A kézszárító veszélyei: komoly betegségeket is okozhat!
Elméletben biztonságosabb higiéniai szempontból, hogy a mozgásérzékelős géphez hozzá sem kell érnünk, csak beletartani a kezünket. Azonban a meleg levegőt, amit kifúj, a szerkezetnek előbb be is kell szívnia, ami azt jelenti, hogy a szűkös mosdóhelyiség levegőjét keringeti körbe, hogy aztán koncentráltan ráfújja a kezünkre azt.
A mellékhelyiségekben lévő levegőt vizsgálták meg a Connecticut Egyetemen és kellemetlen eredményre jutottak. A zárt helyiségekben a levegő számtalan baktériumot tartalmazott, köztük a bacillus subtilis-t, vagy más néven szénbacillust, mely az emberi bélrendszerben található meg. Valószínűleg az újra és újra lehúzott WC-kből kerül a levegőbe. Ezen felül por, bőrsejtek és mikróbák is vannak a helyiségek levegőjében - ezeket a kézszárító mind ráfújja a kezünkre. Természetesen a mosdóba belépve is találkozhatunk ezekkel az apró részecskékkel, de jóval kisebb koncentrációban, ezáltal bőrünk savköpenye könnyebben elbánik velük.
A levett mintákból a kutatók több baktériumtörzset is ki tudtak tenyészteni, a kézszárító nélküli mosdók levegőjéből mindössze hatot, míg a kézszárítót működtető mosdók esetében hatvanat. Tehát a kézszárítós mosdók levegője tízszer szennyezettebb más mosdókénál és köztük veszélyesebb kórokozók is előfordulhatnak, például staphylococcus aureus, mely komoly betegségeket is okozhat.
A kutatók 36 mosdó levegőjét vizsgálták meg az egyetemen, érdekesség, hogy találtak olyan baktériumot is, mely a természetben nem fordul elő, laboratóriumi körülmények között hozták létre. Az emberre egyébként nem káros baktérium jelenléte rámutatott, mennyire könnyen hordozhatjuk egyik helyről a másikra a kórokozókat anélkül, hogy tudnánk róla.
A tudósok megvizsgálták azt is, mi történik, ha HEPA-szűrővel látják el a kézszárítókat, azonban ez is csak 75%-os eredményt hozott, a kórokozók negyede tehát ugyanúgy a levegőben maradt a szűrő ellenére.
Természetesen a kézszárítók használata nem jelent közvetlen életveszélyt, de az eredmény elgondolkodtató és rávilágít a fertőtlenítés fontosságára. Ha tehát nyilvános mosdóban mosunk kezet és kézszárítót használunk, utána mindenképpen fertőtlenítsük a kezünket egy kendővel, vagy higiénés géllel.
Indexkép: Flickr - Richard Masoner
Közösségi hozzászólások: