gyanakodni, arról dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

Bár pajzsmirigy túlműködést általában nem tartják számon a trombózis rizikófaktorai közt, egy New Zealand-i tanulmányban a kettő közt mégis némi összefüggést feltételeznek.

A két betegség közti kapcsolatot már többször vizsgálták, és azt találták, hogy a pajzsmirigy túlműködés 10-szer nagyobb kockázatot jelent trombózis terén, így érdemes lenne nekik nagyobb hangsúlyt fektetni a megelőzésre. Dr. J. Debeij, a holland Leiden University Medical Center munkatársa arra is rávilágított, hogy a diagnózis utáni első évben a legmagasabb a mélyvénás trombózis esélye.

Pajzsmirigy túlműködés tünetei

„A pajzsmirigy zavarai az egész szervezet működésére hatással vannak, így igen változatos tüneteket produkál az, aki alul, vagy túlműködésben szenved. Utóbbi esetre jellemző, hogy a beteg testsúlya csökken, annak ellenére, hogy ugyanúgy étkezik, mint máskor, ami főleg a felgyorsult anyagcserének köszönhető. További gyanúra ad okot, ha az illető heves szívdobogásról, magas vérnyomásról, remegésről, izzadásról, illetve szűnni nem akaró hőemelkedésről számol be. A pajzsmirigy túlműködés viszont nem csak fizikai, de lelki tünetekben is megmutatkozhat, ugyanis a benne szenvedő gyakran ingerlékeny, depressziós, vagy feszült.”- mondja dr. Koppány Viktória, a Trombózisközpont endokrinológusa.

Természetesen a diagnózist csakis orvosi szakvélemény alapján állítható fel, előzetes vérvétel, illetve ultrahangos vizsgálat után.

Gyógyszeres kezelés és életmódbeli változások

Amennyiben bebizonyosodott a pajzsmirigy túlműködés ténye, úgy a kezelőorvos javallatára gyógyszeres kezeléssel és megfelelő életmóddal könnyen kordában tarthatja állapotát, így csökkentheti a trombózis, és a többi lehetséges szövődmény kialakulásának esélyét. Nagy ritkán, de előfordulhat, hogy műtétre van szükség.

Forrás: Budai Endokrinközpont
Fotó:
marin - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja